| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU am nevoie urgent de niste sfaturi cu ce as putea sa fac s-o ajut pe prietena mea care de un timp a devenit complet suicidala din cauza unor probleme pe care ea le-a avut in trecut si sociale pe care le are acuma.In urma cu cateva saptamani a incercat sa se sinucida,iar acum a decis sa se izoleze complet timp de cateva zile sa inceteze sa mai vorbeasca cu cineva, sa manance si sa mai bea ceva.I-am zis sa nu faca asta deoarece o va afecta cu mult si totodata si pe mine emotional dar a continuat sa-mi zica "pa, imi cer scuze" si ca ma va bloca daca ii mai voi trimite mesaje.Nu mi-ar fi fost greu s-o fi ajutat daca am fi fost impreuna ci nu despartiti de distanta odata ce parintii nostri au decis sa ne mutam in tari diferite.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Suna la Salvare.

| Shimozukushiki a răspuns:

Din vorbele tale îmi dau seama că prin „împreună" ești băiat (bănuiesc), iar dacă nu sunteți împreună (nu neeapărat ca relație) ai putea sta aproape de ea,
Dar... mă îndoiesc că fiecare dintre părinții voștri au plecat(cu tot cu voi) în țări diferite fix pentru a nu vă putea voi întâlnii, ar fi o absurditate. :/.
Din ce văd din poza de profil... tu pari a fi în Suedia, iar ea să zicem c-ar fi în Italia sunt poate 1800 de km între voi, poate chiar 2000, dacă ții neeapărat la ea și vrei s-o oprești cât mai repede ca să n-o ia pe vreo cale greșită, ar trebui să iei legătura cu unul din părinții ei, să aflii unde stă, apoi dacă nu ai mașină, îți iei un bilet și mergi pâna-colo și vezi ce are fata (asta dacă într-adevăr ții la ea, bine-nțeles)
Acum fata poate vrea să se sinucidă din cauza ta că poate ai rănit-o, te-ai gândit și la treaba asta? Eu zic să mai lași de la tine că nu mori, și nu-ți cade coroana dacă ești mai înțelegător cu ea.

| greta02 a răspuns:

In mod clar ar trebui sa vorbesti cu parintii ei sa o ajute.Prin ajutor, ma refer la unul specializat.