| anonim_4396 a întrebat:

Iubita ma santajeaza emotional sa ma mut cu ea.(sunt in anul 2 de facultate) Eu stau la camin si ea int-un apartament cu inca un cuplu. De cateva zile nu se intelege cu colegii de apartament si imi zice tot sa ne mutam. Tinand cont ca nu am bani sa ma intretin singur nici parintii mei nu sunt de acord. Cand i-am zis ca nu ma lasa, a inceput sa nu mai vorbeasca asa mult cu mine, sa nu ma mai alinte si se comporta distant. Ce sa fac. parca ma simt prost, dar in acelasi timp nu vreau sa ma mut. vreau ceva sfaturi va rog.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ar trebui sa pui cariera pe primul plan. Adica facultatea. Daca tine la tine te va accepta oricum. Nu vei putea invata daca intri in problemele pe care le are ea cu acel cuplu.

| vocea a răspuns:

Poţi depista metodele prin care celălalt încearcă să te manipuleze, dacă ştii unde să cauţi şi încerci să te detaşezi emoţional. Iată opt metode prin care iubitul te poate şantaja emoţional fără să îţi dai seama!

Te face să te simţi vinovat, dar nu cu reproşuri directe, ci prin felul său de a se comporta. Nu mai comunică cu tine, iar când îl întrebi ce are, îţi spune că nu a păţit nimic, deşi tonul folosit şi comportamentul precedent indică opusul.
Te acuză că tu îl determini să comită lucrurile rele pe care i le reproşezi. Chiar dacă ea a avut ieşirea aceea necontrolată, tu eşti de vină pentru că nu i-ai urmat indicaţiile. În general, cel care şantajează emoţional spune că meriţi pedeapsa, pentru că nu ai făcut ca el. Orice gest urât ar face şi oricât de rănită te-ai arăta, el se va considera îndreptăţit să acţioneze în acea manieră.

| reihiuke a răspuns:

Nu te muti. Fara discutii. Daca vede ca nu te afecteaza o sa se schimbe. Ea se hraneste cu discutiile astea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa se simta ea prost ca are atitudinea asta ca sa te convinga sa faci ceva ce tu nu vrei.

| christall a răspuns:

Nu trebuie sa faci ceva fortat. O sa-i treaca supararea

| TCosminn a răspuns:

Saraca, a ajuns sa te santajeze emotional ca sa te muti cu ea...

| Coniac_Ilie_1996 a răspuns (pentru TCosminn):

Cam asa face. cica e dezamagita de mine. nu mi se pare un comportament bun unei relatii de 2 ani

| IoanaDarkness666 a răspuns:

O sa te sacaie la creier pana o sa te muti cu ea.Incearca sa o faci sa inteleaga ca nu poti sau nu vrei sa te muti. Daca e suparata asta e, ii trece ei.Asa sunt unele femei...Succes happy