| Pamelamaria a întrebat:

Am niste probleme in relaţie. Iubitul meu nu isi da interesul atât de mult cat as vrea eu.E dragut, imi vorbeşte frumos, dar daca intervine ceva renunţa la mine fara sa clipeasca.Ma simt trista din cauza asta, dar nu pot sa ii spun. Poate o sa i se para prea mult.Dar mie mi se pare normal ca persoana iubită sa fie pe primul loc...Am mai avut relaţii si întotdeauna am fost pusă pe primul loc, însă cu el nu e asa.Ma lasa pentru prietenii lui, pentru fratele lui, mama lui...Eu las pe toată lumea pentru el, iar el ma pune mereu pe ultimul loc.Simt ca nu ma iubeste la fel de mult cum il iubesc eu.Ce sfaturi imi dati? Chiar am nevoie, sunt foarte nelinistita.Multumesc anticipat, dau funda răspunsului care ma ajuta.

Răspuns Apreciat de Editori
| Evolution a răspuns:

In primul rand cand vine vorba de familia lui (mama lui, fratele lui si etc.) mi se pare normal ca sa fie ei pe primul loc. In sensul in care e familie totusi. Inca nu esti casatorita cu el si sa ai un copil. Cred ca esti si putin posesiva in sensul asta.
Cand aveti vreun plan sau chestii de genul si intervice ceva, ar trebui sa il intelegi. Ma rog, daca chestia asta se repeta zilnic, atunci e o problema si ii spui : Inteleg ca ai treaba cu familia ta, dar totusi, nu le poti spune ca noi am stabilit deja un plan si sa inteleaga sau sa ma incluzi si pe mine in planurile tale sau sa iti cunosc familia si vice-versa?
Trebuie sa fie planuri si proiecte in comun, asta inseamna o relatie. Adica sa faceti lucrurile cat de cat in comun.
Faptul ca nu te pune pe primul loc asta nu inseamna neaparat ca nu te iubeste sau ca relatia nu va merge. Doar ca sunt anumite prioritati si principii. Are si el prieteni, o viata sociala... iese cu tine azi, o saptamana. Dar o zi cu baietii la bere sau cu familia, nu cred ca o nenerocire si stai calma, ca sunt sigur ca inselatul e ultima lui problema.
Ma rog nu il cunosc, e posibil ca aparentele sa insele si sa nu tina deloc la tine, dar mai e posibil ca tu sa il "sufoci" si are si el nevoie de timpul lui.
Daca totusi chestiile astea persista si chiar te lasa balta mereu, atunci vorbeste deschis cu el si spune-i ca vrei sa il incluzi in activitatile tale si ca nu este frumos sa te lase balta mereu. Odata ca intervine ceva legat de familie asta e viata, trebuie sa ai si tu capacitatea sa il intelegi.
Succes!

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poate nu e o relatie atat de serioasa pe cat crezi tu

| Pamelamaria explică (pentru suntserios):

Suntem împreună de un an jumate, eu zic ca e o relaţie foarte serioasa

| OldSoul a răspuns:

Daca tu spui ca-i acorzi intaietate, si o faci cu adevarat, nu doar din vorbe, ei bine, inseamna ca nu va potriviti.

| sofisis a răspuns:

Eu i-as face la fel. As incepe sa dau rateuri la planurile cu el.

| PersonajFictiv a răspuns:

Acel "daca intervine ceva renunta la mine fara sa clipeasca" poate sa fie interpretat in mai multe feluri,azi nu ma simt deloc ca Merlin asa ca mai bine imi spui tu exact ce face el ca sa pot sa imi dau seama mai bine de situatia ta.
Una e sa plece cu cineva la o bere si alta e sa fie acolo cand ala are o problema.
Mai depinde si cat timp sta cu tine sa stii.
Depinde de mai multe.
Apoi zici ca ti-e frica sa-i zici?
S-ar putea sa il deranjeze,depinde daca cerinta ta e nesimtita sau nu,inca nu am destule detalii sa iti zic.
Iar in ultim rand,daca o persoana iti face un bine fara sa ceri,asta nu inseamna ca trebuie sa faci la fel,e o metoda de a manipula oameni asa.
Adica tu nu oferi ceva fara sa vrei nimic in schimbi,oferi tocmai cu scopul asta, ca sa se simta altul dator fata de tine si apoi sa fie moale cand o sa-i ceri tu ceva ca mna "el m-a ajutat cu aia, eu daca nu o fac sunt om rau, nici macar badboy cu bani nu sunt sad "). - e doar un exemplu, nu ma refer la nimeni.

| Necunoscut112 a răspuns:

Greu ca ambii parteneri să iubescă în aceeasi măsură, deci da, este posibil ca el să nu simtă pentru tine exact ce simţi tu pentru el. Dacă îi spui, posbil să nu îl intereseze prea tare. Mai există şi şansa, destul de slabă, să se schimbe de dragul tău. Pe de altă parte, dacă nu îi spui, vei suferi foarte mult te vei deveni nesigură pe calităţile tale, implicit îţi va scădea stima de sine.

| leapșa a răspuns:

Comunica cu el.
Daca nu ii spui, de unde stii ca nu o sa se schimbe?

| EmYyYEmilian a răspuns:

Are pe alta sigur

| lusyniuu a răspuns:

Sfatul meu este sa ii spui nemultumirea ta altfel nu va sti ce te nelinistete. pote te vei încărca emotional prea mult din cauza asta si dupa iese mai rau.