| anonim_4396 a întrebat:

Salut lume! Am nevoie de un sfat. Deci, am o relație de aproape un an jumătate; hai sa-i spunem Alex băiatului.
Poate o sa vi se pară super penibil sau amuzantă situația, însă pentru mine e foarte important.
De multe ori as vrea sa mă drăgălească, să-mi spună vorbe frumoase, să mă alinte dar lucrul asta nu se mai întâmplă de o perioadă.
Înainte o făcea, de fiecare data când eram trista încerca din răsputeri sa imi fie aproape, sa îmi spună cat de minunată sunt și sa mă scoată din impas. Însă, de ceva vreme nu mai e așa.
Am avut o perioada destul de grea in ultimul timp, am fost extrem de trista și anxioasa din diverse motive. Am auzit de la Alex doar "nu mai plânge", "ia și dormi, o sa te simți mai bine dimineața". Sincer, când spunea doar chestiile astea mă simteam neimportanta, de parca nu își da interesul ca sa mă simt mai bine, sa ma culc așa trista cum sunt și dimineața ca printr-un miracol sa îmi treacă tot si toate. Nu aveam cum sa fac una ca asta, nu e chiar așa. Uneori simt nevoia sa mă descarc.
Poate e doar in capul meu, habar nu am. Mă gândesc ca s-a plictisit de mine... dar asta doar la partea aceasta. Oricum, chiar am încercat sa vorbesc cu el pe tema asta, i-am zis tot iar el a zis ca nu e genul care sa faca drăgălășenii, ca i se par "cringe" și altele. Însă pana la urma mi-a promis că se rezolva, doar ca nu știe ce sa zică. M-a întrebat ce sa spună. Ceea ce mi s-a părut aiurea. Nu pot sa ii fac o lista "cum sa ii zici iubitei tale" iar tu sa o urmezi. Nu e robot iar eu vreau sa aud ceva venit din inima...
E o problemă la mine? Ce as putea sa fac in situația asta?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Mda sincer cred că la tine e problema. s-o fi plictisit și omu mereu să-ți sufle să-ți calmeze stările astea. nu te poți baza doar pe el mereu, trebuie să înveți singură să ți le gestionezi și ții, nu să-l sâcâi în permanență pe celălalt. du-te la psiholog dacă te lovești de atâta anxietate că niciun om n-o să vrea să rămână pe termen lung lângă cineva pe care trebuie să-l împace non stop mai ales așa fără motiv

| aditimus a răspuns:

Poate deja a intrat intr-o rutina si vrea doar sa fie cu tine fara dragalasenii, ai incercat si tu sa faci la fel sa il alinti?
De obicei trebuie sa traiesti prin celalalt ca sa poti convietui.

| asuari a răspuns (pentru aditimus):

Și eu cred ca a intrat intr-o rutină, la asta m-am referit prin plictiseala de care da dovadă in situații de genul.
Eu chiar încerc sa îl dragalesc. Sa încerc încontinuu așa?

| aditimus a răspuns (pentru asuari):

Mai dai o sansa in cazul in care nu se schimba si te tine doar pentru nevoi ar trebui sa cauti pe altcineva.

| seth2016 a răspuns:

>> Însă pana la urma mi-a promis că se rezolva, doar ca nu știe ce sa zică. M-a întrebat ce sa spună. Ceea ce mi s-a părut aiurea.

Comunicarea de tipul asta creaza o relatie de tip "double bind", in care daca intrati si unui teraput ii va fi greu sa va scoata. Felul asta de relatie va face sa va simtiti aiurea, duce la conflicte si pana la urma la ruperea relatiei.

>> M-a întrebat ce sa spună. Ceea ce mi s-a părut aiurea.

Tu descrii o comunicare paradoxala de tip "Fii spontan!" Ce sa faca prietenul tau? Sa fie spontan? Dar daca e spontan face ce i-ai spus si nu mai e spontan. Situatiile aste sunt fara iesire. Sau singura iesire este sa faca ce i-ai spus sa nu faca. Orice ar incerca va fi un esec si te va nemultumi.

>> E o problemă la mine?

E o problema felul in care comunicati. Ca sa eviti comunicarea paradoxala vorbeste despre ceea ce simti si despre nevoile tale. Nu e o solutie extraordinara, dar nu-l mai bagi in ceata din care nu mai are cum sa iasa.