| anonim1976karagah a întrebat:

Am o întrebare, dar îmi e rușine să o adresez in mod personal cuiva. Prietenul meu are 19 ani, și tot îmi bate apropo-uri să facem sex, pentru mine ar fi prima dată, și parcă îmi este cam frică. Vă rog nu faceți mișto sau chestii de genul, aștept sfaturi, dau fundă, mulțumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| anais13 a răspuns:

Suntem aproximativ in aceeași situație. Prietenul tău are nevoie într-adevăr de acest lucru. E ca nevoia de a săruta. Trebuie sa te asiguri ca relația cu el e una de durata, trebuie sa aveți după părerea mea câteva luni bune impreuna, înainte de acest pas. OBLIGATORIU PREZERVATIV! Îți inteleg frica foarte bine. Dar trebuie sa te lași dusa de val, oricum băiatul la început te va ajuta foarte mult. Toată lumea a trecut prin asta, e ceva natural. Toată lumea îți spune ca la început e mai greu, și stiu ca nu suna bine nici asta, chiar dacă după ce trece începutul totul va fi mai simplu. E chesti aia ca ba pana sa ma obișnuiesc trebuie sa trec de primele 2-3 partide de amor, dar stai calma toată lumea s-a descurcat. Bucura-te de fiecare moment?

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca ti-e frica inseamna ca nu esti pregatita inca. Oricum sexul nu se face asa din prima daca esti virgina. Incepeti cu joculete, petting, chestii din astea ca sa va obisnuiti unul cu altul si sa-ti fie mai usor si sa te mai dezinhibezi

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ti e frica nu o faci si gata. Cand o sa iti dispara frica o sa o faci.

| Hammurabi a răspuns:

Voi ați înțeles că e vorba de o fată?
Că nu e specificat niciunde, iar numele pare mai degrabă a băiat. laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Ai dat putine detalii. Nu ne-ai spus varsta ta - ca este importanta in ati da sfaturi - si nici de cat timp sunteti prieteni, ca si asta este important.

| HazelEyes77 a răspuns:

Daca iti este teama de pasul asta inseamna ca nu esti pregatita s o faci. Nu l lasa sa te preseze cu asta daca tu crezi ca inca nu e momentul. O sa se intample asta cand o se te simti confortabil cu tine insuti cu partenerul si cu ideea in sine de intimitate in cuplu. Nu vrei ca prima experienta una traumatizanta pe care s o regreti ulterior. Spune i si lui lucrurile astea. Daca tine sincer la tine va intelege. Numai bine

| Tpufan123 a răspuns:

15 probabil?

| unomoarecare7 a răspuns:

Buna. Fetele niciodata nu "o sa se vor simti pregatite" inca pentru a face acel pas + ca prietenul tau la 19 ani ar trebui sa aiba o viata sexuala si mai mult ca sigur se simte frustrat, parerea mea.

| Ufkhjdksh a răspuns:

Tu ce vârsta ai și de cât timp sunteți împreuna? Trebuie sa te gândești înainte de a o face dacă îl iubești și el te iubește cu adevărat. Nu are de ce sa îți fie frica, e putina durere la început, dar după aceea e foarte plăcut. Tot ce contează e sa nu regreți după ca ai făcut-o cu el și sa o faceți cu prezervativ. Prima data când o faci trebuie sa fie cu o persoana specială, pe care sa o iubești mult.

| Rareș_Joseph_1990 a răspuns:

Dai tată inainte oricum pana la urma tot trebuie sa o faci