| monykutza a întrebat:

As avea si eu o intrebare. Cum este sa faci sex pentru prima data? Am 17 ani si prietenul meu mi-a cerut sa facem sex dar eu fiind virgina mi-e tare frica... imi puteti da niste sfaturi ceva? (fara raspunsuri la misto) multumesc

15 răspunsuri:
| Paula007 a răspuns:

Sangeratul asta de care stie fiecare individ, nu e o chestie obligatorie. daca tot va faceti reclama folosind termeni gen "himen", ati putea sa nu o mai speriati, ca nu e nicaieri scris, batut in cuie ca trebuie sa te doara, sau ca o sa sangerezi. exista oricand posibilitatea sa fii suficient de "indusa in moment " incat sa nu suferi deloc prima data. evident, nu te vei simti chiar extraordinar, ca e ceva nou si practic nu stii ce simti, dar nici nu suferi ca un caine cum fac unii sa para. iar asta cu sangeratul, scrie si prin cartile de specialitate, ca depinde de fiecare femeie si organismul ei. unele o patesc si au amintiri si traume toata viata, altele nu au nici pe naiba, pentru ca fie au himenul foarte elastic, fie, exista oricand posibilitatea ca in copilarie, prin nu stiu ce tranta luata, sa se fi rupt "divinul "" himen laughing) ca nu e ceva care sa stea cusut pana cand vrem noi, pana si doctorii pot sa va spuna asta.
virgin inseamna sa nu fi avut niciun tip de contact sexual, nu sa ai neaparat un himen intact. Romania "happylaughing))

sfatul meu pentru tine, nu-i permite sa te preseze, ca nu are niciun drept. doar pentru ca el vrea, daca nu a stiut sa te seduca, ca un barbat adevarat, sa te faca sa-ti doresti, inseamna ca nu l intereseaza decat o gaura in care sa-si vare barbatia, nu sa faca dragoste pentru prima data cu iubita sa la care tine si o respecta. chiar vrei un individ ca asta sa fie prima ta amintire sexuala? eu mai bine mi-as taia o mana :-s

succes >big grin

| Cristinutzzzza a răspuns:

DEpinde de la persoana la persoana.Si depinde foarte mult de cum te ia el si mai ales fi relaxata oricum odata si odata se va intampla si la urma urmei si daca e dureros va trece si a 2 oara va fi bine.depinde oricum sunt cazuri cand nu doare.si cazuri cand le dor de mai multe ori.asta depinde de tine cum esti contruita:*

| alafaranume a răspuns:

Aici conteaza oarecum si baiatul care daca are experienta sau daca e informat poate sa te faca oarecum sa uiti de teama... cu un preludiu in care te va face sa te simti ca in al noualea cer cred ca te va distrage de la aceasta frica a ta, nu e obligatoriu sa curga sange, acum gandeste-te si tu 2 minute de durere -> o viata plina de placere

| perryornitorinca a răspuns:

Conteaza in primul rand daca ai incredere in el si ca nu te lasa dupa ce o faceti.trebuie sa fi foarte relaxata ca sa nu te doara.el trebuie sa faca miscari lente ca sa nu te doara...dar cel mai important e sa fi excitata la maxim...bafta. happy funda?

| CrazyTeenager a răspuns:

Fa-o cu altul, asta nu se cere, se simte.

| Baby_2365 a răspuns:

Daca nu te simti pregatita pentru acest pas nu-l fa doar pentru ca el tia cerut asta daca te iubeste va mai astepta deoarece este un pas important in viata unei fete dar daca te-ai hotarat sa faci acest pas eu iti spun doar sa te relaxezi si sa ai incredere in el daca il iubesti vei face asta spontan.Si eu am facut sex pentru prima data la 17 ani si a fost mult mai bine decat credeam.Te pup si sa te gandesti bine inainte sa faci acest pas :*:*:*

| lexzor a răspuns:

Pentru prima data o sa fie dureros, mai intai incearca sa gauresti himanul, pentru ca ala tine virginitatea, gaurestel cu degetul tu sau prietenul tau, si, dupa o luna esti libera sa faci sex cu cine vrei tu. De ce peste o saptamana? Pentru ca atunci cand o sa te duci la toaleta o sa iti curga sange, dar nu mult. Succes!

| lexzor a răspuns:

Hei, eu nu am spus ca o sa tipe, am zis ca o sa o doara putin, o s-o gadile, =]] scuzati-mi exprimarea =]]. Ok, nici faza cu himenul nu este obligatorie, cu sangeratu, dar normal asa se intampla, posibil, ca la unele fete sa aiba himenul mai adanc si penisul sa nu ajunga la el...

| FlorinaGeorgiana a răspuns:

Prima data o sa te doara putin si curge si putin sange dar daca el are grija cu tine nu o sa fie greu si o sa te simti protejata. Dupa o sa-ti placa si tie.

| tensazangetsu a răspuns:

In treaba asta cel mai bine sa nuva grabiti...sa incepeti cu saruturi si mingieri si mai departe va lasati dusi de val...si inca un lucru la prima penetrare spune-i sa nuse grabeasca

| TheGodKratos a răspuns:

Prima data s-ar putea sa nu fie foarte placut pentru tine. O sa simti o durere. Aceasta o sa fie in functie de himenul pe care il ai dar si de cum o sa te excite si o sa se coporte iubitul tau. Ceea ce trebuie sa faci este sa stii ce vrei, poti sa ii spui iubitului sa mai asteptati pana cand te vei sitmi pregatita.

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Nu e mare lucru nu o sa te doara daca esti incordata daca esti relaxata nu se intampla nimic

| zamfircristian63 a răspuns:

Daca simty cae cu persoana potrivito faoo pana la urma o sa se intample si vezi u

| IrinaMarin a răspuns:

Iubita,adevarul e ca e normal sa iti fie frica. daca relatia e serioasa si baiatul se comporta frumos,ai incredere in el etc, fa pasul asta. daca nu, ai grija.ca sa iti raspund la intrebare, totul vine de la sine.e mai usor decat crezi.intr-adevar o sa te doara la inceput, dar daca baiatul stie cum sa se comporte cu o virgina, totul va fi ok.nu uita de prezervativ :*

| burg00a a răspuns:

Daca e persona potrivita fa acest pas, dar nu uita sa te protejezi