| MobyDick a întrebat:

Am o intrebare: se poate ca menstruatia sa intarzie de la efort depus? Am facut un test de sarcina si a iesit negativ. Am simtit ca s-a intamplat ceva..parca s-a zguduit ceva inauntru in timp ce caram o greutate. iar in urmatoarele cateva zile, mai precis seara a fost un fel de secretie rozalie, nu mult cantitativa. insa menstruatia nu a venit. Multumesc frumos.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Ciclul menstrual se desfasoara din prima si pana in ultima sa zi, STRICT HORMONAL conform programului stabilit de organism in prima zi a fiecarui ciclu menstrual. Astfel ca, orice prelungire a ciclului menstrual si aparitia asa zisei ''intarzieri'' in pornirea menstruatiei se produce si apare in cazul in care se produce o anumita dereglare in desfasurarea activitatii hormonale. Din acest motiv uneori chiar si in cazul celor mai bine reglate cicluri menstruale, pot sa apara dereglari mai mari sau mai mici ale activitatii hormonale. La randul lor dereglarile hormonale vor provoaca modificarea lungimii ciclului menstrual fata de un anumit numar FIX de zile si astfel ciclul mentrual poate sa devina chiar NEREGULAT. Pe baza celor prezentate se poate presupune/aprecia ca aceasta intarziere deocamdata inca mica a momentului de pornire a menstruatiei poate fi pusa pe seama unor dereglari hormonale produse in actualul ciclu. Marimea abaterii ca lungime a ciclului menstrual, poate prezenta variatii de la cele mici (si frecvente) de doar +/- 3-5 zile, la dereglari si mai mari care pot fi chiar si de 10-14 zile (in plus de obicei) si in cazuri rare sa fie uneori chiar si de 2-3 luni fara sa existe o sarcina instalata in uter. S-a constatat ca astfel de dereglari de lungime a ciclului menstrual apar si se produc destul de frecvent la varsta adolescentei, dar se pot manifesta si pe urma din cauza faptului ca in decursul ciclului menstrual, uneori cu totul inexplicabil, activitatea hormonala poate fi mai mult sau mai putin dereglata de functionarea incorecta/deficitara a una sau a mai multe glande endocrine din cele care exista in fiecare organism. Numai daca o astfel de situatie se repeta si in cazul urmatoarelor cicluri menstruale, doar in acel caz este indicat ca orice femeie sa se prezinte la endocrinologie pentru consultatie si efectuarea unui set de analize prin care se stabilesc factorii care provoaca dereglarea activitatii hormonale. Cel mai probabil nu esti insarcinata fiindca rezultatul testului de sarcina efectuat este negativ insa testul de sarcina trebuie repetat dupa ce vor trece 4-5 zile de la data efectuarii primului test. Numai daca desfasurarea sangerarii menstruale va fi la fel ca si alta data, doar in acel caz NU trebuie sa mai fii ingrijorata insa dar ar fi bine sa te prezinti la ginecologie pentru o consultatie amanuntita. Si neaparat sa faci un nou test de sarcina dupa ce trec 7 zile fata de data stabilita la care ar fi urmat sa porneasca menstruatia conform calculelor tale. Multa sanatate!

| MobyDick explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc mult. O seara frumoasa.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, menstruatia nu intarzie de la efort.
In orice caz, daca acum astepti menstruatai si ai facut deja etstul de srcina, nu pot spune decat ca l-ai facut inutil, cu mult timp inainte de a putea fii relevant.
Un test de sarcina se face DUPA 7-10 zile de la intarzierea mensteri, cand ai ciclul de tip regulat.
Cand ai cicluld e tip neregulat, testul se afce DUPA 21 de zile de la ultima artida sexuala.
Asadar, testul pe care l-ai facut deja, a fost facut inutil si incorect, fiind mult prea devreme facut, ca sa detecteze o sarcina.

| MobyDick explică (pentru Violleta2022):

Problema aceasta s-a intamplat luna trecuta, in octombrie. adica a fost o luna in care nu a venit menstruatia, doar o secretie rozalie. Acum insa, astept menstruatia pe luna in curs, noiembrie si inca nu a venit. avand intarziere. Iar testul l-am facut dupa 2 saptamani dupa ultimul contact sexual.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MobyDick):

Nici un test nu se face dupa doar 2 saptamani de la ultimul contact, pentru ca-i facut inutil si eronat, neputand detecta un anume hormon, care confirma sarcina.
Un test corect de sarcina se face DUPA 21 de zile (3 saptamani) de la ultima partida sexuala.