| Winners10 a întrebat:

Am o mica povestioara. sper ca aveti 5 minute sa cititi.
Am 20 de ani si prima mea relatie cu o fata a fost pe la 16 ani. Am iubit-o mult. Am fost cam 6 luni impreuna dar in cele din urma s-a terminat desi nu am vrut. Chiar si dupa ce ne-am despartit ma mai gandeam la ea, pot spune ca am suferit putin.
Dupa aceea am mai avut cateva relatii dar asa mai mult incercari 1-2 saptamani.
Dupa aceste " incercari " am mai intalnit fete cu care poate vruiam sa am o relatie, sa ne cunoastem mai bine, dar ceva ma opreste. Chiar si in momentul de fata este aceasta problema. Cand intalnesc o fata de care imi place de mult ori am in intentie sa ii spun ca imi place si ca as vrea sa ne cunoastem mai bine si daca e ok sa avem si o relatie, insa cred ca e acea teama de a nu fi respins si de faptul ca ma gandesc ca nu am ce vorbi cu ea.
Cum sa incep o conversatie, cum sa o continui daca ea nu spune nimic?
Chiar as vrea sa trec peste aceasta problema. Poate ma puteti ajuta.
Sper sa nu fiu criticat pentru ca mi-am spus of-ul aici si sper sa gasesc ajutor sa trec peste.

O zi buna!

2 răspunsuri:
| PsihologMariusIftimie a răspuns:

Cred ca fiecare respingere te poate invata ceva. Pregateste-te sa inveti din acestea pentru ca in viata respingerea este o realitate frecventa. Exista carti care prezinta tehnici speciale de initiere si mentinere a dialogului.
Te asteptam cu drag pe forumul nostru profesional, unde ne ocupam (si) de astfel de probleme.

http://psihoterapie.freeforums.org/index.php

| Damonana a răspuns:

Eu nu am cine stie ce experienta in relatii, dar eu mereu gandesc asa: cand o sa intalnesc persoana potrivita, o sa simt asta, nu numai ma gandesc ca imi place si hai ca nu ar strica o relatie. Pentru ca asa nu o sa tina si sper ca esti si tu constient de asta. Cand o sa intalnesti persoana potrivita o sa simti ca poti vorbi cu ea ore si nu o sa iti mai faci griji ca nu o sa spuna nimichappy iar in cazul in care prumesti un refuz, asta e viata, comporta.te cu demnitate in continuare pentru ca nu a fost sa fie. Nu te lasa ranit de oricine. Si parerea mea personala e ca nu poti sa vrei o relatie cu cineva pe care nu il cunosti. Adica normal ca ceva te opreste, pentru ca nu simti ceva pentru ea, probabil doar iti place fizicul si nu stiu poate pare si de treaba. Daca vrei o relatie serioasa incearca sa cunosti persoana redpectiva, asa cum e ea cu adevarat, nu doar ce incearca sa para.
Asta e doar parerea mea si cum am mai zis, nu am prea mare experienta in acest domeniu. Deci nu trebuie sa te iei neaparat dupa minelaughing
Fa ceea ce simti si ce te face fericit. Si mai presus de toate, fii tu insuti. Nu te schimba pentru ca oamenii sa te placa, fii tu insuti si oamenii potriviti o sa te placa asa cum esti. Nu cauta fericirea in altii(asta stiu din experientalaughing) )fii tu sursa ta de fericire, pentru ca sunt aproape inexistente persoanele care pun fericirea altora mai presus decat fericirea lor. Si daca ai totusi sansa sa dai de o astfel de persoana, pastreaz.o in viata ta si pretuieste.o, pentru ca stiu cum e sa te raneasca persoanele la care tii si nimeni nu merita asta.
Multa bafta:*