| KindKid17 a întrebat:

Cum sa scap de timiditate? Timiditatea asta s-a format in mine decând a venit in clasa a 5a un coleg nou. care incepuse sa rada de mine. si sa ma ridiculizeze tot timpul cand ma vede. Sunt in clasa a 9a acum. Dar tot timid sunt si roșesc foarte rapid cand vorbesc cu cineva mai important sau fetele. Ajutati-ma sa ies din timiditate. A da. cand sunt in prezenta unor oameni mai importanti. Incep sa ma bâlbâi cand vorbesc. si ma rosesc iar. Ajutati-ma! FUNDA PLS AJUTOR

4 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nu trebuie sa te simti inferior nimanui. Atunci cand vorbesti cu cineva, te gandesti ca iti este egal, cu nimic mai presus, si asa o sa ti se para mai simplu sa discuti.

| Deaad a răspuns:

Si eu am fost foarte timid in trecutul meu.
Timiditatea reprezinta slabiciune.
Tu,in schimb,trebuie sa ai aspiratii sa ajungi din ce in ce mai puternic si sa lasi slabiciunea in urma, pentru ca daca nu o faci, te va urmari toata viata.
Din fericire, cei mai multi reusesc asta, sa scape de timiditate.
Trebuie pur si simplu sa socializezi mai mult.Antrenamentul este cheia rezolvarii la toate.

Acum,tu esti timid pentru ca ti-e frica sa nu te faci de rusine iar apoi,ca,"vai,ce o sa spuna lumea despre mine?".Hai sa iti spun eu ceva:Lumea nu are importanta in viata ta,iar parerile altora,nepoftite si nesolicitate,le respingi,pentru ca te vor incetosa mai mult si bineinteles,pentru ca esti timid si slab, te vor supara si vei fi trist multa vreme.
Trebuie sa inveti sa nu-ti pese de ce spune lumea.
Atunci, vei avea incredere intine, vei incepe sa nu mai fi timid si sa spui lucrurilor pe nume, oricand ai tu chef.

| teosbeos a răspuns:

Din nefericire de timiditate se scapa cu vremea. impune.ti sa vorbesti in fata altora mai mult. nu mai lasa asta sa te afecteze asa mult. de fiecare data cant esti intimidat, gandeste.te ca si ei sunt oameni exact la fel ca tine si rad pentru a ascunde anumite defecte ale lor. timiditatea asta. dar hai sa incerc sa te inveselesc. eu sunt mai rau ca tine. ma fac rosie vinetie la fata si tremur toata... nu vrei sa ma vezi mai ales cand altii ma intreaba daca sunt bine.

| andreyadeni a răspuns:

Dace cineva te jigneste sau isi bate joc de tine intoarcei fisa adica raspundei inapoi la fel cu a vb si el cu tine SPER CA TEAM AJUTAT