| Rooobi a întrebat:

Salut am si eu o problema. Am 16 ani si uneorii sunt rusinos. Cu gasca mea de prietenii nu am problema asta ma comport normal, vorbesc mult, glumesc, pe scurt sunt eu si ma simt bine. La scoala totusi e putin mai diferit nu vorbesc prea mult, stau plictisit, parca ar fi alta persoana si nu eu cel care vorbeste. Bine uneori glumesc cu colegii, ne jucam, lucruri obisnuite ca intre colegii, atunci parca incep sa fiu eu si sa ma simt bine. Anu asta trec a 10A ce credeti ca ar trebui sa fac? Sa incerc fiu mai indraznet? Si ce ar trebui sa fac totusi sa scap de timiditate?

Răspuns Câştigător
| Vladuthz a răspuns:

Sa nu-ti mai pese atat de mult de parerea celorlalti si sa te axezi pe propria persoana. Tu suferi de,, sindromul" numit,, pasare exagerata de parerea celorlalti".

2 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Si eu am aceeasi boala. Emotiile sunt bune, sa stii ca timizi gandesc mai mult ca indraznetii, pe scurt sunt mai inteligenti. E bine sa fii timid, dar nu prea exagerat, accepta-te asa cum esti. Faptul ca esti timid numai la scoala inseamna ca anturajul nu te face sa te simti bine si nici colegii probabil.

| Andreeaan a răspuns:

Mhm. Eu zic ca ar trebui sa iti iei acel tupeu pe care il ai si cu prietenii, si ai sa te obisnuiesti si ai sa te simti mult mai bine si cu acei colegibig grin.