| necuvantatorul a întrebat:

Am o nelamurire grava. Am facut sex neprotejat cu iubita mea in ultima ei zi de cilcu, dar nu mi am dat drumul. Pentru siguranta ei, a luat escapelle. sunt sanse sa se intampleceva? help sunt foarte ingrijorat

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, exista multe riscuri legate de pilula de a doua zi, ami ales daca este administrata in timpul menstruatiei. Este normal sa fii ingrijorat, viata prietenei tale se va schimba, va trebui sa aiba mult mai multa grija de sanatatea ei de acum incolo vreme de mai multi ani. Dar ginecologul care i-a prescris pilula o va ajuta cu consultatii frecvente, ecografii, analize si interventii terapeutice la nevoie.Important este ca ea sa mearga la el ori de cate ori are cea mai mica problema (o durere cat de mica, o intarziere de o zi, un disconfort cat de minor)

| necuvantatorul explică (pentru Brigaela):

VReau sa va informez ca iubita mea nua luat pilule in timpul menstrei, aluat o dupa 3 zile dupa terminarea acesteia. Ideea e ca dupa fix o saptamana de la actul sexual a avut niste scurgeri sangerii timp de 5 zile, si acum vreau sa stiu daca cilcul menstrual va intazria. preciez ca este prima oara pentru ea, poate afecta asta?

| Brigaela a răspuns (pentru necuvantatorul):

Escapelle se ia la 24 de ore de la contactul sexual. Daca el a avut loc in ultima zi a menstrei, cum este posibil sa fi luat poastila dupa 3 zile?
Ginecologul care o supravegheaza ii va spune cand sa astepte menstrautie (in functie de starea ovarelor si a endometrului)> probabil va avea nevoie si de ceva tratament.
Pilula de a doua zi se recomanda sa se ia o singura data in viata, deci e prima si ultima oara pentru ea. Sigur o va afecta si inca serios, viata nu va mai fi la fel pentru ea multi ani, va ramane o perioada foarte dependenta de ginecolog, cu multe sensibilitati.Iar daca isi mai doreste un copil, in viitor, va sta cu teama pana isi va vedea copilul sanatos si intreg (multe femei au probleme de fertilitate dupa pilula de a doua zi, ami ales daca este luata la varste mici, sub 21 de ani, sau la femei care nu au sarcini in antecedente)

| necuvantatorul explică (pentru Brigaela):

Nu, se ia la primele 73 de ore iar ea a luat la timp

| Brigaela a răspuns (pentru necuvantatorul):

Asa v-a recomandat medicul? E foarte ciudat. La 73 de ore protectia e minima si riscul prea mare in raport cu beneficiul. Eu cred ca cineva vrea sa ii faca rau prietenei tale si a îndemnat-o aiurea sa ia acest tratament

| necuvantatorul explică (pentru Brigaela):

Din moment ce nu mi-am dat drumul deloc, lichidul preejaculator este inutil, am luat doar de siguranta.

| Brigaela a răspuns (pentru necuvantatorul):

Pilula de a doua zi nu se ia niciodata de siguranta. In primul rand fiindca ea in sine e periculoasă pentru organism si se recomanda numai cand riscul de sarcina e mare si femeia nu poate tolera sarcina (in caz de viol, de femei bolnave, etc). In al doilea rand ea reduce riscul de sarcina cu maxim 70%. Asadar nu ofera nici o siguranta. Daca riscul e mare, atunci 70% e mult si merita pericolul la care se expune femeia. Daca riscul e mic, atunci riscul e mult mai mare ca beneficiul si NU se administreaza.

11 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Cititi prospectul sa vedeti ce efecte negative poate avea administrarea pastilei. In plus, nicio metoda nu va protejeaza de boli cu transmitere sexuala (daca aveti), in afara de prezervativ.

| corbulalbrosu a răspuns:

Ati procedat in mod IRESPONSABIL amandoi in primul rand datorita faptului ca ati intretinut un contact sexual neprotejat chiar daca tu nu ai experienta necesara de a-ti retine perfect ejacularea si exista posibilitatea de a-ti pune iubita in pericol. In al 2-lea rand ati procedat gresit datorita faptului ca nu v-ati interesat in mod corect fiindca ati fi fost informati ca fara a fi ejaculate sperma in vagin si mai ales in acel moment al ciclului menstrual, formarea unei sarcini este practic imposibila si din acest motiv NU se foloseste acea pastila nenorocita. Fiindca a fost folosita acea pastila blestemata si nenorocita ABSOLUT INUTIL urmarile nefaste care se vor manifesta in viitor, se vor datora prostiei, ignorantei si lipsei de discenamant din capul vostru. Atat tu dar mai ales ea, puteti fi ingrijorati pe viitor, insa din pacate va meritati soarta. Sanatate!

| necuvantatorul explică (pentru corbulalbrosu):

Sunt ingrijorat din cauza lichidului preejaculator

| necuvantatorul explică (pentru corbulalbrosu):

Stiu ca nu a fost bine ceea ce am facut, dar sunt ingrijorat din cauza acelui lichid, de aceea am hotarat sa administreze pastila, in caz de orice. eu sunt sigur ca nu mi am dat drumul deloc

| HazelEyes77 a răspuns:

Chiar nu era necesara administrarea pilulei de a doua zi atata timp cat era la menstruatie -deci sanse 0 de sarcina-si pe deasupra nici nu ai ejaculat in interior. Cum se presupune ca ar putea ramane gravida in conditiile astea? Trebuie sa va documentati mai mult despre viata sexuala, contraceptie, perioada fertila, riscuri ca sa nu mai existe antecedente de genul utilizarii contraceptiei de urgenta atunci cand chiar nu e cazul. Asta nu e o simpla bomboana mentolata pe care s o iei de cate ori ai chef, ci o adevarata bomba hormonala care da organismul si ciclul menstrual al femeii peste cap luni bune dupa administrare. Sper ca nu veti mai repeta aceleasi greseli din cauza lipsei de informare.