| cLeILa a întrebat:

am o problema, am foarte multe cosuri pe frunte(13 ani )dar mama zicea intr-o zi vai esti mai mult ca sigur indragostita si chiar sunt, credeti ca daca am cosuri pe frunte inseamna ca esti indragostit? am vrut sa va intreb pe voi ca sa fiu mai sigura, eu tot ii neg asta mamei si ea nu intelege

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Vorba asta e din batrani si mama ta a preluat-o fara sa si-o explice.
Explicatia e cam asa,cand esti indragostit,iti "fierbe" sangele in vene,nu? Ai tot felul de dorinte inexplicabile legate de persoana iubita,nivelul hormonal creste,nu ai nici o satisfactie fizica si iti ies cosurile astea! Cam asta ar fi,nu stiu cat ai inteles,dar mama ta cam are dreptate.
asa ca,eventual te poti apara spunandu-i sa nu mai creada in toate chestiile babesti.
Dar, dreptate are...
Cosurile iti vor trece, e perioada pubertatii si e fiziologic.Stiu ca te deranjeaza,dar curata-ti fata frecvent si fereste-te sa mananci ciocolata, alune, paine alba.
Succes!

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Toți adolescenții au coșuri! Râde de tine mama ta. Că dacă nu glumește, este. mai puțin inteligentă. Dacă erai îndrăgostită, nu aflai, chiar și tu, că ești îndrăgostita? Tu spui că ești îndrăgostită, dar nu este cam devreme? Nu este a bună! Caută urgent cât mai multă documentație serioasă despre metodele de evitare ale unei sarcini nedorite și citește foarte atent totul despre așa ceva, că este bine să cunoști teoretic totul despre toate metodele de evitare a unei sarcini nedorite, că unele fete îndrăgostite mai fac și prostii. // Nu au nici o legătură coșurile cu îndrăgostit / îndrăgostită, astea sunt glume.

| A12NDRA a răspuns:

Pai nu cred ca are vreo lgatura, si eu am varsta ta si am fost indragostita, dar nu am avut cosuri pe frunte. Poate sunt de la caldura sau pubertate.

| cLeILa explică:

Asa credeam si eu, o omor pe mama...si in legatura cu sarcina ati mers prea departe pentru ca eu nu am nici macar o relatie sau ceva de genu, doar imi place asa de un baiat din clasa la mine.eu pun scoala mai mult ca orice inainte,si de iubiri relatii si din astea mai tarziu acu nu-mi pasa, doar ma enerva mama ca zicea la totata lumea vaai iute fata mea are cosuri pe frunte, sigur e indragostita*"'ea si cu babeciunile ei...

| yellowalien a răspuns:

Daca ai cosuri pe frunte inseamna ca esti la pubertate tongue

| 211wasgnij a răspuns:

Esti la pubertate, doar te tachineaza mama ta, si eu am trecut prin aceleasi probleme estetice cu multi ani in urma. Fi vesela, nu peste mult timp iti vei pierde statutul de fetita si vei fi o adolescenta care va frange multe inimi.

| LightingManuel a răspuns:

Categoric nu! Sunt posibil superstitii.Ai cosuri pe fata ca ai varsta cuvenita si iti apar datorita varsarii hormonilor in sange.Nu te teme o sa dispara peste ceva timp.Sa nu le storci, ca o sa fi urata, eventual dupa ce se coc le poti stoarce iar dupa sa te speli cu ceai de musetel.

| seby005 a răspuns:

Sal.E normal la pubertate sa ai cosuri, Incearca tratamentul asta l-am auzit de la un doctor batran si a dat roade :o bucatica (cat o nuca) de brojdie de bere dizolvata in apa/suc bauta la o distanta de aprox 1h de masa (inainte sau dupa )dupa 10 zile te opresti si o sa vezi rezultatele o zi buna (in legatura cu parinti asa am patit si eu )dar las ca trece nu ii baga in seama o zi faina pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bunahappy
Faza cu aparitia cosurilor din cauza ca esti indragostita e total gresita.
Iti spun din proprie experientza ca mie la 12 ani mi-au aparut cosuri pe frunte si nu eram nici pe departe indragostita.Acum am 16 ani, si cu toate ca sunt indragostita la maxim, nu prea mai am cosuri.
Deci nu e cum spune mama ta.