| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema, cam maricica. (ah da, eu stau intr-o tara straina, Portugalia, desi prietenii mei nu fac diferenta ca sunt romanca, aproape niciun portughez n-a facut pana acum.)
Am 15 ani si m-am indragostit de un baiat. Sa va spun ca s-a intamplat.
In seara asta am iesit afara cu rolele, intr-un parc in care ma intalnesc cu colegii si prietenii mei, respectiv prietenii prietenilor mei (este un parc de role si biciclete), ca in fiecare seara, iar eu stateam pe banca si vorbeam, glumeam cu prietenii.
Toate bune si frumoase, pana cand apare un baiat. Aparent, avea (parea) 16, 17 ani. Era dragut, dar nu atat de dragut incat sa fie dragoste la prima vedere. Brunet, cu ochii negri si piele alba ca zapada. Era foarte ingrijit. Asa ca am facut cunostinta, am stat pe banca amandoi si am vorbit mai multe chestii. Pana cand eu l-am intrebat varsta.iar el a raspuns:20. Eu am ramas gen: CUUUM?! serios? el, da, si el e constient ca nu arata de mai mult de atat. m-a intrebat si el, iar eu i-am zis sa ghiceasca. a zis ca nu-i bun la ghicit, desi aveam maxim 16, minim 13. si am vorbit mai multe, el are dubla cetatenie. e in elvetia de mult timp. e portughez si elvetian in acelasi timp, si venise acum doar in vacanta. pleaca sambata, eu plec vineri (adica maine). Dar felul cum vorbea. era atat de calm si sincer, parea atat de deschis la suflet. este destul de matur, si constient de viata, ce sa faca cu ea, e un baiat hotarat. pe parcursul discutiei, incetul cu incetul, ma cucerea. si a trebuit sa plece. m-a pupat, de 3 ori (care l-a inceput mi s-a parut ciudat, dar am vorbit cu prietena mea care are rude in elvetia si a zis ca asa se face la ei.), iar parfumul lui era minunat! a mai schimbat 2 vorbe, si cand chiar a trebuit sa plece, iar m-a pupat (pe obraz, desigur!), insa parca nu au fost 'pupaturi' normale, am simtit ceva... ca si cum ar face-o cu pasiune. M-a intrebat daca maine vin si am zis ca s-ar putea sa nu vin, ca trebuie sa ma odihnesc pentru drum, eu vin in Romania cu masina. si mi-a dat numarul lui de telefon (desi ma intrebase cum sa fac, daca i-l dau eu sau mi-l da el). Cand a plecat, parca era fericit. il luase pe colegul lui de umar. Nu stiu ce sa zic. ce pot spune e doar ca imediat dupa ce a plecat eram foarte nerabdatoare. Voi ce spuneti? O fata de 15 ani cu un baiat de 20? Precizez ca el munceste, are studii, si din cate am inteles inca studiaza. Eu sunt mai libertina, energica, dar cand am vorbit cu el eram destul de calma, nu timida. am avut o conversatie normala, adica nu eu sa trag de el sau el de mine. daca aveti intrebari lasati-ma sa stiu, si am sa va lamuresc! dar intrebarea intrebarii (lol laughing) ) este: am putea fi impreuna? mersi, astept parerile si raspunsurile voastre! multumesc! happy

Răspuns Câştigător
| aniohetova a răspuns:

Mai, pare a fi o poveste frumoasa si nu spun ca nu v-ati putea indragosti sau sa nu fiti impreuna. Dar ideea e ca de multe ori tindem sa ne aruncam cu capul inainte fara sa ne gandim la consecinte, la ce ar putea urma, la tot. In primul rand e distanta dintre voi, ai vrea sa ai o relatie la distanta? Pentru ca nu am inteles foarte clar daca el sta in Portugalia sau doar venise in vacanta. Iar in al doilea rand, gandeste-te ca are cu 5 ani mai mult decat ai tu si nu spun ca relatiile de genul asta nu merg. Din contra unele femei prefera sa fie cu barbati cu 10-20 de ani mai mari decat ele, deci nu asta ar fi problema. Problema e ca esti inca un copil si poate nu-ti dai seama dar el e mult mai matur decat tine si inca nu-l cunosti si deja te gandesti la o relatie cu el... Te gandestti ca daca-si bate joc de tine? Gandindu-te ca de la prima intalnire deja iti dadea "pupici" pasionali. Si indiferent ca "asa e la ei", mandria ta de fata nu ar fi trebuit sa accepte, pentru ca pana la urma trebuie sa fii greu de cucerit, nu sa-i dai senzatia ca te poate avea imediat. Trebuie sa fii putin cu capul pe umeri la inceput. Pentru ca toata ideea asta are la baza faptul ca, noi toti ne dorim ceva ce nu putem avea. Si din ce in ce mai mult nu putem avea un lucru, cu atat ni-l dorim mai mult. Asa si in relatiile cu baietii. Cu cat te poate avea mai greu, cu atat o sa te doreasca mai mult. Si in fond, nu e asta ceea ce-ti doresti? Trebuie sa fii sigura ce vrei si sa iei in calcul toate posibilitatile, nu doar ce e de moment. Daca e sa fie ceva doar de moment in "relatia" asta cu el? Daca o sa suferi apoi? In plus nu stii nimic de viata lui de acolo, poate e deja cu cineva... Nu-ti spun sa nu faci ceea ce -ti place, sa nu-ti traiesti viata, dar spun sa nu te grabesti. Poate ca daca ai sta si l-ai cunoaste ai fi surprinsa ca nu e exact ceea ce credeai tu ca e. Nu te grabi! Mult succes happy

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bre,never sa nu mai fie dragoste la prima vedere, baga bine la cap ce-ti spun. Te inteleg ca ai varsta pe care o ai dar te rog sa ai mare grija cu baietii si numai dupa ce trece de anumite "probe" il poti numi amic, prieten dupa 6 luni iar iubit dupa un an deoarece dragostea este cea mai mare boala si daca te face sclavul ei "ti-ai dat foc la valiza "! mai posteaza intrebari pe aceasta tema ca sigur vei fi ajutata. Nu stiu ce intelegi tu prin "am putea fi impreuna "

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai vazut cat ai scris? laughing rolling on the floor
O tona de scris!
Nici (Mihai Eminescu) nu a scris atata la viata lui! laughing rolling on the floor

| GreenBubble a răspuns:

Pai ati putea fi impreuna, doar sa mai ai ceva rabdare, sa-l cunosti mai bine intai.La prima vedere aparentele pot insela, mai iesiti de cateve ori, mai discutati...

| KittyKa a răspuns:

Multumesc tuturor! Apreciez ca ati vorbit totul cat de sincer puteti, as vrea mai multe detalii de la cineva cu mai multa experienta, de preferinta un baiat, ca sa stiu si eu ce gandeste baiatul respectiv... laughing Multumesc tuturor pentru raspunsuri, mai astept pareri! Cine mai doreste, cine mai pofteste...hee hee

| xXDanXx a răspuns:

Buna cel mai bine este sa astepti sa il cunosti mai bine si abia dupa acea sa te gandesti sa fiti impreuna dar inainte iti sugerez sa termin si tu scoala si sa iti asiguri un viitor.

| Sofia97 a răspuns:

Buna, sa stii ca si eu am fost cumva in situatia ta dar el era din Germania si parinti nostri erau prieteni dar cu toate asta la sfarsit tot nu am putut fii impreuna. Situatia poate fii diferita la tine. Dupa mine ar trebui sa va cunoasteti mai bine si nu incera sa-l suni tu lasa-l pe el sa faca primul pas. Dupa incearca sa aflii mai mult despre viata lui si despre el ca persoana(daca ai spus ca arata destul de bine s-ar putea sa aiba si o prietena). Dupa ce aflii mai multe despre el poate reusiti sa stabiliti o intalnire privata. Daca dupa tot ce ti-a spus si intalnire inca esti atrasa de el atunci ar trebui sa lupti putin pentru relatia asta(asta daca si el vrea). Cu siguranta va fi greu pentru ca intre voi doi este si o diferenta de varsta destul de mare dar cred ca-ar trebui sa-i dai o sansa. Iti tin pumnii succes happy

| CristinaMaria1D a răspuns:

Buna happy. Stiu ca toti au spus mai jos ca nu e in regula sa ai o relatie cu un baiat cu 5 ani mai mare decat tine, dar eu sunt pentru laughing. Si eu trec prin ceva asemanator: Am 15 ani si acum o luna am cunoscut un baiat de 20 de ani..Chestia e ca el face facultatea in cluj,iar eu stau in severin,si vine acasa doar in vacanta. In fine, acum suntem impreuna si am cazut de acord sa incercam sa avem o relatie 'la distanta'. Deci eu te sustin, discuta cu el si, de ce nu, sa incepeti o relatie :*