| oop a întrebat:

am o problema si vreau sa aud si parerile altora si anume vinerea trecuta am fost cu iubitul meu la un apartament si am incercat niste chestii, el a avut prezervativ si pe langa asta a scos cand simtea ca isi dadea drumul si totul a fost pe abdomenul meu, stiu ca poti ramane insarcinata si din ceva numit precum dar sansele sunt mici, nu stim nici unul dintre noi sa fi curs ceva pe langa prezervativ. De atunci sunt tot balonata si am dureri in toate partile ale stomacului si sunt foarte confuza daca sunt gravida sau nu, tin sa mentionez ca menstruatia nu mi-a venit de 5 luni deci nu am de unde sa stiu cu ajutorul ei(cu toate ca azi simteam ceva in uter si speram sa fie ea) opinii? Va rog?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

''... tin sa mentionez ca menstruatia nu mi-a venit de 5 luni deci nu am de unde sa stiu cu ajutorul ei(cu toate ca azi simteam ceva in uter si speram sa fie ea) opinii?""
Pe baza a ceea ce ai mentionat, rezulta ca ciclul tau menstrual este dereglat in mod ''catastrofal'' si din acest motiv in astfel de situatie aparitia unei sarcinii ar fi chiar un ''MIRACOL''.
Pentru informatea ta CORECTA trebuie sa stii si mai ales sa intelegi, ca NICIODATA NU APAR si nici NU EXISTA SIMPTOME DE SARCINA, in primele 5- 6 SAPTAMANI de dupa actul sexual in urma caruia s-a format si instalat sarcina in uter.
Trebuie sa te prezinti neaparat la o consultatie ginecologica cat mai repede posibil, in cazul in care NU doresti sa devii si/sau sa ramai infertila (STEARPA) pe viata. Ovarele tale NU functioneaza.
si din acest motiv NU elibereaza OVULE. Multa sanatate!

| oop explică (pentru corbulalbrosu):

Nu ma deranjeaza sa raman ‘infertila pe viata’ pentru ca oricum nu imi doresc copii dar vreau sa stiu sigur daca nu pot ramane din moment ce am dureri de atuncihappy multumesc mult si la fel!

4 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in tine, nu poti sa fii gravida.

| Sofer a răspuns:

Nu ramai gravidă.

| Manu1233 a răspuns:

Nu poți rămâne însărcinată din lichidul preejaculator, însă doar daca nu a ejaculat înainte. Dacă a ejaculat înainte și nu s-a dus la toaletă să facă pipi atunci există șansă să se formeze sarcină deoarece rămâne spermă pe "tubul penisului" ca să-i zic așă, urina ucide spermatozoizii.