| Florentina_Carmen_1998 a întrebat:

am o relatie de 1 an si jumatate aproape cu iubitul meu si de cand ne-am combinat avem o relatie la distanta deoarece el munceste in constructii pe santier si a avut lucrari in Timisoara, Bucuresti care venea la 2-3 saptamani acasa doar in weekend, ma rog am suportat asa ca asta este in viata nu esti om daca nu ai bani, acum este plecat cu firma in strainatate in Cehia de o luna si a venit decat odata acasa acum de Paste si a stat decat 4 zile si a plecat iar, peoblema este ca simt ca sa indepartat mult de mine, vrea sa vorbim numai pan scris pe Facebook nu ma mai suna pe video cum o facea mereu sa ii aud vocea si sa il vad, nu imi mai da atentie.
Nu vreau sa il tin nici din scurt sa par o nebuna, il inteleg si pe el ca ii greu acolo singur dar cand il sun pe video schimba doua vorbe cu mine si restul rade cu colegii lui de munca deparca nu s-au vazut de nu stiu cati ani, sau uneori imi inchide. Am impresia ca ii e rusine cu mine ca de fiecare data cand vorbim pe messenger sau la telefon vorbeste codificat si ma enerveaza asta, plus ca dupa atata timp de relatie nu stie mai nimic despre mine, ce-mi place, cand e ziua mea, ce zodie sunt... Azi de exemplu dintr-o data m-a intrebat cand e ziua mea si nu i-am raspuns, l-am lasat sa gandeasca singur ca stie foarte bine lucrurile astea marunte si dupa atata timp este imposibil sa nu sti macar lucrurile astea despre persoana pe care o iubesti.
Un sfat va rog sa-mi da-ti! Ce sa fac? Sa ma despart de el sau sa continui? Incerc sa-i las cale libera si sa nu-l mai stresez si am inceput sa imi ocup timp cu invatatu pentru bac

Răspuns Câştigător
| Ririru a răspuns:

Atunci poate ar fi cazul sa-i dai o lectie, daca tu consideri ca acest comportament al lui te deranjeaza si chiar nu poti sa-l accepti, poti sa te desparti sau sa-i bati apropouri directe, sa vezi daca conteaza asta pentru el, daca isi schimba comportamentul.Pentru ca multi fac asa din cauza ca au impresia ca noi iertam orice pentru dragoste, si asa e, noi, femeile, iertam- pana in punctul in care plecam, iar cand o facem, de obicei e pentru totdeauna. Bafta!

10 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Ma bucur ca macar intelegi ca asta e situatia sau ca cel putin te chinui sa o faci. In strainatate, in primul rand, se castiga mai bine. In al doilea rand, eu cred ca nu te mai suna asa des cu video call pentru ca exista posibilitatea ca colegi lui de apartament( pentru ca sunt sigura ca nu sta singur in camera) fac oarecum misto de el. Eu nu cred ca iti e asa usor sa te desparti. Mai bine ai purta o discutie foarte serioasa si cu calm cu el. Iar de asta, ca nu stie zodia si ziua ta, sunt barbati pe care pur si simplu nu-i intereseaza prea mult aceste aspecte, ca d-aia suntem noi femeile. Eu am cu al meu peste 4 ani, inca se gandeste cand il mai intreb daca ziua mea e in aprilie sau mai.

Da, distanta e grea, nu toata lumea poate sa duca o astfel de relatie. Iti trebuie multa incredere in persoana de langa tine si mai ales comunicare. Eu cred ca ar trebui sa vorbesti serios cu el, daca te ia in ras, pune piciorul in prag.
Succes!

| Florentina_Carmen_1998 explică (pentru Ririru):

Am vorbit si inca vorbesc mereu cu el dar dupa un timp se repeta povestea dar multumesc frumos pentru raspuns kiss

| Florentina_Carmen_1998 explică (pentru Ririru):

Multumesc mult de tot pentru raspunsul tau, chiar asta o sa fac cred ca nu i-a fost data o lectie si de aia face asa kiss :-) te pup

| Ririru a răspuns (pentru Florentina_Carmen_1998):

Atunci poate ar fi cazul sa-i dai o lectie, daca tu consideri ca acest comportament al lui te deranjeaza si chiar nu poti sa-l accepti, poti sa te desparti sau sa-i bati apropouri directe, sa vezi daca conteaza asta pentru el, daca isi schimba comportamentul.Pentru ca multi fac asa din cauza ca au impresia ca noi iertam orice pentru dragoste, si asa e, noi, femeile, iertam- pana in punctul in care plecam, iar cand o facem, de obicei e pentru totdeauna. Bafta!

| WaterDrop a răspuns:

"in viata nu esti om daca nu ai bani" trebuie sa o tin minte pe asta.

"am inceput sa imi ocup timpul cu invatatul pentru bac". Ei uite, vezi? Tocmai cand ma gandeam sa dau un raspuns, l`ai stricat cu aceasta afirmatie.Acum trebuie sa te intreb si cati ani are el ca sa nu excludem faptul ca poate te vede doar o pustoaica si ii este rusine de acest lucru in fata colegilor lui.

Varianta scurta ar fi sa-l lasi, relatiile la distanta nu rezista prea mult in timp, sunt o raritate si aparent el este mai indragostit de munca lui decat de tine.Ideal ar fi sa-ti gasesti pe cineva care sa stea langa tine, locuri de munca sunt peste tot.Trebuie sa fii putin egoista si sa te mai gandesti si la tine.Esti tanara si iti doresti mai mult de la viata.De ce sa te plafonezi inca de la inceputul ei?

| SG1995 a răspuns (pentru WaterDrop):

Păi dacă învață pentru bac logic are în jur de 18 ani, întrebarea e câți ani are iubitul ei?

| Florentina_Carmen_1998 explică (pentru SG1995):

Are 21 de ani

| 33damaris a răspuns:

Eu zic, sa vorbești deschis cu el, despre situatia asta si sa cadeti de comun acord la o intelegere...dar ia in calcul, ca distanta distruge relatii, si ca e normal sa te indepartezi unul de altul!

| Kassandra23 a răspuns:

Bună. Eu spun sa vorbești lucrurile astea deschis cu el, spune-i ce simți, dacă el te va lua în ras sau nu va vrea sa discute cu asta, lasa-l in pace. happy ai alte lucruri mai importante de care sa te ocupi acum.
Te pup și sper sa ai succes.

| Florentina_Carmen_1998 explică (pentru Kassandra23):

Am vorbit de foarte multe ori cu el, a inteles, dar dupa un timp se repeta aceeasi poveste.
Multumesc pentru raspuns kiss

| Florentina_Carmen_1998 explică (pentru Kassandra23):

Am vorbit cu el de foarte multe ori si a inteles dar dupa un timp incepe din nou aceeasi poveste. Multumeac pentru raspuns kiss te pup