| TopiNN a întrebat:

Bună TPU, am pățit un mic incident în timpul unei partide cu iubitul meu, am administrat pastila de a doua zi escapelle după aproximativ 40-50 e minute de la incident, după ce a întârziat prima luna am făcut un test de sarcina aceste urmând să iasă negativ, acum au trecut 3 luni și tot nu a venit menstruația, ce îmi sugerați sa fac și ce idee aveți, am rămas însărcinată?

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mai fă un test de sarcină.

| Cristina788 a răspuns:

Testul de sarcina este 100 % real dacă este negativ o ți s-a dereglat menstruatia de la pastile mai mult ca sigur

| Violleta2022 a răspuns:

Orice este posibil!
Pastila are o marja de eroare de 4-5%.
Ori, poate ai menstruatie de tip neregulat si vine cand vrea ea.
Repeta testul!

| corbulalbrosu a răspuns:

,, ...acum au trecut 3 luni și tot nu a venit menstruația, ce îmi sugerați sa fac și ce idee aveți,?
Intro asemenea situatie se face un test de sarcina al carui rezultat indiferent care ar fi NEGATIV sau POZITIV in mod absolut sigur va fi 100% VALID, VALABIL si CORECT. Multa sanatate!

| Sofer a răspuns:

Mai faci încă un test sau fai o vizită la medicul ginecolog.

| TopiNN explică:

Dar în cazul în care am rămas, doamne ferește, se mai poate scăpa cu pastile sau ceva?

| Anonim1124 a răspuns (pentru TopiNN):

Exista la farmacie niste pastile... le iei 10 zile si daca vine menstruatia nu esti însărcinată. pastilele acelea iti aduc ciclul forțat. Nu stiu sa iti spun numele pastilellor dar poti întreba la farmacie! Multa sanatate!

| corbulalbrosu a răspuns (pentru TopiNN):

Acum 9 ore | TopiNN explică:
Dar în cazul în care am rămas, doamne ferește, se mai poate scăpa cu pastile sau ceva?
Bineinteles ca intr-o foarte mica masura poate posibilitate ca acum sa fii insarcinata si sarcina sa fi ajuns la varsta de 3 luni chiar daca a fost folosita pastila Escapelle insa prea tarziu. O astfel de situatie poate sa se intampla atunci cand ai avut ghinionul ca pastila de a 2-a zi sa fie folosita dupa ce s-a format deja sarcina si intr-un astfel de caz devine valabila acea posibila probabilitate de circa 5% ca pastila Escapelle sa nu-si produca efectul sau contraceptiv.
Daca esti in situatia neplacuta sa fii insarcinata si in acest moment sarcina instalata in uter sa aiba varsta de peste 3 luni (mai mult de 84 de zile), in acel caz efectuarea intreruperii de sarcina (avortarea) este ilegala si pedepsita de legislatia din Romania.