| FoundYouLover a întrebat:

TPU! Am probleme in dragoste, tocmai am trecut de la complicat la si mai complicat. Imi placea de un coleg de serviciu, dar nu voiam sa fac nici o miscare, pentru ca pana acum, la 27 de ani, am avut numai ghinion in dragoste, deci eram convinsa ca orice as incerca nu ar merge. Dupa vreo doua zile de gandire m-am hotarat sa incerc totusi ceva.Dar prietena mea mi-a spus ca si ei ii place de el, i-am spus adevarul, ca si mie-mi place de el.Am stabilit sa-l invitam undeva si sa ne dam amandoua la el acolo si sa vedem pe care din noi o sa o aleaga si sa nu ne suparam una pe alta, indiferent pe care o va alege.Dar ieri, cand am ajuns acolo, am constatat ca ei intarzie.I-am sunat pe rand pe fiecare din ei si mi-au zis ca vin (impreuna) in 10 minute. Cand au venit mi-au aratat si spus ca sunt un cuplu.Nu mi-a cazut bine.N-am vrut sa vorbesc cu ea, asa ca nu i-am raspuns la mesajul pe care mi l-a dat pe telefon, nici la cele trei apeluri telefonice de azi, nu m-am asezat langa ea in autobuz spre serviciu, cum faceam mereu, si cand a vorbit ea cu mine la serviciu, eu nu am vorbit cu ea. Ea se tot tinea dupa mine si eu nu suportam nici s-o vad, ieseam dintr-o camera daca ea intra acolo.M-am hotarat totusi sa-i spun de ce m-am suparat, ca sa nu creada ca nu tin cont de intelegerea noastra de a nu ne supara una pe alta indiferent pe care dintre noi o va alege tipul.Am luat-o intr-un colt si i-am explicat ca desi nu-mi vine sa topai ca s-a "combinat" cu tipul de care-mi place mie, nici nu-mi vine s-o strang de gat pentru asta, dar ca sunt furioasa pentru modul in care a procedat, pentru ca nu a respectat intelegerea noastra, si asa noi doua nu am avut sanse egale in fata tipului. Noi doua stabilisem sa-l invitam undeva si acolo sa-i facem amandoua avansuri si el sa aleaga pe care o vrea, in schimb ea a venit acolo gata combinata cu el.Ea mi-a zis ca s-a intalnit cu el in autobuz intamplator cand era in drum spre locul unde aveam noi trei intalnire si ca el i-a spus ei ca o place de mult timp si ca vrea sa fie cu ea si ca de-aia s-au combinat, nu i-a facut ea avansuri lui, ci el ei.Am stabilit azi sa nu rupem prietenia, dar de fiecare data cand il vad pe el imi vine sa plang, nici nu pot sa-l privesc in ochi si la fel imi vine sa plang cand ii vad impreuna.Cum sa fac sa nu mai sufar? Faptul ca o sa-i vad mereu impreuna la serviciu nu cred c-o sa ma ajute, dar nici nu pot sa-mi iau concediu, ca sunt angajata aici de doar doua luni si jumatate.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu ai spus ca ai avut numai ghinion in dragoste...

Ai procedat corect, ai fost sincera cu prietena ta si ai pus la cale un plan in urma caruia nu va avea nimeni de suferit. Si ai aflat ca oamenii sunt de rahat, prietena ta s-a ales cu un iubit si tu cu buza umflata.

Nu prea ai cum sa nu suferi, ai fost tradata de prietena si ai pierdut si o posibila relatie amoroasa, intr-o singura noapte. Poti trece peste mai repede daca iti gasesti si tu pe cineva. Va durea mai putin sa-i vezi impreuna cand stii ca si pe tine te asteapta cineva.

11 răspunsuri:
| Miauti a răspuns:

Asta e! altadata te duci direct la el cand vrei sa l agati! Si oricum ai facut bine! poate nu era genul tau!

| DNSK a răspuns:

O prietenie nu se *** din cauza unui baiat! dupa un altul tot un altul vine, iar prietena ta, chiar daca ti-i l-a suflat pe tipulica asta, asta nu inseamna ca nu te-a ajutat ori de cate ori ai avut o problema. tu stii, dar tine de prieteni! amicii pleaca, vin, nu sunt stabili, dar prietenii..vezi tu! bafta mare!

| Ezzio a răspuns:

E clasică povestea.
De multe ori a fost așa ca eu și anumiți prieteni să placem tipe comune și mai de fiecare dată amicii mei s-au ales cu ele,dar mereu am zâmbit și a venit și rândul meu.
Există cineva acolo și pentru tine, calmează-te.
Sfaturi vei găsi aici, dar nu atât de bune încât să te ajute.
De suferit vei suferi orice ai face, suferința e normală.
Fericirea e mai aproape decât crezi, găsește-o indiferent de consecințe.

| Oana92 a răspuns:

Tipa asta de zici tu ca iti e prietena e o nesimtita. Povestea asta cu "ne-am intalnit in autobuz si uite ca suntem impreuna" e o minciuna din punctul meu de vedere. Iti e orice, numai prietena nu!

| Alcyon a răspuns:

Mi se pare urat din partea ei. Poate ca flirta cu el de mai multa vreme si a profitat de situatie ca sa rada putin de tine. Mi se pare ciudata povestea... Dar din pacate, unele femei mai fac astfel de lucruri, doar pentru a-si autoalimenta orgoliul de "femeie irezistibila". Incearca sa-i ignori pe amandoi. Nu le da satisfactia de a te vedea infranta. Nu vei face decat sa le trezesti amuzamentul. Iesi cu altii (chiar si doar pentru a te distra).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu cred ca ai gresit cand ai planuit cu ea sa il invitati si sa "va dati la el" sa vedeti pe care alege. Concentreaza-te pe munca la serviciu si ai grija cu prietenii pe care ii ai. Acum mergi inainte, incearca sa te gandesti la altceva, poate ca el nici nu era bun pentru tine. Si...sti ca era o vorba, la locul de munca sa nu te indragostesti.

| Hakuouki a răspuns:

Mi se pare cam copilareasca situatia ta, adica na, e doar parerea mea, dar prea pare chestie de licean. In fine, acum, chiar daca e greu, baiatul s-a combinat cu alta, deci pe tine nu te placea, ori era prietena ta, ori era alta, data viitoare, fa-ti curaj si spune-i, nu lasa esecurile trecute sa te doboare, astfel nu vei castiga nimic, ramai cu zambetul pe buze, chiar daca e prietena ta, faptul ca "te-a invins" ii da un sentiment in plus de satisfactie.

| TeckTonik997 a răspuns:

Ar trebui sa iti gasesti pe altcineva rapid ca sa uiti de el, esti tanara, frumoasa, ce astepti? Incearca sa ii eviti si rupe contactul cu ei.

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Imi pare rau pentru ce ai patit! Prietena ta a fost sincera cu tine deci nu ar trebui sa stai suparata pe ea.Cel mai bun remediu intr-o dragoste esuata e sa lasi timpul sa iti vindece ranile si deocamdata sa iti focalizezi atentia pe lucrurile care iti fac placere.Ar trebui sa fi bucuroasa pentru prietena ta ca are un nou iubit.Mai mult, incearca sa iti gasesti si tu pe cineva.Cine stie, poate in viitor o sa te indragostesti de cineva care iti va impartasi sentimentele si te va face fericita cu adevarat.Nu dispera, are balta peste suficient pentru toata lumea! Ai grija de tine!

| BornToBeLoved a răspuns:

Schimba seriviciu altfel o sa te simti
Groaznic mereu si nu o sa mai gasesti alta persoana!

| crystynyca960 a răspuns:

In primul rand acea fata nu iti este prietena din momentul in care s-a combinat cu el si nu a venit la intalnirea propusa de voi ca el sa aleaga de fata cu tine. in al doilea rand nu ar trebui sa te deranjeze ca ai vezi impreuna, fii mai puternica, gandeste-te ca amandoi te-au facut pe la spate. in locul tau nu as avea incredere in prietena ta pentru ca poate minti ca s-a intalnit cu el intamplator in autobuz. poate ei s-au intalnit de dinainte si au pus la cale sa iti spuna ca ei sunt un cuplu ca sa te faca pe tine sa te simti foarte prost. sunt mai mica decat tine dar asculta-ma ce-ti spun ca si eu am trecut prin ceva asemanator. bafta