| anonim_4396 a întrebat:

am secretii maroni:-ss oare de la ce o fi? am 15 ani si nu am intretinut niciodata relatii sexuale sad nu vreau sa merg la medic. ce poate fi? e normal? Dau funda, multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Având în vedere şi postările anterioare ( din 14 şi 17 iunie ), care se referă la aceeaşi problemă - CRED ( chiar sunt sigur ) că e posibil să fie o infecţie!
Odată ce ai avut menstruaţie 5-6 zile, iar înaintea ei ( şi după ) ai avut aceste secreţii maronii-roşietice - ca să avem în vedere şi faptul că ai avut ciclu acum 3 săptămâni şi de atunci ( deci de 3 săptămâni ) ai aceste secreţii - NU e normal!
Ar mai intra în discuţie ( puţin ) dacă ai ciclu regulat ( aproximativ ), eventual dacă secreţiile sunt urât-mirositoare... dar nu influenţează prea mult această observaţie!
E posibil, chiar, să fie o problemă medicală legată de uter, ovare sau trompele uterine ( posibil chist ovarian ) - deci, OBLIGATORIU, trebuie să mergi URGENT (! ) la un consult medical.
Poţi face un consult la o doctoriţă ( pentru a evita jena ), poţi cere o trimitere de la doctoriţa de la cabinetul şcolar ( dacă aveţi ), iar la consult poţi merge şi SINGURĂ ( dar să ai buletinul la tine ), fără să afle părinţii! Nu recomand, dar e posibil...
Dacă dispui de ceva bani, RECOMAND să mergi la un cabinet privat, discreţia e mai mare şi sunt mai amabili cu tine!

Pentru analiza secreţiei respective, e recomandat să nu te speli local ( nici duş ) 1-2 zile înainte. Deci cu o zi înainte NU faci duş/baie şi nu te speli local ( nici cu apă, nici cu alte loţiuni de igienă intimă... ) şi în ziua următoare ( dimineaţa ) te duci la ginecolog! O să-ţi ia ( pe o lamelă ) cultură din secreţia respectivă şi o va analiza, apoi o să-ţi dea tratament!

Deci, urmează sfatul dat şi de-te URGENT la un consult ginecologic, nu lăsa să se agraveze pentru că se poate ajunge la chestii foarte grave ( chiar cancer de col uterin ); iar dacă e infecţie ( pe care o puteai lua chiar şi de la ştrand ), se poate trata uşor!

Sper că te ajută explicaţiile; dacă mai ai alte întrebări, te ajut cu un sfat! Baftă!

| bombonica22 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc mult de sfat, dar crezi ca in analize se poate vedea infectia? marti voi face niste analize de sange, urina si scaun. Daca fac analizele mai trebuie sa consult vreun medic?>

| bursuc001 a răspuns (pentru bombonica22):

Dacă e voba de o infecţie ( gen candida, etc ), la analizele menţionate de tine NU se va vedea NIMIC! Acest gen de infecţii se pot depista DOAR prin prelevarea unei culturi/mostre dinzona de acces în vagin ( de la intrare, dacă eşti virgină; sau CHIAR din vagin, dacă nu )! Analizele de scaun NU au NIMIC în comun cu aceste infecţii, cele de urină depistează o eventuală infecţie urinară ( urologică ), iar cele de sânge depistează doar boli generale cu transmitere sexuală ( gen sifilis, gonoree, etc, ceea ce nu e cazul tău )! Infecţia de care ţi-am spus se poate depista DOAR printr-un control GINECOLOGIC, în modul expus anterior; deci DA, TREBUIE să mergi la GINECOLOGIE!

| bombonica22 a răspuns (pentru bursuc001):

Multumesc,asa voi face...o sa vorbesc cu mamasad nici nu stiu ce sa ii spun.

| bursuc001 a răspuns (pentru bombonica22):

E bine să existe o "comunicare" între tine şi mama ta, deoarece EA este cea care te poate ÎNDRUMA cel mai bine în astfel de situaţii, NU trebuie să-ţi fie jenă sau ruşine; aşa cum ţi-am explicat, aproape ORICE femeie a avut măcar o dată o infecţie de acest gen, NU e ceva ruşinos şi se poate lua chiar de la ştrand ( din apă, dacă eşti puţin mai sensibilă ), sau de la orice toaletă publică ( chiar dacă pui mâna pe o clanţă/uşă ori capac de wc, după o altă persoană infectată şi apoi te atingi involuntar în acea zonă/te ştergi după ce urinezi, etc... ) - deci, e o infecţie foarte COMUNĂ!
Dacă totuşi ai reţineri faţă de mama ta ( eu NU încurajez asta, dar e posibil ) poţi să faci cum ţi-am explicat în primul răspuns ( fără ca să fie nevoie să afle mama )...
Nu contează modul în care o faci, DAR e foarte IMPORTANT să mergi cât mai urgent la un consult ginecologic ( şi să NU foloseşti diverse leacuri/sfaturi băbeşti ), deoarece la tine această situaţie este mai VECHE şi se poate transforma în ceva mai GRAV dacă nu e tratată corespunzător!
Mult succes; iar dacă pe viitor mai ai probleme, mai putem păstra legătura!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ai luat dulcolax? Fugi la toaletă trebuie să te ușurezi.

| h3r a răspuns:

Buna. Pentru inceput linisteste-te, nu este nimic grav si momentan nu trebuie sa mergi la medic. Ai avut prima menstruatie? Chiar daca ai avut-o sau nu ai avut-o, va urma sa-ti vina in curand. In plus, poate sa fie o infectie. Daca intr-adevar ai tot asa, du-te la medic, iti va da cateva pastile pentru asta si vei scapa de aceasta secretie urata. Nu te speria! Ai grija de tine, draga mea.

| xCrinax a răspuns:

Spune-i mamei tale si ea va determina daca este nevoie sau nu sa mergi la medic. Nu prea este normal sa ai aceste secretii, desi daca spui ca sunt maronii s-ar putea sa fie si sangerari, care nu sunt normale in afara menstruatiei. Oricum medicii sunt foarte draguti si intelegatori! Toate cele bune si multa sanatate!

| stefystefania a răspuns:

Iubita mea este obligatoriu sa mergi la medicul ginecolog, nu costa mult si o sa ti dea un tratament corect pentru problema ta, si eu am avut secretii de genul asta si am primit tratament si gata.