| Smile3 a întrebat:

am si au o problema, care ma enerveaza atat de tare.
Ideea e ca eu sunt mai "Baloasa" ca zic asa..recunosc!
Si nu mai vreau sa salivez in timpul unui sarut! n-a fost exagerat, dar totusi e jenant!
Adica, eu si dimineata ma trezesc cu perna uda!(dorm cu gura deschisa!)
Si mi s-a intamplat chiar si cand vorbesc, sa salivez!(de mai putine ori.dar s-a intmplat!)
Deci, aveti vreun sfat?! ce a putea face in privinta aceasta?!

8 răspunsuri:
| BeAmazing a răspuns:

Du-te la un medic, cere niste sfaturi; intreaba-ti parinti ce ai putea face in privinta asta!

| neutrino a răspuns:

Stai linistita, toti suntem balosi.

| Zenit313 a răspuns:

Glandele salivare produc mai multa saliva decat trebuie, poate bei apa multa, sau este ceva neurologic.

Mergi la doctor, vorbeste cu gura inchisa si poarta mereu un burete sub limba.

| SmokeyEye a răspuns:

Incearca sa inghiti saliva controlat. E ceva instinctiv, ca si clipitul.
Glandele salivare produc acel lichid numit saliva care ajuta la pregatirea alimentelor pentru digestie si la inghitire. Un om normal produce cam 1.9 litrii de saliva pe zi. Aceasta contine 98% apa si o inghitim involuntar. Deci cauzele pot fi: sau inghiti prea rar sau glandele tale produc prea multa saliva. Poate fi vorba de o alergie...
Cand ai constatat asta? E ceva recent?
gasesti mai multe informatii aici:
http://www.wisegeek.org/what-causes-too-much-saliva.htm

Poti sa incerci sa inghiti saliva inainte de a saruta pe cineva, si sa nu mananci sarat.

Saliva abundenta apare ca efect al unei diete alimentare, esti la regim?
O alta cauza ar fi stresul.
Un regim alimentar corect insotit de miscare zilnica si un somn regulat ar trebui sa te ajute.

| Smile3 explică (pentru SmokeyEye):

Nu tin regim sau altceva! sunt asa din totdeauna! cred pur si simplu asa sunt eu! ..Atat produc glanele salivare! dar mersi pentru sfaturi(si site) big grin
Totusi, eu credeam ca TREBUIE sa mananc sarat!?!

| SmokeyEye a răspuns (pentru Smile3):

Nu cred ca iti recomanda cineva sa mananci sarat, in nicio circumstanta.

| Robert8764 a răspuns:

rolling on the floor)))))))))))))))))))) Asa-i

| OvidiuCR7 a răspuns:

MESTECA GUMA! Guma ajuta la disolvarea salivei...mesteca multa o perioada de timp, iar apoi din ce in ce mai rar. Cu timpul vei scapa de saliva in exces si va fi bine. big grin