| denisseioana a întrebat:

Buna tpu..am si eu ceva de povestit, la care am nevoie de un raspuns.o sa incerc sa va spun cat mai pe scurt..ideea e ca am, un fel de "relatie" cu un tip care e plecat afara..ma rog, toata asta dureaza de vreo 5 ani, el statea acolo tot anul, mai putin o luna cand venea in tara si atunci stateam impreuna! el mai era cu o fata aici in tara (nu stiu cat de serioasa era si treaba asta). tot timpul cand venea in tara chiar daca era cu ea, ma cauta pe mine si petrecea timpul cu mine, ma suna si stateam cu orele la tel..la inceput ne am ferit, insa lucrurile au evoluat pe parcurs si au devenit din din ce in ce mai evidente! toti prietenii nostri stiau de noi! Acum insa, el are un baietel in Italia, de 10 luni..nu s-a casatorit cu mama lui insa locuiesc impreuna! problema e ca nici in situatia asta nu am terminat o, si chiar daca au venit impreuna sa si petreaca vacanta in tara, ea sta in casa si el sta cu mine..nu zilnic ne vedem dar majoritatea zilelor si cand nu o facem vb la tel..cat timp e in Italia nu rupem legatura si nici nu ma minte cu nimic.vb despre toate si nu ne ferim unul de celalalt..nu asa des cum vb cand e in tara dar suficient incat sa pastram aprinsa "treaba" asta intre noi..eu nu inteleg prea bine cum sta situatia, pentru ca s-a intamplat din scurt..intr-un an s-a simutat cu fata aia au facut si un copil, dar ciudatenia asta dintre noi merge in continuare de aproape 5 ani..si daca il intreb pe el spune ca nu are o explicatie sica se intampla pur si simplu de la sine. uneori ma km sperie, poate puteti voi sa ma ajutati, va rog!

Răspuns Câştigător
| aniohetova a răspuns:

Oricand, cu mare drag happy Si mult succes!

11 răspunsuri:
| aniohetova a răspuns:

Hmmm...buna! Cum va eu lucrurile, esti intr-o situatie cam complicata. Pentru ca : pe de-o parte, el da, face toate lucrurile alea frumoase, iti acorda atentie si te pune mai presus de oricine si asa mai departe. Frumos. Dar lasand lucrurile astea la o parte si gandindu-ne la adevarata realitate, din punctul meu de vedere lucrurile cred ca stau cam asa : ii place de tine, probabil simte si ceva mai mult pentru tine, dar totusi are un copil cu altcineva si chiar daca spui tu ca nu locuiesc impreuna, poate tu nu ai de unde avea siguranta asta. Adica e doar cuvantul lui si atat. Dar ce s-a intamplat cu fata cu care era cand venea aici? Cred ca este un barbat care vrea sa aiba tot timpul pe cineva alaturi si probabil in tine isi gaseste oaza de liniste si poate si din cauza ca nu are nicio obligatie fata de tine si posibil sa aveti o relatie de genul, friends with benefits sau vorbeste asa de mult cu tine pentru ca se simte in siguranta cu tine. Ideea e ca nu poti sa dai un verdict pentru ca eu personal nu-l cunosc deloc, decat ce am citit de la tine si pot face o gramada de scenarii ...Insa tu trebuie sa te gandesti, indiferent care e adevarul din spatele acestei povesti, asta e ceea ce vrei tu pentru viitor? Sper ca esti constiennta de faptul ca relatia voastra nu are un viitor. In primul rand pentru ca are un copil, e stabilit intr-o alta tara si are o viata deja formata. In care in unele parti mai esti si tu prin ea. Insa intrebarea e, asta e viata pe care ti-o doresti tu? happy

| denisseioana explică (pentru aniohetova):

Nu am spus ca nu stau impreuna, din contra am spus ca da! si nu cred ca imi doresc o astfel de viata, insa nu imi pot da seama ce e cu adevarat intre noi de dureaza atat.el si cand e cu ea acasa imi da mie msg, si cand e in tara si cand e in italia..pana acum nu eram asa ingrijorata dar acum mi au spus cunostinte k din exterior se vede k si cum am avea o relatie adevarata... poate ca a avansat prea mult si nu ne am dat seama cand sa ne oprim! de fata cu care era in tara, s-a despartit pentru ca incerca sa fie foarte posesiva si de la distanta, nu l intelegea si in final s-a cuplat ea cu altcineva aici.

| aniohetova a răspuns (pentru denisseioana):

Dureaza atat pentru ca pe de-o parte lui ii convine sa fie cu tine, ti-am si explicat motivele. Pe de alta parte, nu stiu exact ce simte pentru femeia cu care a facut un copil, chiar daca tie-ti spune ca nu are nimic pentru ea, nu simte nimic, dar ideea e ca, poti sa crezi asta, dar faptul ca s-au mutat impreuna deja un semnal de alarma ca lucrurile au evoluat intre ei. Si nu cred ca e genul de barbat care sa stea cu o femeie doar pentru ca au un copil impreuna. Asta inseamna sa-ti condamni viata pentru o greseala facut, ca asta cred ca a fost. Copilul nu cred ca a fost facut din dragoste. Nu stiu sunt multe scenarii care-mi trec prin minte. Poate de fapt nu e asa cum ti-a spus si impreuna au hotarat sa aiba un copil, ca nu era neaparat nevoie sa-l pastreze daca s-a intamplat. Poate tie iti spune toate lucrurile astea pentru ca nu vrea sa te piarda. Cu siguranta se simte bine cu tine si din cauza iti da si mesaje si tot, dar totusi cred ca e ceva la mijloc. Undeva adevarul se opreste. Lucrurile nu prea se leaga si poate tu nu le vezi pentru ca esti implicata mult prea emotional in povestea asta si ai tendinta, inconstient sa negi anumite lucruri care nu sunt in favoarea mentinerii relatiei. Cel mai indicat, si ceea ce as face eu, ar fi sa vorbesc cu el. Sa-i explic ca asta poate continua la nesfarsit, dar vrei sa stii ce are el de gand sa faca. Ramane cu tipa cu care are copilul, ramane stabilit acolo, ce vrea sa faca? El niciodata nu ar opri relatia cu tine. Pentru ca are beneficii din ea, dar are si din partea femeii cu care locuieste. Asa ca, el niciodata nu ti-ar spune, vreau sa oprim relatia asta pentru ca nu cred ca o sa ajunga prea departe si nu vreau sa-ti fac un rau, ci doar vreau sa -ti fie tie bine, sa-ti formezi o viata, o familie. Aici e egoism. Asa ca daca tu nu pui piciorul in prag si nu decizi ce anume vrei de la viata ta, lucrurile or sa continue mult si bine. Si nu cred ca toata viata vrei sa ti-o petreci asteptand luna respectiva in care va veni. Chiar daca acum nu realizezi, va veni o perioada cand vei fi nefericita in relatia asta. Si poate atunci iti va fi mult mai greu sa renunti la ea pentru ca ai fi mult mai adancita si mai implicata emotional. Si ar deveni un cerc viciios. Ia o decizie pentru tine. Pentru sufletul tau. In viata, trebuie sa faci lucrurile care sa-ti aduca tie un bine, o placere, si nu pe termen scurt sau cum e situatia de fata. Tot binele iti doresc! Sper sa iei decizia cea mai buna pentru tine.

| denisseioana explică (pentru aniohetova):

Da, cu siguranta se complace in situatia asta, mai ales ca eu nu m-am bagat niciodata in viata lui de acolo, cu mine a vorbit despre tot ce facea acolo cu absolut oricine si niciodata nu i-am cerut socoteala pentru nimic. de fiecare data l-am ascultat si am discutat fara ca eu sa ma bag in viata lui..probabil ca gaseste la mine intelegere, care, sa fim seriosi, nu prea o gasesti oriunde, mai ales la cineva care ar fi in situatia mea!

| aniohetova a răspuns (pentru denisseioana):

Tocmai asta e. Te-ai daruit sufleteste. Acum depinde de tine daca vrei sa-ti sacrifici viata doar pentru atat. Ati putea ramane prieteni sa mai vorbiti, dar totusi cred ca ar fi bine sa treci peste, sa mergi mai departe.

| denisseioana explică (pentru aniohetova):

Si da, are de gand sa se stabileasca aici..copilul da, efacut dintr-o greseala, dar nu zic ca nu ar avea sentimente pentru femeia pe care o are alaturi zilnic si e si mama copilului lui! nu as putea spune ca e genul de barbat care sta cu o femeie doar pentru copil, insa el, e parasit de tata cand era mic si sufera mult din cauza asta, plus ca nu are sentimente asa frumoase pentru el..si nu cred ca isi doreste ca baietelul lui sa treaca prin ce a trecut el.

| aniohetova a răspuns (pentru denisseioana):

Sa se stabileasca aici unde, in Romania? inteleg perfect situatia, asta insemna ca orice s-ar intampla nimic nu o sa-l determine sa -si paraseasca copilul, prin urmare poate nici pe mama lui... Deci, decizia ramane o sa iei tu. Nu cred ca vrei sa fii decat " o rezerva ". Stiu ca a sunat cam dur, dar cam asta e realitatea. Sau esti poate doar, un pic mai mult decat o prietena pentru el si de asta nu o sa renunnte la relatia cu tine. Pentru ca tocmai, nu-i ceri socoteala pentru nimic, nu-i reprosezi nimic, e ca si cum nu ai indrazni sa te bagi in viata lui si sa-l afecteze cu ceva. Insa pe el il lasi sa-ti faca asta tie. Da valul la o parte si vezi lucrurile din afara, priveste-te pe tine ca pe un prieten. Ca si cum, eu sau o prietena de-a ta ti-ar povesti viata ei, povestea vietii ei. Si ar fi exact ce mi-ai povestit tu mine. Ce sfat i-ai da atunci? Ce ai indemna-o sa faca? Iesi putin din sfera sentimentelor care te impiedica sa vezi unele lucruri si fii un observator. Un observator si priveste-ti viata. Ce ai face?

| denisseioana explică (pentru aniohetova):

Multumesc, mi-ai fost de mare ajutor! sper sa reusesc sa imi privesc viata si sa iau decizia ce mai buna pentru mine! te pup!

| aniohetova a răspuns (pentru denisseioana):

Oricand, cu mare drag happy Si mult succes!

| neutrino a răspuns:

Prin mai, aveai o relatie nefericita, cu un individ de 38 ani. Acum, ai o relatie, tot nefericita, dar care dureaza de 5 ani si numai o luna pe an. Incearca sa te opresti asupra unei singure relatii care sa fie plauzibila, dupa care te asteptam din nou.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un tip instabil si cauta sa intelegi ca ai fost folosita, imi pare rau ca sunt asa acid dar asta e viata, pe viitor nu mai intra in relatii de astfel ca o sa ai de suferit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ca petreceti mult timp impreuna cand vine in tara si ca stati cu orele la telefon. Dar nu ai specificat ceva important : cand va vedeti, ce fel de relatie aveti? Cum va comportati? Va sarutati? Te trateaza ca pe o iubita sau ...ca pe o prietena?
Daca se comporta cu tine ca si cum ai fi iubita lui, sarutandu-te si alte gesturi, pe care le stii si tu, nu e bine. Inseamna ca te foloseste, ca te manevreaza cum vrea si tu pui boticul.
In schimb, daca te considera amica si...atat, nu vad care ar fi problema.
Tine cont de faptul ca are un copil si asta nu e o joaca.

Poate ar fi cazul sa iei o decizie serioasa, inainte de a fi prea tarziu!