| BarBye a întrebat:

am si eu o dilema. Sunt cu un baiat de aproape un an jumate, ne intelegem foarte bine, suntem fericiti, el ma iubeste foarte mult. si avem planuri de viitor impreuna. Problema e la mine, cateodata nu stiu ce simt pentru el. Cum imi dai seama daca il iubesc cu adevarat sau stau cu el din obisnuinta (avand in vedere ca nu a fost niciodata zi sa nu ne vedem, si cel mai mult timp il petrecem impreuna). Eu il iubesc mult, dar cateodata numai stiu ce simt. Dati-va cu parerea, va rog. Cum sa imi dau seama, ca il iubesc sau ca stau cu el ca m-am obisnuit mereu sa fim impreuna.

19 răspunsuri:
| DNSK a răspuns:

Pff.dificil de zis. Eu am impresia ca atunci cand il gasesti pe EL, nu iti pui astfel de probleme. Nu ai cum sa-ti dai seama decat daca stati o vreme despartiti sau sa va vedeti mai rar, nu stiu.

| BarBye explică (pentru DNSK):

Am fost acum un an despartiti o luna, si ne-a fost foarte greu unul fara celalalt, ne-am dat seama ca ne iubim enorm si ca de fapt nu putem sta unul fara celalalt
, el ma iubeste foarte mult, si eu il iubesc foarte mult (pot spune ca e jumatatea mea) dar nu inteleg de ce ma gandesc cateodata ca poate nu il iubesc si ca poate stau cu el din obisnuinta, desi nu mi-a dat niciodata motive sa ma gandesc.

| DNSK a răspuns (pentru BarBye):

Atunci stai linistita, nu trebuie sa-ti faci griji. Toti ne punem intrebari de astea intr-un punct al relatiei. Daca ati stat despartiti si ati constatat ca nu puteti unul fara celalalt, nu e nicio problema.Gandeste-te cat de bine iti este langa el in fiecare zi si astfel vei indeparta temerile astea

| BarBye explică (pentru DNSK):

Mersi de raspuns. Ai dreptate mai bine ma gandesc la cat de fericita sunt langa el, si la amintiri frumoase, decat sa ma gandesc la prostii.

| DNSK a răspuns (pentru BarBye):

N-ai pentru ce

| foxsilver a răspuns:

Simplu! Daca nu simti emotii la gandul ca te intalnesti cu el, sau nu esti nerabdatoare sa-l vezi, inseamna ca nu-l iubesti indeajuns, si nu il privesti ca pe un iubit, ci doar ca pe un bun prieten.

| BarBye explică (pentru foxsilver):

Desi ne vedem in fiecare zi, cand e la munca ii duc doru si d-abia astept sa vina acasa sa-l pup sa-l imbratisez, cand e la munca ne sunam foarte des si vorbim la telefon cate o ora. ne e foarte greu cand nu suntem unul langa altul.
Si in afara ca e iubitul meu, stie sa tina loc si de prieten frate mata tata, avem o relatie deschisa si ne zicem orice

| foxsilver a răspuns (pentru BarBye):

In cazul asta, inseamna ca ai trecut de etapa marilor emotii, si ati intrat in faza de obisnuinta, doar atat. Cu totii avem parte si de astfel de momente, dar asta nu inseamna ca iubirea este consumata, doar ca emotiile intalnirilor nu mai sunt chiar ca la inceput.
Ai fi putut sa te ingrijorezi, si sa-ti pui aceasta intrebare, in cazul in care ai fi avut "in vizor" un alt baiat, dar asa...
Incercati prin diferite activitati inedite sa va creati momente de neuitat, fiti mai spontani, in felul acesta iesiti din starea in care va aflati acum.

| BarBye explică (pentru foxsilver):

De cand l-am cunoscut pe el si de cand sunt cu el, doar pe el il vad cel mai frumos si mi se pare ca nici un baiat nu ma mai pasioneaza, sa-mi sara in ochi, in schimb pe zi ce trece parca e si mai frumos iubitul meu, nici gand sa-mi sara ochii la alt baiat.
Suntem foarte spontani activi, nu ne plictisim unul de celalalt.

| foxsilver a răspuns (pentru BarBye):

Draga mea, considara-te norocoasa, si profita din plin de aceste clipe, nu lasa ganduri negre sa-ti umbreasca fericirea de acum.
Uita-te in jurul tau, si ai sa vezi o multime de oameni carora le-a pierit stralucirea din ochi, pentru ca nu mai sunt iubiti, sau nu au pe cine sa iubeasca; oameni care duc dorul unor imbratisari tandre, si a cuvintelor calde.
In consecinta, iubeste in felul tau, dar continua sa iubesti, doar asa vei putea sa simti viata ca pulseaza in tine, si ca zilele tale au un rost.

| wolder a răspuns:

Tu trebuie sa-ti aranjezi gandurile si sa-ti bati capul singura sa vezi daca il iubesti. Aranjeaza-ti gandurile si afla singura ce simti. Gandeste-te, vezi ce simti in jurul lui, vezi cum reactionezi daca nu te cauta sau daca nu-ti raspunde. Stai putin timp fara el sa vezi daca iti este dor.

| BarBye explică (pentru wolder):

Eu stiu ca ik iubesc enorm si nu pot sta fara el.
Am intrebat de ce am ganduri de nesiguranta,

| valentingb a răspuns:

Nu ar trebui sa ai astfel de ganduri. Ai o idee dar iti e greu sa recunosti pentru ca tii la el si stii cat de mult tine la tine si nu vrei sa il demoralizezi. Dar ar trebui sa mai faceti cate cava impreuna care sa te faca sa simti ca traiesti, sa mergeti unde-ti place,sa te alinte cum iti place, etc nu doar sa stati impreuna. Si daca te place nu cred ca va zice nu, daca tu hotarasti un alt curs mai incitant al relatiei. Asta e, dupa un timp se impune monotonia, dar din cand in cand puteti sa facetic cate ceva mai special.

| BarBye explică (pentru valentingb):

Cred ca m-am exprimat eu gresit, nu am zis ca stamj mereu impreuna si ca facem acelasi lucru mereu, vroiam sa zis ca cel mai mult timp nil petrecem impreuna, suntem fericiti, facem ce ne place, ne alintam, ne rasfatam, din contra la noi in relatie nu a existat niciodata monotonia, dincontra mereu facem cate ceva nou si niciodata nu ne-am plictisit unul de altul.

| valentingb a răspuns (pentru BarBye):

In cazul asta, iti faci griji degeaba.Gandurile sunt trecatoara, mai apar si ganduri negre, si ganduri colorate, doar ca asta a prins radacini in capsorul tau. Mergi la el si spune-i "nu vreau sa te pierd niciodata, vreau sa fim mereu impreuna" si o repeta-ti si tie asta si ai sa vezi ca vei inlocui acest gand.winking Eu cred ca daca ar pati ceva, ai plange ani de zile dupa el, nu? Asta inseamna ca il iubesti.

| BarBye explică (pentru valentingb):

Doamne fereste, daca i s-ar intampla ceva, nu stiu ce-as face, eu pur si simplu prin el traiesc, el ma face cea mai fericita, el e viata mea, as fi un nimeni fara el

| valentingb a răspuns (pentru BarBye):

Cred ca putem trage concluzia deci happy. Caz inchis.

| Luly1802 a răspuns:

Eu cred ca daca tu esti fericita, la fel si el. Nu exista vreo problema. Nu e atat de greu sa vezi daca il iubesti cu adevarat. E chiar foarte simplu! happy. Nu trebuie decat sa iti acorzi mai multa atentie TIE, apoi sa vezi daca iti este mai bine singura [ lui nu-i spui nimic, de genul ca vrei sa fii singura ]. Asa, din propria intentie big grin. Apoi tu decizi daca il iubesti, nu noi trebuie sa iti luam deciziile. Sper ca te-am ajutat cat de cat. BAFTA!

| BarBye explică (pentru Luly1802):

Nu am zis sa luati voi deciziile, am si specificat sa va dati cu parerea, Eu nu am zis ca vreau sa ma despart de el, nici gand, NICIODATA, am intrebat de ce am ganduri de nesiguranta. Si nu imi este deloc bine fara el.