| anonim_4396 a întrebat:

Acum 3 luni in timpul actului sexual prezervativul s-a rupt, iar eu si cu iubitul meu nu am vazut, asa ca a ejaculat in mine. Am luat pastila de a 2 zi, si totul a fost ok. Azi s-a intamplat ac lucru, doar ca am vazut la timp, desi tot cred ca putin a scapat, in mine. ( nu stiu cum dar numai mie mi se intampla laughing )! Ideea e, sa mai iau pastila de a 2 zi? Sau. sa merg la risc? Acum 2 zile mi s-a terminat si menstruatia, daca are vreo legatura. Vreau un raspuns urgent, totusi nu vreau un copil la 20 laughing

Răspuns Câştigător
| NnDWtf a răspuns:

Nu o lua, nu ramai gravida daca tocmai ai fost pe stop.
Perioada de fertilitate incepe cu 16 zile inainte sa iti vina menstruatia
Ex: Tre' sa iti vina pe 17, de pe 1 pana pe 16, in orice zi, poti fi la ovulatie.
In rest, 2 saptamani dupa ce iti trece menstruatia poate ejacula in tine fara probleme.

| Azµre a răspuns (pentru NnDWtf):

Metoda calendarului are un randament de numai 30 % și asta dacă e ținută cum trebuie cu calculul zilele într-un interval de 8 luni de monitprizare a ciclului și așa mai departe. Diferă de la organism la organism.

| NnDWtf a răspuns (pentru Azµre):

Eu n-am treaba de un an jumate, daca ramane gravida folosind metoda asta, poate sa dea 8 milioane, banii pe prezervative pe 2 luni. Desigur, se pune si problema sanatatii dupa un avort.

| Azµre a răspuns (pentru NnDWtf):

E ideea e alta dacă a mers la tine nu înseamnă că merge și la altcineva... de aceea chiar și metoda calendarului trebuie analizată de un medic... sunt atâtea centre pentru așa ceva și culmea multe din ele sunt gratis mai ales pentru studenți.

| NnDWtf a răspuns (pentru Azµre):

In ziua de azi si ce e gratis se plateste. Spaga vorbeste.
Daia nu prea apeleaza nimeni la gratuitatile astea.

6 răspunsuri:
| greenmile00 a răspuns:

Cel mai bine, te duci si vorbesti cu un ginecolog... e cel mai in masura sa iti dea un sfat.
Pastila de a doua zi se ia dar la intervale mai lungi, nu odata la 3 luni.

Asa ca, lasi rusinea deoparte, si vorbesti cu cineva care sa te poata ajuta cu adevarat. Cineva care in urma unui consult, iti va cunoaste si organismul... ceea ce iarasi, este un factor foarte important :)

Mult suuces,
http://fete-singure.miradct.com/sfaturi

| Crisstttina a răspuns:

Pentru siguranta si linistea ta ar fi ok sa iei pastila de a2a zi happy