| Jusa a întrebat:

Bună TPU! Am și eu o întrebare. Eu și prietenul meu ne iubim foarte mult și suntem de mult timp împreună, însă nu am făcut sex niciodată, deoarece am considerat că este mai ok să ne începem viața sexuală când suntem amândoi pregătiți și destul de responsabili cu privire la micile șanse de a rămâne însărcinată indiferent de metodele contraceptive pe care le folosim. Oricum, ne-am gândit și am luat de curând hotărârea sa ne începem viața intimă. Chiar dacă suntem responsabili, ca și cuplu tânăr, ne ferim cât se poate demult de o sarcină.Așa că ne-am gândit la o metodă cât mai sigură. El va purta prezervativ (bineînțeles, fără sa îl rupem cu foarfeca sau dinții, după ce verificam data de expirare sau dacă are vreo fisură la prima vedere) și chiar și așa, nu va ejacula nici cu prezervativul în mine. Exista și asa un risc de sarcina?

16 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Ce varste aveti si ce inseamna "de mult timp împreună"?

| Jusa explică (pentru wildthing):

Suntem împreună de doi ani și avem 17 ani.

| wildthing a răspuns (pentru Jusa):

Te-am intrebat despre varsta pentru ca din punctul meu de vedere, viata sexuala ar trebui inceputa atunci cand in cazul unei sarcini nedorite, poti lua toate deciziile singura si iti poti asuma singura consecintele. Ai 17 ani, esti minora. Ce se intampla daca ramai gravida? Se poate intampla.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Jusa):

Sexul se face numai după ce te casatoresti, ori la varsta voastra nu se pune problema unei nunti, dar oricum la 17 ani nu este deloc ok sa i ti incepi viata sexuala, după varsta de 18 ani este altceva dar acum nu.

| anonimuIl a răspuns (pentru Jusa):

Ai 17 ani? La 17 ani nu existau prezervative când făceam sex cu una de 17 ani.
Scoteam penisul tot timpul înainte ca să îmi dau drumul și ea se spăla cu dușul fără para de duș.
Nu a rămas gravidă 2 ani cât am făcut sex așa.

| darrio2007 a răspuns:

Ce varsta ai?

| ania a răspuns:

Prezervativul se rupe uneori ( si noi am patit). si nu ai cum sa anticipezi cand va fi asta plus ca rata de siguranta daca nu se rupe e de 99% pentru ca pot avea scurgeri imperceptibile pe langa. Plus uneori ejacularea e brusca, nu aouca sa iasa.
Fiul nostru de 4 ani e de la partea cub1%, sotul mei zicea ca ar trebui sa ii chemam de nasi pe cei de la durex.De faot din cei 4 copii pe care i-am nascut, programat a fost doar primul.
Ati fi mult mai fericiti daca ati respecta planul Creatorului si nu ati face sex inainte de casatorie.Virginitatea e darul primit de la Creator pentru a fi daruit bumai partenrului de casatorie. Daca chiar va iubiti, casatoriti- va. Dupa nunta un copil neprogramat, poate fi o surpriza neplacuta pe moment, dar daca ai alaturi un barbat care chiar sa fie alaturi de tine la bine si la rau, copiluk devine o bucurie. Dumnezeu nu a intentionat ca femeile sa teaoasca permanent in teroarea unei sarcini nedorie ci alaturi de un barbat iubitor si responsabil care isi asuma sa fie tatal copiilor ce pot aparea.

| Hammurabi a răspuns (pentru ania):

Mie îmi place că tu teoretizezi foarte frumos.
Dar tu respecți planul Creatorului?
Atunci, cum de folosiți prezervativ?

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce varsta aveti si daca sunteti capabili sa intelegeti riscurile practicarii sexului.

| Emilian65 a răspuns:

In dituatia prezentata de tine, nu este posibil sa ramai gravida.

| anonimuIl a răspuns:

Un sfat de la un bărbat care a provocat 5 (CINCI) avorturi femeilor, 3 înainte să mă însor și 2 nevasta mea.

Mergi și aruncă-te în cap de pe bloc ca să scape lumea de o speriată de bombe ca tine că rămâi BORȚOASĂ.

| Jusa explică (pentru anonimuIl):

Îți mulțumesc pentru acest răspuns incult pe care mi l-ai dat. Dacă nu ști să răspunzi adecvat, te rog să nu mai scrii deloc. Vreau să-ți spun două lucruri dacă tot te-ai legat de subiectul avortului : 1.Nu ești tu ăla care rămâne gravid și care suporta consecințele avortului, mustrările de conștiința și posibililele traume.Multe femei merg la psiholog după un avort pentru a-și reveni. Dar ma rog, e ușor sa te lauzi ca ai scăpat de 5 copii nevinovați prin aceasta metoda când tu nu ai simțit nici 10% din durerea pe care a simțit-o femeia care a făcut avortul, după ce ai și manipulat-o emoțional. Ma rog, nu ma interesează viata ta, nu voi fi trasa eu la răspundere de faptele tale.
2.Suntem pe locul unu la mame minore în România. Daca pentru tine este o gluma, pentru mine o sarcina nu este o gluma și nu va fi niciodată. Nu voi avorta un copil nevinovat din cauza prostiei mele de a fi iresponsabilă cu viata mea. Nu sunt la vârsta la care pot creste un copil, stimate domn. Și nici partenerul meu. Nu vreau sa am pe conștiința un copil nevinovat pentru restul vieții. Nu am banii necesari și nici resurse pentru a-l crește. Un copil este o binecuvântare, nu o teroare de care trebuie sa scapi cât mai repede. Va urez o zi buna!

| anonimuIl a răspuns (pentru Jusa):

Mă doare undeva de femeile care au făcut avort și nevestei i-am spus - faci avort că m-am săturat de 1 copil.

| Gabryel85 a răspuns:

Stiti cum e...100% nu exista niciodata. Dar sunt mari sanse sa nu vi se intample nimic, daca respectati ce ai scris tu aici.

| VMarceline a răspuns:

Nu.

| NoName12345678901 a răspuns:

Buna daca vrei poti face cu mine ca nici eu nu am facut niciodata, facem fara obligati protejat cum vrei