| Batmanuel a întrebat:

Buna TPU am si eu o intrebare mai delicata, credeti ca e bine din punct de vedere medical ca sora mea sa ia anticonceptionale? are doar 14 ani si ma gandesc sa nu-i afecteze sanatatea avand in vedere ca-i asa mica, dar totusi nu as dori sa ramana insarcinata fiindca ar iesi un scandal mare in familie, multumesc mult.

11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cel mai grav la varsta asta este daca are activitate sexuala (prin viol, ca altfel nu se poate la o fetita de 14 ani). Asta ii va afecta grav sanatatea si o va nenoroci pe viata. Daca ginecologul la care merge ii prescrie contraceptive, le poate lua, cu conditia sa mearga la consult ginecologic o data la 2-3 luni (maxim)

| Purec a răspuns:

Daca ia de acum anticonceptionale, poate sa bage deja actele de adoptie pentru un bebe, ca ea sigur nu o sa mai faca

| Necunoscut112 a răspuns:

Esti naspa rau!

| Vix999 a răspuns:

Clar NU!
Ea nici macar nu a inceput bine perioada de maturizare. Nu are ce sa caute sa bage in ea hormoni.
Ii va afecta dezvoltarea major.
Parerea mea e ca parintii vostri trebuie sa afle de treaba asta.
E minora, e mica si ii faci mai mult rau daca o incurajezi intr-o viata plina de greseli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa trollingul asta ieftin la o parte. Sunt atatea cazuri pe TPU care chiar au nevoie de ajutor si noi iti dam tie atentie... Dar ce sa zic, nevoia de a fi bagat in seama e mare.

| Maya2014 a răspuns:

Pai anticonceptionalele au cam multe efecte negative.
I-ar putea cauza probleme hormonale.S-ar putea ingrasa intr-un timp relativ scurt si unele persoane mai prezinta si cresterea excesiva a parului de pe maini, picioare.Nu este valabil pentru toate persoanele.
Eu as spune mai bine sa foloseasca baiatul prezervativ si sa nu se mai complice ea cu pastile.Sau sa foloseasca inelul vaginal.

| Batmanuel explică:

Care baiat? eu fac dragoste cu ea

| Maya2014 a răspuns (pentru Batmanuel):

Atunci esti batut in cap.Bineinteles ca ai chef de caterinca de taran.
Daca faci incest, treaba ta, dar nu te mai expune pe site-uri ca te faci de cacao!

| Batmanuel explică (pentru Maya2014):

Vb frumos o iubesc si asta e tot ce conteaza pentru mine nu ascult ce spun ceilalti

| Maya2014 a răspuns (pentru Batmanuel):

Dar eu vorbesc foarte frumos.E sora ta, omule!
Lasand la o parte legile religioase, voi nu veti fi niciodata acceptati de societate ca si cuplu.
Aici e vorba si de aspecte medicale. Daca, Doamne fereste, ramane ea insarcinata veti avea un copil cu malformatii.Crezi ca e bine?

| Eronik a răspuns:

In primul randu tu daca esti mai mare ca ea ar trebui sa ii explici cum sta teaba cu sexul. Parerea mea, nu este foarte indicat sa ia anticonceptionale de la 14 ani, poate afecta abilitatea de a faci copii mai tarziu. Prezervativele sunt intotdeauna o alegere mult mai inteleapta. Noroc mult!big grin