| User2283949 a întrebat:

Buna TPU am și eu o întrebare sper sa nu faceți mișto. Eu cred ca sunt insarcinata nu sunt sigura n-am făcut încă test de sarcina. 50% cred ca sunt 50% nu, cred pentru ca nu mi-a venit menstruația de vreo 2 luni aproape și am început sa mănânc mai mult, nu cred pentru ca nu am grețuri ar trebui sa am grețuri asa știu acum nu știu ce sa mai cred sunt îngrijorată pentru ca eu am 16 ani si stau cu părinți, părinții mei știu ca am iubit acum sta cu noi in casa. Îmi e frica ca dacă sunt insarcinata părinții mei o sa fie foarte foarte dezamăgiți de mine. Va rog sa îmi dați niște sfaturi ce sa fac dacă in caz ca sunt gravida. Mulțumea foarte mult

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Menstruatia poate sari cateva luni bune si din alte cauze, nu numai de la o sarcina. Cand ati avut ultima partida de sex? De ce nu faci un test de sarcina, in loc sa presupui si sa iti faci griji inutil? Cand faci unul, doua teste si ambele sunt pozitive, abia atunci incepe sa te panichezi.

Sa stii ca si stresul contribuie majoritar la ciclul neregulat, iar daca folosesti pastila de a doua zi e clar de ce nu s-a mai aratat menstruatia pe la usa ta.

Daca esti gravida faci convocare de familie, tu, iubitul si parintii tai, astfel incat sa stabiliti ce e de facut.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Ai 16 ani, ai si iubit si stai cu parintii si cu el in casa?
Cam inconstienti parinti ai!

| ania a răspuns:

În nici un caz sa nu avortezi copilul. Nu rezolvi problema, devii doar mama unui copil pe care tu l-ai omorât. Fa test de sarcina. Dacă ești însărcinată, vorbește cu iubitul și cu părinții și acum ai ocazia sa vezi dacă chiar te iubește iubitul. În cel mai rău caz, dacă nu te ajuta nici familia nici iubitul, sunt fundații care primesc fetele însărcinate și le ajuta apoi și cu copilul, de exemplu patinele Tănase de la Valea plopului a ajutat suntem de tinere sa își păstreze copilul. Și adopția poate fi o opțiune la protecția copilului sunt liste lungi de familii care așteaptă cu anii sa poată adopta un copil. Și fiul nostru cel mai mare e adoptat, mama lui naturala care a rămas însărcinată la17 ani de la patronul ei însurat, a spus ca nu a făcut avort pentru ca a dorit sa ii dăruiască măcar darul vieții.

| Silwian a răspuns:

Pai daca esti gravida asta i viata! Parintii tai erau constienti la ce consecinte vor urma! La fel si tu! Asa ca Sarcina usora si nastere de nota 10! Dar Taticul viitorului copil stie?

| User2283949 explică (pentru Silwian):

Știe am vorbit cu el