| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o problema. Inainte, aveam o viata sexuala activa, dar in decembrie m-am despartit de prietenul meu. Si din decembrie pana recent nu am mai facut sex deloc. Luna trecuta s-a intamplat sa am mai multe contacte sexuale, avand un nou partener. Problema e ca luna aceasta imi intarzie ciclul.Luna trecuta mi-a venit pe 16, iar acum inca astept sa-mi vina.
E posibil sa fiu insarcinata? Mentionez ca am facut sex neprotejat ( nu a terminat in mine) si am simptomele venirii ciclului ( cosuri,sani umflati, mici dureri la nivelul burtii etc. )

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Pentru ca o fata sa ramana gravida trebuie sa fie intrunite 2 conditii in mod obligatoriu, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1- In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia sa fie in perioada fertila, sau deja sa existe un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2- Sperma trebuie sa ajunga/intre IN VAGINUL EI si nu in alte locuri aiurea, deoarece doar asa spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter. In concluzie pentru ca tu sa fii insarcinata IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FI FOST FERTILA in momentul producerii sexului. In alte conditii poate intra in vaginul tau (indiferent de modalitatea prin care va patrunde in vagin) orice cantitate de sperma deoarece in astfel de conditii decat cele descrise tu sau o alta femeie nu va putea ramane insarcinata chiar si daca si-ar dori. De asemenea se pune intrebarea daca tu ai un ciclu menstrual regulat, deoarece doar in aceasta situatie/caz se poate vorbi de intarziere. Daca intr-adevar este vorba de o intarziere acest lucru se intampla de obicei cand iti schimbi activitatea sexuala si din acest motiv pot interveni dereglari hormonale.Insa semnele premenstruale prezente se pare ca indica o menstruatie iminenta. Multa sanatate.

7 răspunsuri:
| Astaeparereamea a răspuns:

E posibil si nu prea, sunt multi factori care influenteaza starea ta de sanatate. Atunci cand are loc un act sexual, din cauza excitatiei, barbatul poate elimina sperma fara ca sa simta, sperma poate fi preluata de lichidul preseminal si dusa unde trebuie pentru a fecunda un ovul, eu as merge la un medic de specialitate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mergi la medicul tau ginecolog, ce varsta ai?

| mihai69 a răspuns:

Orice se poate. Mergi la ginecolog, te va liniști el, într-un sens sau altul!

| TheImpaler a răspuns:

Mai asteapta putin. e posibil sa fie doar o mica dereglare.

| OanaBoni a răspuns:

Ia-ți un test de sarcină. Dacă e negativ, și încă nu ți-a venit, du-te la ginecolog.

| valeriu1900 a răspuns:

Lasa-mi un mesaj, te *** eu daca vrei, de fapt nici nu trebuie sa vrei tu, doar eu.