| d(eea)b a întrebat:

Am o intrebare care ma cam framanta de ceva.vreme.Menstra mi s-a terminat pe 8 luna trecuta, mentionez ca nu am un CM regulat, am facut neprotejat in ziua a 6 dupa menstra, am sintome gen durere de sani, dureri usoare in zona de jos, cosuri. dureri de spate.sunt nervoasa. dar totusi mi-e frica de acel contact care l-am avut (el nu si-a dat drumu in interior), am luat si tinctura de marar pentru.reglarea ciclului. Dar totusi mi-e frica, exista vreo posibilitate sa fiu insarcinata...sau sa imi intarzie din pricina mararului? va rog...ast.raspunsuri

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai facut sex neprotejat in perioada cea mai fertila, asa ca riscul de sarcina este semnificativ (in jur de 30%). Totusi si tratamentul poate deregla menstruatia, mai ales ca simptomele tale par de sindrom premenstrual, nu de sarcina.
Fa doua teste de sarcina diferite, din prima urina de dimineata in doua zile succesive (la minim 21 de zile de la contactul sexual).

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar daca nu a variat in interior, putina sperma tot a lasat in tine, suficienta cat sa ramai gravida. E cea mai mare prostie pe care o poate face cineva crezand ca daca elimina sperma afara nu ramane gravida. Durerea de sani e simtomul cel mai vizibil pentru. o sarcina+ca ti-a intarziat si ciclu! Fa-ti urgent un test de sarcina. Daca esti insarcinata si vrei sa nu pastrezi sarcina fa intreruperea cat mai repede, desi eu te-as sfatui sa o pastrezi, chiar daca nu e tocmai momentul potrivit pentru.asa ceva.Intotdeauna prima sarcina are sansa cea mai mare de a da nastere unui copil sanatos. Daca ai rh negativ si asa sansa de a face un al doilea copil sanatos e scazuta, iar dupa un avort riscul e mult mai mare.Gandeste bine ce faci, iar altadata folosea contraceptiv local,(cum ar fi Pharmatex)daca nu-ti place s-o faci cu prezervativ. Mia