| eliza_5786 a întrebat:

Am si eu o problema si simt nevoia sa aud si parerile voastre…sunt cu iubitul meu de aproape 4 ani. In acesti 4 ani sa zicem ca lucrurile au mers cat de cat bine doar ca in vara aceasta au cam inceput sa scartaie unele chestii.probabil a intervenit obisnuinta, monotonia, plictisela si toate cele, pentru ca practic nu ne mai comportam la fel ca la inceput(fara pupici de noapte buna, fara mesaje frumoase, fara complimente din partea lui si etc.). Partea proasta e ca tinand cont ca lucrurile intre noi nu mergeau asa de bine, a intervenit si a 3 persoana, un prieten(amic) de-al meu pe care il cunosc de 3 ani. ei bine. El a aflat ca relatia noastra nu mai merge si incet incet a incercat sa ma cucereasca.cu plimbari noaptea pe malul marii, sucuri in oras, restaurante, plimbari cu masina, si mai multe lucruri. Dupa a 3 intalnire dintre noi a scapat un sarut, apoi altul, apoi mancaieri pe tot corpul, si in final sex(doar pentru 1 sg data). Problema e ca de atunci ma tot gandesc la ceea ce am facut, daca am procedat corect, pentru ca cu toate ca in relatia actuala nu mai eram asa de "indragostiti", nu stiu daca merita sa-i fac asa ceva, pentru ca eu pe L. nu l-am prins niciodata cu nimeni, nu mi-a dat niciodata de inteles ca ar avea pe alta.nu stiu daca era mai bine sa ma despart definitiv si numai dupa aceea sa fac ceea ce am facut, cu toate ca fata de relatia actuala m-am racit oarecum, nu-l mai pot lasa de fiecare data sa ma atinga, sa ma sarute; pentru ca ma gandesc la celalalt.sunt foarte confuza, nu mai stiu ce sa fac. daca cineva mi-ar da cateva sfaturi as fii foarte bucuroasa.

Răspuns Câştigător
| lorycykcl a răspuns:

Hmm... Logic nu ai procedat corect, daca tu ai simtit ca nu mai merge relatia actuala trebuia sa o inchei si apoi sa incepi o alta relatie. Cu faza asta nu stiu cat de respectata ai sa mai fii si de celalalt tinand cont ca te-ai culcat cu el in timp ce erai intr-o relatie cu altcineva, se prea poate sa fi fost pentru el o aventura sau poate chiar te place.Complicat. Ai gresit, acum trebuie sa platesti pentru oalele sparte. Daca actualul nu-ti mai place (gandeste-te bine aici ca s-ar putea sa regreti, dar daca iti afla micuta aventura nu stiu ce sanse mai ai) nu-l mai tine legat de tine degeaba si din respect pentru aceasta relatie nu trebuia sa faci ce ai facut. Dragostea nu moare peste noapte, toti 3 aveti o vina in asta. In situatia asta cel mai bine poti sa te ajuti tu pentru ca presupun ca ii cunosti mai bine pe cei doi. Sfatul meu : gandeste-te bine, puneti gandurile si sentimentele in ordine, discuta cu celalalt si afla daca chiar te place si e dispus sa aiba o relatie cu tine si discuta si cu actualul (chiar nu ai suferi daca l-ai pierde?). Inca ceva: mie nu mi-ar placea sa aflu ca am fost inselata. Sper ca te-am ajutat
pa

18 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Nu e chiar bine ceea ce tu ai facut.adica nu e chiar un mod corect de a proceda.Eu consider ca mai intai trebuia sa te despartsi de actulalul dupa care sa faci ce ai facut cu prietenul tau. Ei bine, cred ca cel mai bine ar fi sa te despartsi de iubitul tau, ptc nu se merita o astfel de relatie, si pana la urma mai rau va chinuitsi.pe aman2

| Flav a răspuns:

Te poti numi femeie cand te culci cu unu', de moment ce ai o relatie stabila cu altu'? Pleaca, nu-ti dau niciun sfat. NU MERITI!

| Flav a răspuns:

@eliza - Unele greseli in viata, nu se iarta. Ce-i aia ca te-a cucerit c-un suc, c-o plimbare cu masina, cu restaurante? Tu te auzi ce spui? Ce e aia ati facut sex? Femeia pentru mine care e cucerita prin astfel de lucruri e doar o femeie materialista, iar care dupa aceste lucruri mai si cedeaza in pat, desi detine are o alta relatie, este o usuratica. Scurt si-am incheiat! Te culci cu unul, si te saruti cu altul si acum ceri sfaturi si sa nu te judece nimeni. Da, ai dreptul la fericire, dar ai grija sa nu alungi tu fericirea altora, fiindca s-ar putea sa te striveasca si pe tine!
Da-i drumul baiatului cu care esti de 4 ani, spune-i adevarul, lasa-l sa plece, nu-l meriti, chiar daca relatia voastra nu mai era asa roz ca la inceput. Ia si culca-te cu cine vrei, sa te scoata in oras cine doreste inimioara ta, poti umbla la orice ''frana de Bmw'', dar macar nu rani alte persoane, ok?
Si daca e sa-i dai papucii, sa-i dai pe aia gri! Pa, detinatoareo de sani si cu nume de gen feminin!

| ATHOS a răspuns:

Eliza, va veni si randul tau!

| Acvila a răspuns:

Umila mea parere ar fi sa rupi relatia cu prietenul tau.Pentru ca tu, din moment ce l-ai inselat, si stii bine ca nici el nu a facut-o nu va mai fii niciodata ce a fost.Gandeste-te ca si monotonia aia de care tu vorbesti, plictiseala, etc e din cauza ca voi v-ati inceput relatia cand tu erai inca mica, ai 20 de ani si la varsta ta, probabil ca nu iti trebuie o relatie stabila.Parerea mea e ca ar trebui sa il lasi sa plece, si tu sa nu mai faci niciodata asa ceva, pentru ca o femeie care are o relatie stabila si in timpul asta ea e si cu altul e privita intr-un fel nu tocmai placut, si nu cred ca te simti nici tu prea bine de cand ai facut asta. Obisnuita apare oricum, orice ai face.Pentru ca da, la inceputul unei relatii iesi cu persoana respectiva la sucuri in oras, in restaurante si alte chestii de genul pentru a o cuceri, pentru a o cunoaste etc. Apoi, preferi sa petreci timpul doar cu respectiva/ul si raresti iesirile astea. Tu stii ce ai de facut, daca as fii fost in locul tau i-as fii marturisit ce am facut si l-as lasa sa fie fericit iar eu mi-as continua viata.

| paramore a răspuns:

Daca pentru iubitul tau nu mai simti ceea ce simti pentru celalalt at rupe relatia, chiar daca ai stat 4ani cu el nu inseamna ca sunteti legati pe viata, daca nu mai snteti fericiti nu aveti de sa ramaneti impreuna.asa nici nu iti bati joc, u sa stai cu el si sa te gandesti la celalalt.alege cu inima si va fi bine

| Ionutzz97 a răspuns:

Bai u nu meriti pe nici unu dintre ei ti-ai inselat iubitu puneai macar sa-i spui ca nu mai vrei sa fi cu el dar ai preferat sa-i ascunzi asta o sa vezi ca ii pierzi pe aman2

| cristiyana a răspuns:

Buna draguta.:*

parerea meas e ca nu ai procedat corect atata timp cat uh erai cu celalalt. daca voiai sa procedezi astfel trebuia sa renunti la pr tau!

nu stiu ce sa zic. fa-i ce simti, ramai cu cine vrei. oricum nu a fost prea corect...ai fost un picutz rea.big grin

eu nu sunt in masura sa-ti dau sfaturi dar din toata inima iti doresc numai bine... te pup si ai grija de tine :*:*:*

| sdfgsdf a răspuns:

Urat din partea ta!

| Boo a răspuns:

Pfff complicat.intr-un fel nu prea e bine ce ai facut da` sunt unele situatii in care poti face lucruri fara sa-ti dai seama ce vrei cu adevarat iar dupa iti pare rau.cu referire la cel cu care ai stat 4 ani. odata si odata dragostea se termina ca rareori dureaza toata viata. dar nu cred ca ar fi meritat sa-i faci asta...cred ca ar fi mai bine sa iei o pauza cu amandoi.sa nu`i mai vezi si sa vb cu ei o perioada.sa vezi cum te simti si cui ii duci lipsa mai mult.acum daca tu crezi ca ar trebui sa fi cu celalalt ar trebui sa astepti macar o perioada nu azi te desparti si maine ai pe altul...cred ca trebuie sa te gandesti foarte bine la cum ti`e tie mai bine sa te gandesti la calitatile fiecaruia si la cum te`ai simtit cu fiecare si atunci tu esti singura care stie ce sa faca si ce sa aleaga.

| eliza_5786 explică:

Flav: nu stiu daca esti in masura sa judeci oamenii asa aspru. pur si simplu sunt confuza pentru ca trec printr-o perioada mai dificila.chiar daca ai spus ca n-am dreptul la sfaturi, eu cred ca am dreptul la fericire si la iubire chiar daca am facut ceea ce am facut, pentru ca am doar 20 de ani si de aceea.da.am gresit si oarecum in viata invatam di greseli.nu stiu cu ce te-a deranjat asa tare faptul ca m-am culcat cu altcineva, dac tot cu actualul nimic nu mai mergea de ceva timp. O sa fac si eu alegerea mea, cu sau fara ajutorul vostru dar oarecum poate eram mai linistita daca auzeam si parerile voastre. Si da, ma pot numi femeie, chiar daca am facut ceea ce am facut, chiar daca nu a fost intamplarea cea mai fericita.

| eliza_5786 explică:

@Fantasy: da pot sa spun ca raspunsul lui flav mi-a facut rau.chiar foarte rau, nu stiu de ce; poate este adevarat tot ceea ce a spus si eu doar n-am vrut sa vad accea latura.am vrut sa cred ca este corecta doar varianta mea.insa nu este asa. Da, pot sa spun ca ma simt ff urat pentru cele intamplate, chiar nu stiu ce sa fac(stiu ca l-ar rani profund pe prietenul actual de 4 ani, dar nici n.as vrea sa continui intr-o minciuna). Stiu ca trebuie sa platesc pentru greselile mele, o sa-mi asum toata responsabilitatea, chiar daca asta ar insemna sa-i redau lui libertatea(sa nu-l mai fac sa sufere), si eu sa raman singura.Va multumesc tuturor pentru sfaturi, chiar daca unele au fost mai rautacioase

| Fαntαsy a răspuns:

Punand o intrebare publica aici era de asteptat ca vei primi si raspunsuri care nu te vor ajuta ba chiar iti vor face mai rau ca raspunsul lui Flav. Te poti managaia cu alte pareri.

nu stiu ce sa-ti spun dar cred ca ar fi bine sa faci ce-ti spune inima. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Usor! Testeazal! trimite o fata pe care u o cunosti dar el sa nu o cunoasca si roag-o sa se dea la el. Daca si el se da la ea inseamna ca e un nes mitocan!big grin daca nu inseamna ca nu te insala cu nimeni! dar mai bine faci asta cat de rar poti u!winkingTe pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intai de toate ar trebui sa discutati amandoi.Despre ce ai vrea sa se intample sh bineinteles ce vrea sh el sa se intample.Nu cred ca merita sa lasi o relatie de 4 ani pentru baiatu ala happy doar daca u nu-l iubesti sh chiar nu`ti pasa de relatia asta. E imposibil sa nu fi fost nimic frumos in relatia astahappy Poate ar trebui sa ii spui de intamplarea cu baiatu celalalt.Doar daca u il iubesti esti sincera.Nu stiu... E km complicata situatia asta.Nu e cinstit ca el sa nu te fi inselat si u sa faci exact contrariul. Dar poate ai vut vreun motiv. Dar nu cred ca e vreunul atat de intemeiat ca sa fie nevoie sa te culci cu baiatul alabig grin Noi nu ar trebui sa te judecam, nimeni nu ar trebui sa te judece.Acum totul e in mainile talehappy Daca totusi vrei sa salvezi relatia asta fa`o! Succes!

| tpuguru a răspuns:

Asta este, ce s-a intamplat s-a intamplat. Vei mai face destule greseli in viata, stai tu linistita. Nu te judeca pentru ce s-a intamplat. Viata ti-o traiesti cum vrei, si tu asta ai vrut in acel moment. Ar fi intr-adevar o idee buna daca ai trimite o prietena de-a ta la el ( p care nu o stie, bineinteles) insa alege-o si tu pe una mai "interesanta".

| DenNy_1786 a răspuns:

Nu a fost frumos din partea ta ce ai facut.Trebuia sa te desparti de prietenul tau prima data iar apoi sa iesi cu altul! Daca afla ce ai facut o sa il pierzi sigur!

| Gyaa a răspuns:

Buna happy Parerea mea e. ca nu ai facut bine. Nu stiu. Poate ai procedat corect dar eu nu as putea face asa. Poate ca relatia voastra s-a mai racit pe moment sau pentru ceva timp. nu pentru totdeauna. Daca tie nu-ti mai place primul rupe relatia. Si continua cu celalalt (daca iti place) daca nu.

Scuze big grin Asta e parerea mea