| Adda097 a întrebat:

Am si eu o problema, sper sa ma puteti lamuri.Eu si iubitul meu am facut dragoste aseara pentru prima oara,am folosit prezervartivul si la sfarsit am verificat si am observat ca la baza prezervativului,era foarte putin putin lichid alunecos,noi speram sa nu fi facut o gafa si sa fie doar lubrifiantul de pe prezervativ.Iar daca am facut o gafa, mie menstruatia mi-a trecut in noaptea de 31 decembrie, sper sa nu fi gresit ceva. Ajutati-ma va rog cat mai am timp sa iau pastila de a doua zi! Dau funda celui mai detaliat raspuns! Multumesc!:*

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Stai linistita. Primele 4-5 zile de dupa menstruatie au cel mai mic grad de fertilitate, de doar cateva procente.Acel lichid mai mult ca sigur era secretia care umezeste interiorul vaginului pantru a facilita penetrarea si sigur provine din vaginul tau.Nu este nevoie de nicio pastila.Te rog sa fii constienta de cosecintele folosirii pastilei respective.Se administreaza doar cand esti 100% convinsa de posibilitatea instalarii unei sarcini.

| Adda097 explică (pentru corbulalbrosu):

Deci pot sta linistita?

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu exista nici un tip/mod de test/testare care sa se faca dupa 2 zile de la data raportului sexual. Acesta se poate executa dupa trecerea a minim 21 de zile din momentul/data producerii raportului sexual.

| corbulalbrosu a răspuns:

In acest caz sexul a fost 97-98% protejat, adica protectia oferita de prezervativ.Probabilitatea/posibilitate unei sarcini este practic nula.Folosirea pastilei de a 2-a zi se faca doar cand a avut loc un sex neprotejat si s-a ejeculat in vagin intro perioada cu fertilitate ridicata si exista o probabilitate foarte mare de peste 90-95 %. Folosirea pastilei este extrem de daunatoare deoarece deregleaza echilibrul hormonal pentru o perioada foarte lunga, si se administreazadoar la indicatia medicului ginecolog. Cei care recomanda folosirea in orice situatie sunt niste iresponsabili deoarece nu sunt constienti de posibilele riscurile ulterioare asupra sanatatii.

| corbulalbrosu a răspuns:

Cati ani ai? Poti consulta un medic ginecolog? Niciodata si nimeni nu-ti va putea da un raspuns 100% sigur, poate cu exceptia ginecologului.Mai nou se gaseste pastila de a 5-a zi numita ElleOne cu eficienta si mai mare decat pastila de a 2-a zi. Ti-am dat aceasta indicatie ca sa stii ca poti sa o folosesti chiar si miercurea viitoare dar repet DOAR CU PRESCRIEREA UNUI MEDIC GINECOLOG. In cazul descris de tine nu poti ramane insarcinata. Pentru linistea ta ar fi bine sa te consulte/discuti cu un medic ginecolog.IN NICI UN CAZ SA NU FOLOSESTI PASTILA DE A 2-a ZI DE CAPUL TAU.

| corbulalbrosu a răspuns:

Iti trimit un extras dintr-um material de specialitate. ""La cateva zile dupa sfarsitul menstruatiei, incepe colul uterin sa secrete primul mucus din ciclul menstrual. Acest mucus este in cantitati destul de mici si este lipicios, alb sau usor galbui, opac, nu se intinde, are consistenta usor fainoasa. Senzatia vaginala este de uscat sau lipicioasa. In aceasta perioada femeia este infertila." Ar fi bine sa citesti intregul articol :http://www.feminitate.org/2009/03/fam-mucusul-cervical-3/

| Emilian65 a răspuns:

Daca ciclul menstrual s-a terminat in 31 dec., iar voi ati facut sex in data de 02.01. 2015, sansele de a ramane gravida sunt minime.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti propun sa faci un test de sarcina

| frostxtq a răspuns:

Pastila de a doua zi ar fi trebuit sa o iei azi, daca aseara ati facut sex. Pentru linistea ta ai putea sa mergi sa o cumperi si sa o iei. Se poate lua de max. 2 ori pe an, nu ar fi mare problema, doar ca poate provoca anumite schimbari in organism cum ar fi: intarzierea ciclului, stari de somnolenta etc
E posibil sa fi fost doar lubrifiantul daca ati folosit unul, doar ca daca nu iei acea pastila azi, vei sta nelinistita urmatoarele 2-3 saptamani pana o sa poti cumpara un test de sarcina.

Răspuns utilizator avertizat