| JustRisa a întrebat:

Anul trecut am cunoscut un baiat de care mi-a placut si inca imi place. Ne intelegem foarte bine si imi tot da semne ca ma place, ma tine de mana, ma ia in brate, se comporta ca si cum am fi impreuna, doar ca nu ne sarutam. El are prietena si la fel si eu, sunt intr-o relatie, doar ca atunci cand sunt cu el uit de tot. Zilele astea a fost mai frig si tremuram la un momentdat, dar cand s-a asezat el langa mine pur di simplu nu mai simteam niciun frig, imi era bine. Uneori spune unor prieteni ca suntem impreuna. Eu pentru prietenul meu nu prea am sentimente, i-am dat o sansa pentru ca toata lumea merita o sansa. In schimb in cazul lui, nu stiu de ce este intr-o relatie si vreau sa stiu daca simte ceva pentru mine so cum sa fac sa fim impreuna. Din cate am scris, vou ce credeti? Sunt multe detalii dragute, intr-un an mi-a zis multe cuvinte dragute si mi-a facut zilele bune. Acum ca vinr revelionul, vreau sa fiu eu langa el, nu altcineva.

Răspuns Câştigător
| yanishka a răspuns:

1.Se vede clar ca esti indragostita de el.
2.Nu are rost sa-i dai sperante false iubitului tau, daca tu simti ceva pentru baiatul asta
3.Cel mai bine ar fi sa lamuresti chiar cu el lucrurile (ambii ei, zic)
4.Baietii sunt destul de dubiosi, dar daca spui ca e atat de dragut cu tine, sunt mari sanse sa te placa
5.Deschide subiectul iubire cu baiatul de care-ti place.Dar mai subtil, daca tot are prietena
6.Nu-i vorbii de iubitul tau.Nici de bine, nici de rau. Baietii nu pot suporta asta.
Succes :*

| JustRisa explică (pentru yanishka):

Stiu ce se vede ca il plac. Nu voiam sa cred asta, pentru ca sunt intr-o relatie, dar m-i s-a parut foarte ciudat sa dispara frigul atunci cand se aseaza langa mine. Prietenul meu si unele prieteni au observat ca e ceva intre noi. Si prietenul meu stie ca nu pot sa il vad mai mult decat un amic

| yanishka a răspuns (pentru JustRisa):

Stie ca nu il vezi mai mult decat pe un amic pe cel de care-ti place sau pe iubitul tau?

| JustRisa explică (pentru yanishka):

'iubitul' meu stie ca nu il vad mai mult ca un prieten, dar nu e el problema acum. Mi-a zis de multe ori ca daca vreau sa ne despartim e ok, nu ma forteaza, dar am refuzat pentru ca nu credeam ca imi place asa mult alt baiat

| yanishka a răspuns (pentru JustRisa):

Cel mai bine e sa vorbesti si cu iubitul tau actual si cu baiatul de care-ti place si sa lamuriti lucrurile. Ok, fiecare merita o sansa, dar nu are rost sa-i dai sperante false iubitului tau. Asa cum nu are rost sa-ti faci sperante false in legatura cu tipul pe care-l placi.

17 răspunsuri:
| shadow72 a răspuns:

Mare chestie...ii spui "buna! uite ce e, ma simt foarte ok langa tine si cred ca daca nu ai avea prietena am putea lega ceva frumos". daca spune "pai vedem ce putem face" e clar..se lasa cu ciufuleala veveritei

| neutrino a răspuns:

Amandoi ati ales gresit si este timpul sa dati cartile pe fata. Asta insa numai daca sunteti capabili de asa ceva.

| JustRisa explică (pentru neutrino):

Mai exact ce vrei sa zici? Sunt mai timida la subiecte din astea...

| neutrino a răspuns (pentru JustRisa):

Sa inteleg ca din timiditate ai acum un prieten cu care te pupi, fara a avea pentru el fluturasii necesari?

| JustRisa explică (pentru neutrino):

Nu. Nu stiu cum sa zic, el stie ca nu il pot vedea mai mult ca un prieten si a observat ca e ceva intre mine si baiatul asta care il plac... I-a zis un prieten ca intr-o zi ma tinea de mana si m-a pupat pe obraz. Nu stiu ce asteapta, nu pot nici sa il sarut. Dar in fine, nu imi e de el acum, vreau sa stiu daca credeti ca baiatul asta simte ceva pentru mine si ce sa fac sa fim impreuna. Ok, vom vorbi, dar ce sa ii zic?

| Emilian65 a răspuns:

Daca tu il vrei langa tine de revelion, el te vrea? Poate el vrea sa faca revelionul cu prietena lui.

| Xpressurself a răspuns:

Eu cred ca ar fi timpul ca tu sa incepi sa vorbesti cu el si sa-i ceri sa-ti spuna ce are de gand. si asta cat mai repede, unsa nu uita sa gasesti momentul potrivit insa. de exemplu roaga-l sa mearga cu tine pana la un magazin ca sa fiti singuri si sa fie suficient de departe sa aveti timp sa vorbiti. pentru ca daca tu esti de accord cu orce fel de atitudine din partea lui te poti trezi ca el isi iubeste prietena si nu o va parasi pentru tine insa se simte bine sa te tina "de rezerva". atat timp cat nu te-a sarutat ma gandesc ca stie destul de bine ce face. astfel nu il poti invinui de nimic dar uite ca incetul cu incetul se strecoara in mintea ta si nu il mai poti scoate de acolo. este un semn clar datorita faptului ca nu iti mai iubesti prietenul.
sa stii ca greseala va apartine in egala masura, atat tie care ai prieten si l-ai lasat sa se aproprie asa mult de tine cat si lui care te cucereste incet dar sigur cu toate ca o alta fata nevinovata il iubeste si il asteapta fara sa banuiasca nimic.
nu mai ai sentimente pentru prietenule tau? incepand din momentul cand ai intalnit acest baiat? vezi sa nu te fi indragostit de persoana nepotrivita si sa ai de suferit dupa aceea.
sfatul meu este urmatorul. ai o discutie serioasa cu acest baiat si rezolv-o odata pentru totdeauna.
parerea mea ca daca nu te mai gandesti la alti baieti vei vedea ca il iubesti pe prietenul tau. dar este nevoie sa fii si tu serioasa. tu esti serioasa? prietenul tau stie ce faci, ca sa-ti "mai dea si el o sansa" tie?

spune-mi te rog, cu ce ti-a gresit prietenul tau de a hotarat sa-i mai dai o sansa?

| JustRisa explică (pentru Xpressurself):

Probabil nu m-am exprimat eu corect. I-am dat o sansa prietenului meu pentru ca toata lumea merita o sansa si credeam ca pot ajunge sa il vad mai mult ca un prieten. In schimb, despre baiatul pe care il plac. Il cunosc si nu cred ca m-ar tine de rezerva, e prieten si cu alte prietene de-ale mele si am bazut pana unde merge atunci cand e vorba de o simpla prietenie. Intr-adevar, se apropie de fete, dar are o limita. Cu mine e altfel, e intr-o relatie dar imi spune ca el e perfect pentru mine. Nu ii place cand ma vede cu alti baieti, spune ca el credea ca pe el il iubesc. Nu stiu ce sa cred.

| Xpressurself a răspuns (pentru JustRisa):

Bun. hai sa facem o diferenta intre doua lucruri importante. prieten este una, iubit este alta. prietenul tau nu este iubitul tau pentru ca nu il iubesti. vrei sa fiti prieteni. asadar nu-l mai amagi, el isi face sperante crezand ca ar putea avea o sansa. spune-i adevarul, nu-l mai zapaci de cap.
despre baiatul pe care il placi. este un gagicar iscusit. te face din vorbe asa cum le face si pe celelalte. toti avem secrete. nu vei vedea tu ce nu trebuie sa vezi si nu vei stii ce nu trebuie sa stii.
ce sa vorbesti cu el? sa-l intrebi ce are de gand. sa-i ceri sa se hotarasca ce vrea. exact aceste intrebari.
uite parerea mea sincera. stiu ce gen de fata esti. am avut prietene ca tine. te vei maturiza in timp din experientele multe pe care le vei avea. partea rea este ca vei reusi sa-i ranesti pe cei care te iubesc cu multa usurinta si nu vei vedea asta pana cand nu vei ajunge intr-o criza.

| JustRisa explică (pentru Xpressurself):

Ok. Sunt de acord cu ce zici, dar nu in totalitate. Baiatul asta pe care il plac, s-a apropiat in timp de mine. Atunci cand ne vedem, sta mai mult cu mime decat cu ceilalti. Daca eu sunt cu alti prieteni la vreo 20 de metri de el, vine la mine si ma baga mai mult in seama decat alte fete. Cu mine e altfel. Daca ar fi gagicar, s-ar da la toate, am multe prietene. Nu vorbeste despre alte fete sau despre prietena lui cand sunt eu in preajma, evita subiectul. Au fost momente in care mi-a luat apararea si nu in gluma,

| Xpressurself a răspuns (pentru JustRisa):

Risa, uite, eu zic sa ai putina rabdare si curaj sa vorbesti cu el. eu sper sa ma insel si sa nu am dreptate. la o adica eu iti doresc sa fii fericita. dar va trebui sa vorbesti cu el si sa-l provoci sa-ti dea un raspuns. ca ramai asa de sarbatori cu semne de intrebare. degeaba intrebi in staga si in dreapta ce sa faci ca stii ce ai de facut deja happy
sarbatori frumoase

| Xpressurself a răspuns (pentru Xpressurself):

Pentru disparitia frigului este responsabil un hormon numit oxitocina, numit si hormonul fericirii. sa nu crezi ca are el ceva puteri asupra ta. acest hormon creste ritul cardiac si apare o senzatie de caldura si o stare de bine. este secretat in cantitati mari atunci cand faci sex si cand te indragostesti happy
tot acest hormon ne ajuta sa ramanem fideli insa provoaca acea stare de durere sufleteasca cand ne despartim de cineva impotriva vointei noastre.

| Andreutza098 a răspuns:

Bună!
Spune-i prietenului tău, imagineazăți că ești în locul lui...cum te-ai simți?
Dacă cu adevărat îl iubești pe băiatul respectiv, dăi de înțeles prin mai multe detalii drăguțe că și tu îl placi iar în cazul în care te place și el atunci relația voastră nu va întîrzia să apară.
Succese!winking