| Sebastian222 a întrebat:

apelez la voi deoarece nu am la cine altcineva

"Tatal'; meu (daca pot sa ii zic asa) e un om foarte dificil, de cateva luni mai exact din noiembrie a inceput sa bea,iar de doua saptamani bea zilnic de cand se trezeste pana adoarmesad lui mereu nu ii convine absolut din ceea ce fac nici eu nici mami,spune ca el cu noi nu se poate intelege,mereu cand e beat face scandal din orice lucru care nu ii convine lui,si devine agresiv si intr-una din zile era sa imi dea mie cu scaunu in cap,iar pe mami a si lovit-o putinsad Daca i-as zice ce am pe suflet cand e treaz, nu ar zice nimic si cand s-ar imbata imi face scandal iar si poate ca o sa ma si loveasca,dar nu as avea nici o grija eu, mi-e mila de saraca mami care indura atatea ..eu as pleca de acasa daca ar da in mine acum, oricum pe mine si pe mama nu ne iubeste,m-a si lovit cand eram mai mic.Iar mie nu imi place faptul ca bea si face scandal,dar pe el nu il intereseaza ceea ce simtim noi,doar pe el sa nu il suparam cu ceva sad

O alta problema dragostea : In dragoste nu pot sa uit de ea, o iubesc dar stiu ca nu va mai fi nimic cum era inaintecrying..Nu am vorbit cu ea de o luna si ceva,nu mi-a zis nici la multi ani de ziua mea,dar soarta face ca sa ma intalnesc iar cu ea si dupa sa ma gandesc la ea iar iar asta ma face sa ma simt foarte rau. Ne strangem mai multi prieteni la verisorul ei in fiecare seara aproape (unde e ea acum,la tara) eu o vad ca e si ea acolo, si fara sa vreaau imi aduc aminte de ce frumos era,dar ea acum m-a si uitat,dar na eu fraier si nu pot sa o uit sad iar cand vin acasa cu greu ma stapanesc sa plang si nu mi-e bine. Nu inteleg de ce soarta face sa ma tot intalnesc cu ea fara sa vreau sad stiu ca trebuie sa ma descotorosesc de ea ca imi fac rau, dar soarta asta a mea imi strica tot cheful de viata.Nimeni cu cred ca intelege ce simt eu sad

As vrea ca viata mea sa fie mai buna, sa numai sufar asa, cateva sfaturi pentru problemele mele. Va multumeesc anticipat si acord si funda.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa stii ca am avut si eu o copilarie dificila... si era zilele trecute in oracolul TPU o intrebare formulata cam asa: "Daca ai avea sansa sa stergi toate amintirile neplacute ai face asta?" Am raspuns nu. Si stii de ce? Pentru ca trecutul nostru face parte din noi. Acum suferi, dar vei mai creste si amintirea suferintei va fi destul de lipsita de intensitate, imaginile cu tatal tau iti vor aparea mai sterse, iar la gandul fetei aceleia vei zambi. Din toate astea vei ramane numai cu ce ai invatat in aceasta perioada, pentru ca tot ceea ce ni se intampla ne formeaza sau ne intregeste ca persoane. Suferinta se uita, dar vei creste mai puternic, mai empatic, mai inteligent, mai precaut.
Cat despre mama ta, inteleg ca te doare ca ea trebuie sa indure atatea. Dar sa stii ca daca un parinte esueaza in cresterea copilului sau, toate celelalte realizari nu mai conteaza pentru el. Deci fa tot ce iti sta in puteri sa reusesti in viata! E cel mai bun lucru pe care il poti face pentru mama ta pe langa a fi alaturi de ea in tot cosmarul asta. Asta e, nu ne putem alege familia. Dar nimeni nu primeste mai mult decat poate sa duca, asadar voi sunteti suficient de puternici sa treceti peste tot daca aveti incredere.
Capul sus, vei fi mare, te vei uita in urma si vei spune: "Am avut o viata interesanta, as putea face un film!"

12 răspunsuri:
| Anonimul8297 a răspuns:

Oio cati sunt in situatia ta. Bucurate ca nu esti in scaun cu rotile si ca esti sanatos. Cat timp esti sanatos le poti rezolva pe toate. Cauta sa-ti dai seama cat esti de norocos si atunci iti vei da seama ca astea nu sunt probleme mari si ca se rezolva. Daca nu iti dai seama acum, mai tarziu sigur imi vei da dreptate dar eu sper sa-ti fiu acum de ajutor.

| neutrino a răspuns:

Asa este viata, nu poate fi " buna" pentru toti. Vrem, nu vrem, acesta este crudul adevar.

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns:

Referitor la intrebarea care ai pus-o un pic mai inainte.
Si eu am avut un tata betiv... pe mama o alungase de cand venise din Italia adica acum 4 ani numai scandaluri, beea si incetul cu incetul situatia sa agravat. beea si mai mult scandal in fiecare zi arunca tot ce prindea in mana. si tot as.
Ma indragostisem de un baiat asa era de dragut si simpatic dar dupa 3 luni de relatie nu am mai continuat fiindca el tot batea apropouri ca se ne **** si m-a lasat, fara nici o explicatie am plans in fiiecare sera o luna. dar am trecut si peste asta.
Tatal meu incepuse saa nu mai manance si inloc de mancare beea... acum 2 luni incepuse sai fie rau ..tremura tot nu mai putea sa se ridice din pat..intro dimineata am plecat la scoala.el era cazut jo ..cazuse de sera..lam vazut, am trecut peste el.iar cand am venit de la scoala tot acolo era fratele meu a chemat salvarea. au zis ca e decedat de dimineata,la morga au zis ca nu mai avea nimic bun,stomacul rinichii, pancreasul, toate erau duse!
Nu ca as fi dorit vreodata sa moara dar, o duc mai bine acum... serios! nu ca as vrea moartea tatalui tau, dar poate il covingeti sa mearga la doctor sa faca un tratement, poate nu e prea tarziu!

| Sebastian222 explică (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Trista si povestea ta..nici eu nu vreau sa moara tatal meu, doar sa numai bea

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru Sebastian222):

Pai incercati sal coningeti cumva...winking...alta solutie nu este.winking

| CheLoo23 a răspuns:

Pur si simplu nu ai ce sa faci trebuie sa te obisnuiesti cu viata pe care o ai daca eu te invat anumite lucruri aici orisicum nu ai cum sa le pui in aplicare esti copil esti prea mic pentru lumea asta mare si prea rea singura ta scapare ar fi sa inveti sa citesti multe carti sa inveti pentru la scoala chesti din astea altceva nu ai cum iti inteleg problema familiara si cea sentimentala nu ai nici o rezolvare esti prea mic iti repet pune mana si invata lasa-i pe parinti tai sa se descurce cu treburile lor stiu ca te doare sufletul ca suferi din 2 motive dar nu ai ce sa faci nu inca... vorbim cand cresti mai mare sad

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru CheLoo23):

Faza cu invatatul..nea....om cu 4 facultati ...sta la 30 ani cu parintii nusi gaseste sde munca.sad

| CheLoo23 a răspuns (pentru AlCoLiKdEnIsA):

happy

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru CheLoo23):

Pai nu?

| CheLoo23 a răspuns (pentru AlCoLiKdEnIsA):

Probabil nu pot fi invinuit ca omu are 30 de ani si sta cu parinti in aceeasi casa si mai ales ca are facultati happy

| AlCoLiKdEnIsA a răspuns (pentru CheLoo23):

laughing

| Grinch1 a răspuns:

Imi pare rau de tine, incercati sa vorbiti cu el, sa se bage intr-un centru de dezalcolizare, sau daca aveti rude incercati sa vorbiti cu ele sa il convinga ei.Sarbatorii fericite in continuare