| Sebastian222 a întrebat:

situatia de la mine de acasa nu e deloc buna, pe nici un plan,tatal meu bea aproape mereu, iar pe mine ma afecteaza lucrul asta, mereu face scandal din orice, iar pe mine ma face mereu in toate felurile, orice i-as spune ssau as face, nu ii convine absolut nimic, daca puteti ajutati-ma cu niste sfaturi puppy dog eyes

Răspuns Câştigător
| EşanuPaulaAndreea a răspuns:

Am o prietenă şi taică-său e la fel.
Mereu i-am spus să-l evite, să-l lase să vorbească, e un om prost şi atât!
Oamenii ăştia care se consideră ''miezul'', doar ei au dreptate, ştiu totul, dar spun doar prostii, mă seacă de-a dreptul.
Deci nu eşti singurul, nu sunteţi singurii.
Încearcă să eviţi cât mai mult, o să ajungi ca el. O să îţi fie frică de lume, să nu faci ceva greşit, să nu spui ceva greşit. Nu începi să ai acelaşi comportament ca el? Să te ţipi la lume, să devii irascibil, să nu-ţi convină nimic?
Încearcă să-i explici, încearcă să-i zici ce te deranjează, atunci când ţipă încearcă să taci, chiar dacă-ţi vine să arunci cu ceva după el.
Vreau să te ajut, am multe de spus! laughing Caută-mă pe facebook, mă găseşti uşor după nume.
P.S.: Mulţumesc tati că ai fost cel mai bun!

4 răspunsuri:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Alcoolismul e boala grea si nu se rezolva de la sine, din rau se transforma in mai rau cu trecerea timpului.
Indicat ar fi sa incercati (si aici ma refer la toata familia) sa-l internati pentru 6 luni intr-o clinica de dezalcoolizare. Alta rezolvare iti spun de pe acum ca nu exista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i mai spune nimic.
Oricum e degeaba.
Plus că s-ar putea să dea în tine dacă e băut.
Sunt 3 variante posibile:
- ori îşi schimbă atitudinea şi devine un tată normal
- ori o să ajungă să vă "omoare" pe tine şi
maică-ta
- ori plecaţi şi îl lăsaţi baltă

Nu te uita urât, că ăsta-i adevăru'.
Btw, stay strong.

| unprietenaproape a răspuns:

(bunicul catre bunica;
fa, atunci cand sunt beat, sa nu te iei de mine ca ti dau o palma si dupa imi pare rau.) - nu sta i n prejma lui atunci cand e baut

| ElectronicPieces a răspuns:

Așa a fost si la mine cândva. Dar vezi tu, pe mine chestiile astea m-au întărit. Si eu am avut momente când am zis ca nu mai pot dar timpul și-a spus cuvantul. Am crescut iar lucrurile au început sa se schimbe. Al meu nu avea probleme cu băutura dar in schimb știa doar sa critice, sa înjure si sa dea vina pe unu si pe altul.
In momentul de fata n-am cine știe ce relație cu el. Il respect ca e tata si cam atât. Încerc să-l evit. Așa îți recomand sa faci si tu happy
Bafta