| MariaDI92 a întrebat:

De aproape 2 ani, in familie a intrat un nou membru, cumnata mea. Eu cat si ceilalti membrii ai familie nu suntem încântați de comportamentul acesteia. Nu as vrea sa discut despre aspectul ei fizic, dar cumva vine in completarea comportamentului, este o putipoanca. Are 24 de ani, este lipsită de respect si cumva peste nopate a început sa dea tot felul de ordine si nu a respectat niciodată spațiul personal al celorlalti membrii ai familiei. Cand spun ca este lipsită de respect, ma refer la faptul ca nu este politocoasa, nici nu salută pe absolut nimeni cand iese din camera, deși toti i-am acordat o sansa si ne-am comportat frumos cu ea. Si-a adus in casa cat si in curtea casei, lucrurile ei, cățel, purcel, pe care le-a lăsat aruncate, încurcând toata curtea si facand scandal daca cineva a îndraznit sa o roage sa isi mute lucrurile din mijlocul curtii. Pur si simplu din prima zi în care a intrat în curte, s-a simțit stăpână. Eu nu locuiesc în permanență în acea curte, dar ma duc foarte des sa o ajut pe soacra mea. Aceasta persoane le face viata un calvar tuturor chiar si iubitului ei, este o persoana atat de egoistă, isi cumpara mancare pe care o depoziteaza in camera ei si a iubitului ei, niciodată nu cumpara 1 sticla de suc, mereu mananca ceea ce gătește soacra mea si nici macar 1 data nu si-a spălat paharul din care a baut. Aceasta printesa aterizata peste noapte in curte a dat peste cap viata celor ce stau in curtea aceea. Nu as putea sa zic ca nu vorbeste, pentru ca de vorbit, vorbește nonstop despre cat de multi bani cheltuie pe hainele ei, cat de mult costa lucrurile pe care ea le are, despre cati bani are familia ei, despre cat de mult costa doctorii la care ea își face îmbunătățiri. Cand deschide gura vorbește doar despre cati bani are ea, dar nu poate sa cumpere nici macar 1 pâine, cand este in oras si o suna soacra mea sa o chieme la masa. Recent am auzit cum ea si iubitul ei se certau pentru ca el a rugat-o sa cumpere o sticla de suc cand vine acasa, si a cumparat doar ca a dus-o la ea in camera si ii spunea " de ce sa le cumpăr eu suc astora, sunt ruda cu mine?". Ce pot sa zic, mananca de 2 ani in fiecare zi la masa unor care nu ii cer nimic si de ce sa cumpere o pâine sau o sticla de suc pentru ei... Socrii mei nu vor sa isi supere baiatul si de aceea îndura aceste umiliente din partea acestei fete. Din cauza ei socrii se cearta cu băiatul lor, de povestit ar fi multe. Eu incerc sa ignor aceste aere doar ca atunci cand ma întalnesc cu ea, este foarte sociabilă cu mine, pentru ca eu îi ascult balivernele si laudele ei. Cumva mi s-a luat de atat lauada, are impresia ca ea are ceva ce nu mai are nimeni, as vrea sa precizez ca atat eu si sotul meu,cat si socrii avem o stare materială foarte buna, nu ducem lipsa de nimic pentru ca am muncit sa avem ce ne dorim. Nu cred ca mai este nevoie sa spun ca ea nu a muncit niciodata nimic,chiar si cand vine vorba de facut curat in camera ei, angajează o femeie care sa ii faca curat.Nu stiu ce as putea sa ii spun acestei fete atunci cand se lauda nonstop, pana acum am ascultat-o si am incercat sa ii fiu prietena, dar ea vrea doar sa se laude si apoi nu mai vorbește despre altceva. Asemenea persoana nu credeam ca poate exista. Am incercat sa iesim la cumpărături, prin oras, ca fetele, am fost în vacante... Nu, nu este o companie plăcută, doar strica cheful de viata al tuturor, daca nu ii convine ceva.
Ce ma sfatuiti?
Cumva as vrea sa ii dau peste nas, nu imi mai pasa de cumnatul meu daca se supara sau nu, e clar ca i s-a atrofiat creierul daca îi permite să aibă asa comportament cu părinții lui, cel puțin.

13 răspunsuri:
| AshuraElric a răspuns:

Eşti sigurã cã nu deţine locul? La cum se poartã eu asta cred. Nu cred cã poţi avea o discuţie normalã cu ea pe durata cãreia sã nu se victimizeze de câteva ori. Mult mai important în momentul de faţã ar fi sã gãsiţi o cale prin care sã-l salvaţi pe bãiat, e manipulat. Poate o convingi cumva sã-şi caute de muncã, atunci va fi mult prea obositã pentru a se certa cu alţii. happy Nah.

| Freya1 a răspuns:

Nu am citit tot decat asa in mare si vreau sa te inteb niste lucuri dupa care iti raspund si eu.
De ce te intereseaza ce este la ei in casa daca tu nu stai acolo?
De ce te bagi si tragi concluzi de ce e acolo in casa daca restul de acolo nu o fac?
De ce ai vrea tu sa ii dai peste nas daca cei cu care locuieste o accepta?

| MariaDI92 explică (pentru Freya1):

In primul rand poate ar trebui sa citesti tot.
In casa la ei? Pardon poate in casa la noi, pentru că la ridicarea acelei case, eu, sotul si socrii mei am contribuit. Am spus ca nu stau mereu acolo, pentru că eu si sotul ne-am mutat într-un apartament, lasandu-i pe socrii sa isi vada linistiti de batranete. Eu 5 zile din 7 sunt acolo, pe timpul zilei. Aceasta fata a venit sa isi bată joc de tot.
Socrii mei au votbit cu băiatul lor despre aceasta problema dar el cumva a amenința că o sa plece daca cumva cineva ii" deranjează printesa". Asta e familia mea, care suferă in propria casa din cauza uneia venite de pe cine stie unde care se crede foarte importantă dar nu are nimic in cap.
Acum astept sa imi răspunzi tuwinking

| Freya1 a răspuns (pentru MariaDI92):

Ok...Cred ca este timpul sa il iei si tu si sotul tau frumos de mana pe el si pe piti lui fara sa stie batrani ca ei asa sunt sufera din orce si sa le spuneti in fata."Ori termina piti cu aerele ori sunteti liberi, ca si eu si sotul am pus bani la temelia casei, si eu si sotul locuim aici iar din cate se vede piti a ta nu ar trebui sa isi de-a atatea aere pentru ca daca era asa smechera nu statea in casa cu inca 4 perosne".Iar daca pleaca e bun plecat, dar daca piti e pielea p...I o sa taca pentru ca se va teme ca ramane pe drumuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu poti face nimic, doar toata familia. I-a incercati cumva sa o faceti sa se simtã exclusã din familie, ca si ultima de pe Listã, de obicei aceste persoane se harãnesc cu entuziasmul si energia tuturor, se lauda pe exterior dar in interior are o stima de sine foarte scazuta se simte foarte prost si incearcã sa fie crezuta mai buna decât toti, singura sansã e sa constientizeze asta daca o excludeti si sa va ceara iertarea, bunatatea voastra dar trebuie cu schimb sa facã si ea ceva frumos.

| Raducons a răspuns:

Indicat ar fi sa nu va certati cu ea, doar sunteti cumnate.

| munteanuionvictor a răspuns:

E bine că ești sociabilă cu ea. Așa ai posibilitatea să prinzi momentul potrivit în care să-i spui cum se poate integra mai bine în familie.

| MariaDI92 explică (pentru munteanuionvictor):

As vrea, dar cum sa vorbești cu o persoana care dupa ce a terminat ea de vorbit isi ia telefonul si scrie mesaje la nesfasit? Am spus ca am incercat sa ies in oras cu ea, dar e foarte superficiala si nu poti vorbi ceva serios cu ea. Oricum crede că tota lumea e obligată să o suporte.

| munteanuionvictor a răspuns (pentru MariaDI92):

Tot vorba bună rămâne singura soluție. Oricum nu cred că ar trebui să fii nepăsătoare, ci să cauți totuși o soluție să rezolvați problema pe cale amiabilă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru MariaDI92):

"dar cum sa vorbești cu o persoana care dupa ce a terminat ea de vorbit isi ia telefonul si scrie mesaje la nesfasit"
Ii spui intr-un mod frumos, politicos sa lase Telefonul de-o parte când vorbiti, daca nu pleci. Dacã nu vrea, pleci!
Problema nu e ca ea e are fite, doar o lasi sa isi bata joc de tine in ultimul hal.

Răspuns utilizator avertizat
| Toto2009 a răspuns:

Bună! Am citit mesajul tău, îmi pare rau... Ai putea să te sfătuiești cu rudele tale să:
1) sa aveți cu ea o discuție mai pusa la punct ca sa inteleaga ce greseli face;
2) intr-o zi, lasati-o singura, faceti-va ca nu o auziti si poate isi revine si cu ocazia asta aplicati prima idee;
3) a doua idee(inceputul) si intr-o zi cand face mizerie, cand lasa lucruri prin casa si cand se poarta urat cu voi, vă duceți mai multi in mai multe locuri si vorbiti chestii despre ea, adica gen va prefaceți: "OOH, asta iar si-a lasat hainele aici?!"(sau ce lasa ea) poate va aude si trage cu urechea
Sau: "Cat de enervanta poate fi! Sper sa invete sa fie ordonata(sau ce face ea gresit), puteți încerca alte idei asemănatoare, poate îi pare rău si îi vine mintea la cap;
4) TOATE ASTEA LA UN LOC!
Sper că te-am ajutat!
Fundă?

| MariaDI92 explică (pentru Toto2009):

Iti multumesc pentru raspuns.
Nu o sa functioneze, nu are rusine, ba chiar ar face si mai rau.