| Anyaniaela2014 a întrebat:

Apelez la voi in speranta ca imi puteti da un sfat...Am 24 de ani si in urma cu ceva timp am pus capat unei relatii de 2 ani si doare! Din partea mea mai exista sentimente, din partea lui nu stiu; relatia s-a destramat din cauza faptului ca suntem firi diferite, el e rational, rece, nu isi exprima sentimentele, e sedentar, e critic, eu sunt calda, zapacita, energica, tandra! Dar 2 ani ne-am suportat asa cum suntem, insa nu mai merge. Mintea imi spune sa il ignor si scot complet din viata mea, inima insista sa lupt dar nu pot lupta singura.De cateva luni bune, relatia dintre noi atarna de un fir de par: vorbim doar daca il bag eu in seama, nu ma cauta, nu comunica cu mine, vorbim doar seara, online, pentru ca e obosit de la job si nu are mai mult timp, e rece, nepasator, in oras nu iesim pentru ca, repet, oboseala de la job e prea mare; am incercat sa inteleg pana cand am ajuns sa ma satur! Am mai avut in trecut amandoi unele tentative de a ne ignora, timp de cateva zile nu vorbeam, apoi se reintorcea in viata mea si circul reincepea! Sunt obosita psihic sa tot trag de el in speranta ca va realiza greselile facute, dar timpul trece si eu ma invart in acelasi cerc; el aceeasi scuza cu jobul o are, in oras nu iese, ne vedem o data la nu stiu cate zile si isi gaseste alinarea in bere si in tigari ( 2-3 l pe zi si 1 pachet pe zi) iar cand ii critic viciile, le pune pe seama stresului, dar placa aceasta deja nu mai are credibilitate, nu e singurul din lume care munceste, pana si prietenii lui i-au spus ca nu o sa il accepte nimeni betiv, fumator si dificil si daca nu pune mana sa se schimbe cat de cat, va ramane fara mine si singur! Dar inima mea tot spera.
Voi ce sfat imi dati?

14 răspunsuri:
| laury4ever a răspuns:

Uneori ne indragostim de persoana care nu trebuie! Insa asta nu e capat de tara, tuturor ni s-a intamplat. Nu esti fericita sau nu ai fost in ultima perioada in relatia in care ai fost.o relatie implica doi, iar tu, cel putin din descrierea facuta ai fost singura. Poate pentru scurt timp mai merge sa te implici dar gandeste-te pentru viitor... vrei un barbat ca el pentru tot restul vietii tale, sa te implici inseamna sa pierzi timp, in timpul asta poti descoperi lucruri, persoane noi. Gandeste-te ca a fost o perioada mai mult sau mai putin frumoasa din viata ta dar ca s-a terminat si asa trebuie sa ramana...O ultima intrebare, si sper sa iti fie se ajutor.Ti-ai dori ca propriul tau copil sa semene atat fizic cat si psihic cu fostul tau iubit?

| neutrino a răspuns:

Ori il accepti asa cum este, sau te retragi.

| SkyPilot a răspuns:

Nu te mai chinui singura, relatia nu mai merge. Se spune ca sfarsitul groaznic e preferabil groazei fara sfarsit. Mai bine pui acum piciorul in prag si iti refaci viata. Tu nu il vei schimba, singura sansa este sa observe singur ce se intampla cu el si sa ii vina schimbarea din interior.
Nu mai pierde timpul, pune capat, ocupa-te de tine si nu va dura mult pana vei gasi pe cineva care sa te aprecieze pentru ceea ce esti.

| Anyaniaela2014 explică (pentru SkyPilot):

Ma simt o ratata in plan personal sad

| SkyPilot a răspuns (pentru Anyaniaela2014):

Nu ai de ce. Toti gresim. Devii o ratata abia atunci cand te cramponezi de o situatie care nu functioneaza. Eu (baiat) am tras vreo 9 luni de o relatie despre care stiam deja ca e compromisa. Rezultatul a fost acelasi, doar cu 9 luni de suferinta in plus.

| Anyaniaela2014 explică (pentru SkyPilot):

Macar ai trecut peste...ai vreo reteta de a uita mai repede? Chiar daca nu ne potrivim, eu mai tin la el...

| SkyPilot a răspuns (pentru Anyaniaela2014):

Doar sa iti vezi de viata ta, de pasiunile tale, de prietene, de scoala. Umple-ti timpul. O sa doara, nu spun ca nu. Si nu te grabi sa gasesti pe altcineva, asteapta sa te vindeci si sa privesti cu ochii limpezi. Cand aveam probleme de acest gen, eu imi fixam un obiectiv dificil de atins pe termen scurt si faceam tot ce puteam ca sa il ating. Am trecut prin ceva mult mai dificil decat sa fiu parasit de o prietena cu care nu mai mergea relatia.

| cristimihailov a răspuns:

Zboara cat mai repede si cat mai departe de acea persoana.

O sa suferi un pic, pentru ca na, asa e viata. Ai oferit ceva si nu ai primit ce te-ai asteptat.

Invata din asta si incearca sa gasesti o noua persoana cu care sa traiesti inzecit ceea ce ti-ai dorit sa traiesti cu fostul.

Este numai si numai alegerea ta in a suferi dupa acesta sau a alege sa incerci sa fii fericita si sa ii dai sansa altuia.

| grab a răspuns:

Draguta, inima face multe minuni dar si multe suferinte. Cand constati ca mintea are dreptate de 1-2-15 ori... lasi inima sa stea pe locul 2. Ca sa nu suferi aiurea si sa iti treaca tineretea si frumusetea pe un dobitoc; banuiesc ca asta e termenul corect din moment ce nu stie sa te pretuiasca dar nici nu te lasa libera sa iti vezi de alt barbat care te poate pretui ca femeie.
Mai e si o vorba si sper sa nu te superi pe mine: "pentru fiecare femeie super frumoasa, e cel putin un individ satul sa o..."iubeasca". Ce faci tu acuma e sa iti vinzi timpul pe 2 bani, si timpul nu e de cumparat sa pui la loc ce ai pierdut. Desi e greu cu inima, fa un efort si uita-l, suferi acum putin cateva zile/saptamani dar vei avea sansa sa iti dedici timpul unei noi relatii mai bune cel mai probabil. succes! S
Daca te ajuta cu ceva mai scrie-mi din ce ati experimentat impreuna si el nu e ce trebuie.

| Anyaniaela2014 explică (pentru grab):

Multumesc pentru sustinere! Imi poti lasa o adresa de email? happy daca nu te deranjeaza...

| grab a răspuns (pentru Anyaniaela2014):

Imi pare bine sa te cunosc si sa te pot sustine oarecum.
adresa mea de mail pe msg prv.
o seara frumoasa! happy

| e1xtz a răspuns:

A zis cineva mai sus ca ''sfarsitul groaznic e preferabil groazei fara sfarsit.Si eu cred asa.Am tras de ea trei ani sa fim iar impreuna, in care am acceptat ifose, umilinte, mofturi nejustificate, etc. Daca poti si daca tot ai intrebat, nu fa ca mine...nu merita

| Anyaniaela2014 explică (pentru e1xtz):

Imi pare rau sa aud asta...eu trag de relatia asta de cam un an, dar incep sa obosesc

| e1xtz a răspuns (pentru Anyaniaela2014):

Tocmai de aceea, nu fa ca mine..nu merita, bine ar fi sa obosesti si sa te saturi, asa ai constientiza ca pierzi timpul si rabdarea pentru o cauza pierduta..nu faci altceva acum decat sa amani un deznodamant clar, si o faci pe pielea, sufletul, suferinta ta..etc si etc..de aceea spun, daca tot ai intrebat fa totul posibil si elibereaza-te, cu cat mai repede o faci cu atat mai repede vei incepe sa traiesti iar...iti spun eu..stiu cum este