| AndreeaMaria90876 a întrebat:

Bună TPU, as dori sa apelez la ajutorul vostru. Astazi eu si prietenul meu am intretinut relatii sexuale(protejate-durex extra safe, suntem la inceput, este a 2a mea oara ca sa zic asa) insa la 5 minute dupa inceperea actului am observat ca prezervativul s-a rupt in varf, ne am oprit, am facut un dus, el nu a ejaculat iar eu nu sunt in perioada fertila inca
Mai am in jur de 3-4 zile
Este posibil sa raman insarcinata? (Voi face un test in orice caz

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Doar daca ciclul tau menstrual este suficient de bine reglat, incat de pornire a menstruatiei reiesita prin calcul este de regula respectata si mereu se produce in ziua respectiva sau cu o abatere in +/- de cel mult 1 zi (sau maxim 2 zile), numai in acel caz poate fi determinata si stabilita cu suficienta precizie perioada fertila a ciclului menstrual. Daca ciclul tau menstrual este conform cu cele precizate, in acel caz atat teoretic cat si practic formarea unei sarcini in situatia descrisa adica in urma unui sex intretinut cu 3-4 zile inainte de perioada fertila se poate aprecia ca este cu totul IMPOSIBILA.
Testul de sarcina al carui rezultat sa poata fi considerat VALID, VALABIL si CORECT, poate fi efectuat doar dupa trecerea a minim 21 de zile fata de data actului sexual. Pentru a nu arunca banii in mod absolut inutil, direct in cosul de colectare a gunoiului. Multa sanatate!

| AndreeaMaria90876 explică (pentru corbulalbrosu):

Ciclul meu menstrual este neregulat, luna precedenta mi-a venit pe 14 iar luna aceasta pe 19 insa folosesc acele calendare menstruale. Se aplica si astfel?

2 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Sanse exista, dar sunt foarte mici.