| alexa1808 a întrebat:

As vrea sa va spun si povestea mea de viata, una trista, spun eu, si sper sa nu ma judecati. Bun, deci dupa cum unii stiti din intrebarile mele anterioare, sunt gravida in 2 luni, de tatal bb m-am despartit pentru ca imi ameninta familia si imi spunea ca ma omoara daca il las sau ma vede cu altul; pura gelozie care deja devenea agasanta, cand mergeam cu el pe undeva si ma uitam la cineva imi arunca cu servetelul in fata si devenea agresiv, nu puteam sa ma uit nici pe strada dupa 'oameni' ca-mi punea fel si fel de intrebari, barem sa mai socializez pe facebook sau pe internet. Cu chiu cu vai ne-am despartit pentru binele meu, spun eu, iar acum vine partea mai interesanta. Inainte de a-l cunoaste, am fost cu un baiat 2 ani de zile, primul din viata mea, prima mea mare dragoste as putea spune, pe care l-am iubit enorm si inca o fac, din pacate. Dupa despartire, am inceput din nou sa vorbesc cu el pe messenger, intre timp el tot imi scria, cateodata ii mai raspundeam, dar nimic altceva. Azi urma sa ne intalnim, de cate zile stabilisem, chiar aveam nevoie sa-l vad pentru ca ii simt lipsa, vroiam sa-i spun de sarcina mea, sa ma descarc oarecum, sa-i spun trairile melesad. Si surpriza, aseara am vorbit pe mess si mi-a zis ca daca avem ceva de discutat putem discuta si pe mess, el vrea sa facem dragostehappy. Mi-a picat fata cand am auzit asta, chiar credeam ca ii era dor de mine, jura ca inca mai tine la mine, iar apoi dupa ce s-a deconectat, i-am lasat mesaj si i-am spus ca trec printr-o perioada grea din viata mea, ca am ramas gravida si ca nu cred ca mai are rost sa ne mai vedem vreodata, din moment ce el vrea sex si eu nu pot sa fac asta. M-a dezamagit foarte mult, am plans o gramada. De dimineata am vazut ca era conectat pe un alt id, nu pe cel pe care eu ii lasasem mesajul si acum nu stiu daca a vazut mesajul sau nu. Trebuia macar sa ma anunte ca nu ne mai intalnim, aseara ramasese ca ne vom vedea astazi... Singurul lucru care ma face sa merg mai departe este gandul ca voi fi mamica, desii sunt singura, o sa razbat pentru bebelusul meu. Stiu ca unii ma vor critica, dar uneori simt ca viata a fost char nedreapta cu mine, am fost folosita si mintita si de fostul meu pe care l-am iubit si inca il mai iubesc, si de tatul bb meu! Imi cer scuze daca este mult prea mult de citit, dar am rezumat cat se poate de mult, sper sa intelegeti!

38 răspunsuri:
| doc69 a răspuns:

Din pacate nu inteleg care este intreb area...in principiu mergi inainte sunt multe mame singure care razbat si chiar isi implinesc viata in timp.sanatoasa sa fii si tu si copilul

| Ycu a răspuns (pentru doc69):

Pentru ca nu a fost neaparat o intrebare, a fost doar un mod de a se descarca, nu iti doresc sa ajungi in situatia domnisoarei sa numai stii unde sa te descarci de suparari, foarte bine ca a scris aici unde mai primeste o incurajare si un cuvant de bine, imi place sa cred ca raspunsurile pe care le dam aici sunt totusi sincere tocmai pentru faptul ca suntem "undercover", nu te cunoaste nimeni si poti sa fi sincer macar aici daca poate in real-life nu esti asa pentru ca iti e frica sa nu fi judecat gresit de comunitate.
P.S: am vb la general
Cheers.

| doc69 a răspuns (pentru Ycu):

Nu inteleg sincer de ce mi-ai scris asta ..iti raspund tocmai pentru ca ma intereseaza ce a patit.iar referirea mea la o intrebare este pur tehnica cum sa dai un raspuns la ceva anume, pertinent daca nu formulezi o intrebare ca sa primesti acel raspuns.Am compasiune si chair sunt in deplina cuncotinta de cauza pentru ca am lcurat in sistem si am ajutat o multime de oameni aflati in astfel de impasuri la propriu..asa ca te rog frumos nu imi explica mie ce nu am inteles daca nici macar nu ti-am pus vreo intrebare..sau intreba-ma ceva concret si iti voi raspunde.cu stima.

| doc69 a răspuns (pentru doc69):

Si ca o reactie la cel care m-a interpelat ca sa iau partea contructiva daca ai nevoie de un sprijin concret spune si o sa incerc sa ti-l acord exista institutii specializate cu specialisti ff buni care iti pot da si o perspectiva si crea noi relatii care sa te ajute sa te sprijine pentru un, loc de munca sau pentru a sti cum sa iti cresti copilul frumos.

| Ycu a răspuns (pentru doc69):

Era pur si simplu o descarcare nu o intrebare, pur si simplu vrea sa afle o parere a noastra, si noi putem sa o incurajam, am incercat doar sa iti explic, nu te-am acuzat de nimic, nu te alarma big grin. De asemenea cu stima.

| doc69 a răspuns (pentru Ycu):

Asta am inteles si eu din prima insa ca sa poti sa ajuti pe cineva trebuie sa formuleze o intrebare sau sa disxcuti cu el pana se contureaza intrebarea sa poti sa afli raspunsuri..formatul de aici nu imi permite asa ceva..deci..raman la necesitatea unei intrebari ceva gen ok what your problem? altfel, imi place poza ta.

| Ycu a răspuns (pentru doc69):

Hehe, multumesc big grin, de asemenea imi place numele tau big grin

| doc69 a răspuns (pentru Ycu):

Hahaha daca ne placem atata poate ne si luam ar fi interesant un dialog lol

| inimadeinger a răspuns (pentru Ycu):

Tot ce am vrut sa-i spun a fost ca de acum incolo pentru ea cea mai importanta persoana trebuie sa fie bebele ei si apoi ea...eu una asa as face si spun pentru ca nici unul din baietii care ai iubeste nu ar vrea ceva serios cu ea am dreptate @alexa 1808

| Teo a răspuns:

Imi pare foarte rau pentru toata situatia in care te aflii.Nu este una usoara, dar cu toate astea tu ai luat o decizie de apreciat si de laudat aceea fiind de a pastra bebelusul.Sunt foarte multe femei care cand se vad intr-o situatie ca a ta se duc fuguta la ginecolog pentru un avort.Ma bucur pentru decizia care ai luat-o si nu uita "ce este al tau este pus deoparte".Iar in priviinta celor 2 barbati sfatul meu este sau nu ii mai bagi in seama pentru ca niste oameni ca acestia nu merita nici macar un "buna ziua" respectuos pe strada.Iti doresc toate cele bune, multa sanatate si daca vreodata vrei sa vorbim lasa-mi un mesaj.happy

| WeedGotMeCrazy a răspuns:

Gandeste-te, in ciuda faptului ca viata de cuplu nu prea se prinde de tine, o sa ai un bebe, e marfa, cat despre baietii aia, eu zic ca niciunul nu te merita, primul facea crize de gelozie nu numai din cauza faptului ca era gelos ci probabil vroia sa iti demonstreze ca e mai sus fata de tine, ca el conducea relatia, foarte bine ca ai scapat de el. cat despre al doilea, degeaba au trecut doi ani intre voi daca el ti-a spus ca vrea sa faceti dragoste, poate nu stia prin ce momente treci, daca vrei sa ramai cu vreunul dintre ei, gandeste-te bine la care si incearca sa il schimbi, daca nu, putin timp ca mamica singura nu ti-ar strica, ca sa iti pui ordine in ganduri sad

| alexa1808 explică (pentru WeedGotMeCrazy):

Da, asa este, trebuie sa ma concentrez acum numai la sarcina si sa decurga totul cum trebuie. Si poate intr-o zi imi voi gasi si sufletul pereche!

| RAY a răspuns:

De ce sa te critice?
ai facut un lucru bun pentru tine si viitorul tau copil,ai grija cu cine te combini,baiatul nu prea pare serios un baiat serios nu isi spune hai sa facem dragoste ala e un baiat care vrea doar sex,unul serios vb cu tine te inteleg, vb despre tine, despre viitor, acum e timpul sa ei viitorul tau in serios, lucri?

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand felicitari pentru ca ai pastrat bebelusul.Si ca ai avut puterea sa il parasesti pe imbecil.Asemenea barbati nu merita mila.Primul pas deja l-ai facut luptand pentru bebelusul tau.Desi nu va fi usor.Ai nevoie de sprijin moral din partea familiei tale pentru ca urmeza o perioada grea pentru tine.Nu stiu ce vei face cand copilul va intreba de tatal lui, dar sper sa gasesti pe cineva care sa sa-ti iubesca copilul si pe tine si sa-ti asume rolul de tatic.
Numai bine!

| alexa1808 explică (pentru Fatamuntilor):

Asta sper si eu, sa gasesc un barbat care sa ma iubeasca asa cum sunt, si mai ales pe bb meu; sper sa-i gasesc un "tata" minunat si sa zambesc intr-o zi!

| Oana92 a răspuns:

Te respect si mai mult pentru ca ai pastrat copilul. Daca de ceva sunt sigura e ca acel copil va fi fericit avandu-te pe tine ca mamahappy Incearca sa nu mai plangi si sa nu mai suferi atat de mult in perioada asta pentru ca ii faci rau micutului. Ambii barbati din viata ta sunt niste nesimtiti si nu merita sa suferi pentru ei. Gandeste-te la bebeul tau si fi tare pentru el. Va aveti unul pe altul!

Sanatate pentru amandoi!

| alexa1808 explică (pentru Oana92):

Incerc sa imi revin si sa ma gandesc la sanatatea amandurorahappy

| Oana92 a răspuns:

O intrebare, tatal copilului stie de existenta lui?

| alexa1808 explică (pentru Oana92):

Da stie... de fapt stia, dar i-am spus ca l-am pierdut pentru ca era in stare sa mi-l ia. Eu numai vroiam sa fim impreuna datorita comportamentului, oricum nu cred ca l-a interesat in sine de copil, ci l-a facut ca sa ma lege de elhappy

| Oana92 a răspuns (pentru alexa1808):

Ok, dar ai grija sa nu afle ca micutul exista. Daca incearca sa iti faca ceva apeleaza la ajutorul Politiei. Dar chiar, cati ani ai?

| Dariusuu a răspuns:

Ai tot respectul si admiratia mea.

Fi puternica.

Iti urez tot binele.

| Ycu a răspuns:

In urma ce ai povestit, nu numai ca te inteleg, dar mi-ai castigat si un deosebit respect, pentru faptul ca ai luptat pentru bebe si ai fost constienta ca daca il vei avorta vei avea asta pe suflet toata viata, plus ca nu ai fi scapat vreodata de acel badaran care nu ca vreau sa discriminez dar este comportament de rrom. Inteleg prin ce treci si ca numai ai nevoie de barbati care vor numai placeri trupesti de la tine, ai nevoie de un barbat sau de o fiinta cu care sa vb tot ceea ce ai pe suflet si care sa iti dea un sfat si un umar pentru a plange pe acesta. Este probabil cea mai dificila perioada din viata ta si sunt sigur ca in aceasta dificila perioada va aparea si depresia pre-natala, ai nevoie urgent de o persoana care sa te calmeze si daca nu poti gasi in afara familiei, poate o matusa, mama, tata, verisoara de incredere te-ar ajuta foarte mult, ca sa treci peste aceasta perioada grea din viata ta. Gandeste-te atunci cand esti suparata si deprimata, ca nu faci bine la bebe sa fi asa, si ca atunci cand se va naste micutu/micuta, o sa fie lumina ochilor tai, cand o sa vezi cum creste, cum mananca, si cum iti spune Mama o sa iti alunge toti norii de pe cer. Mai ai inca 7 luni si o sa vezi ca orice ar fi in juru tau, cati te vor judeca si cati te vor plama pentru ca iti cresti copilul singura, nu o sa iti pese pur si simplu pentru ca o sa ai cel mai inocent ingeras langa tine, inca odata respect pentru ca ai ales sa nu faci avort si sunt sigur ca ve-ti fi amandoi si tu si bebe foarte fericiti, pentru ca Dumnezeu te va ajuta in tot ceea ce faci pentru ca nu ai cazut in plasa. Ai toata sustinerea mea, si a celor cu ceva suflet de pe TPU. O viata minunata iti doresc.

| alexa1808 explică (pentru Ycu):

Stiu ca nu este bine sa fiu suparata, si trebuie sa ma gandesc ca pe langa faptul ca viata mea sentimentala este "varza" ma asteapta o viata minunata alaturi de bebelusul meu! Dar uneori suferintele ti-o iau si inainte si parca numai ai control...

| doc69 a răspuns (pentru alexa1808):

De fiecare data cand iubesti simti ca atunci iubesti pentru prima data pana atunci insa ai si iubirea de mama prezenta si un suflet care are nevoie de tine si tu de el..gandeste pozitiv varza e buna calita capul sus si vei reusi sunt convins

| alexa1808 explică (pentru doc69):

Probabil voi reusii atunci cand o sa inteleg de ce s-a ajuns la chestia asta. Nu ma asteptam sa primesc inca o "palma" asa de dura, eu cautam decat putina linisite happy

| doc69 a răspuns (pentru alexa1808):

Nu esti tu de vina asta trebuie sa itnelegi fiecare avem nevoi unii le exprima altele nu faptul ca nu au coincis nevoiel cu asteptarile nu e vina ta asa a fost sa fie de asta nu trebuie sa te necajesti.pup

| IREros a răspuns:

Cand aud astfel de probleme, imi dau seama cat de nesemnificative sunt ale mele, in acelasi timp imi creste ura fata de astfel de barbati. Nici acum nu imi dau seama, ori femeile sunt proaste de mor de se cupleaza cu astfel de oameni, ori ei sunt prea parsivi si isi arata adevarata fata dupa o vreme. Urata viata. Imi pare rau sincer pentru tine si m-ai intristat, insa nu e totul pierdut, cred ca inca poti gasi pe cineva care sa te iubeasca si sa te respecte cum meriti.

| ghinionistul112 a răspuns:

Buna! Catalin imi este numele! Dupa ce am citit povestea ta de viata, vreau sa ma starduiesc sa te sfatuiesc adecvat. dar mai intai, am vazut ca treci printr-o perioada destul de grea si imi pare rau ca acesti doi baieti si-au batut joc de tine sentimental si fizic... Nu se merita sa mai pastrezi legatura cu nici unul dintre ei si FELICITARI ca ai tinut in viata bebelusul care este un dar al lui Dumnezeu! Dumnezeu te va ocrotii mai ceva decat un barbat de pe Pamant! Eu unul vreau sa te cunosc si persoanal! Si in viata reala as vrea sa te cunosc si sa stam de vorba! Eu nu am iubita si chiar mi-as dori sa am o fata asa de sufletista ca tine! Apropoo, Sfatul meu este sa ceri ajutorul parintilor tai si al autoritatilor competente, cum ar fi. Politia, Psiholog si Directia Generala si Protectia Copilului din judetul din care esti... Acest barbat care iti ameninta familia ta si pe bebe, trebuie pedepsit!

| inimadeinger a răspuns:

De fiecare data de la viata trebuie sa luam partile bune, tu acum o sa devi mamica poate inca nu realizezi lucrul asta cel mai bine e ca tu sa stai si sa te gandesti bine ce fel de educatie vrei sa ai dai bebelui tau nu cred ca ai vrea ca copilul tau sa creasca cu un tata care nu isi respecta sotia tu trebuie sa lasi in urma copilariile acum nu mai esti copil trebuie sa te gandesti doar la bebe si nu merita sa suferi pentru cineva care nu te iubeste bafta

| alexa1808 explică (pentru inimadeinger):

Usor de spus, greu se facut. Cred ca mai mereu am suferit, sunt foarte sensibila si pun suflet la orice, ma gandeam oarecum ca o sa-mi gasesc "refugiul" cu fostul meu; parca simteam ca el trebuia sa ma asculte si sa-mi dea sfaturi, dar uite ca... probabil mi-a citit mesajul si s-a speriat cand o fi auzit ca sunt gravida. I-am dat un mesaj, dar fara raspuns, bineinteles.

| Sultan a răspuns:

Nu te judeca nimeni atat timp cat nu ai gresit cu nimic. Astazi ai castigat foarte mult respect si compasiune de la niste oameni ce-i drept necunoscuti, asa ca i-a in calcul ca in lumea asta exista si inimi calde care bat, exact ca a ta. Nu ai gresit cu nimic ca ai iubit. Pe cat de trista e povestea ta tot atat de greu este sfatul, mai ales ca nu mai poti avea incredere in oricine. Dar poti avea incredere in tine, sa nu uiti asta. Cauta o prietena sau o ruda cui sa te descarci, sau chiar aici pe TPU, sa nu tii nici un fel de suferinta in tine, nu e bine nici pentru tine nici pentru copil. La polul nord soarele rasare abia dupa jumatate de an, dar rasare! Poti scrie aici orice ai pe suflet si nu cred ca te va critica cineva, toata lumea iti este alaturi, ok?

| alexa1808 explică (pentru Sultan):

Da, dar ma gandeam ca unii pot zice ca sunt panarama ca fac un copil cu un brabat care numai este cu mine, ca o sa-mi fie greu sa cresc copilul singura.

| PBear a răspuns:

Pai mai ai cateva saptamani in care poti face o intrerupere de sarcina - nu sta pe ganduri. Copilul la stadiul asta nu e mai om decat apendicele tau.

Nici unul din papagalii care "te respecta" aici in forum nu or sa te ajute cand o sa dai de greu. Iar in ce priveste "taticul care o sa va iubeasca pe amandoi" - vise placute. O sa-l cresti singura si copilul o sa stie foarte bine ca e diferit de ceilalti copii.

Copiii o sa poti face atunci cand o sa fii intr-o relatie cu cineva capabil si dornic sa-si asume aceasta responsabilitate si cand o sa ai maturitatea emotionala care iti lipseste acum, dupa cum e evident din mesajele tale.

| alexa1808 explică (pentru PBear):

S-o crezi tu. Numai panaramele fac avort( cu exceptia unor cazuri de malformatie). Poate ai mentalitatea aia de roman stupid, si vorbesti in nestire de cauzahappy Good-bye

| Pitzipoanca a răspuns (pentru alexa1808):

laughing Imi place mentalitatea ta de doamna stilata. Doar panaramele fac avort? Ciudat. Stiam ca doar panaramele fac bitangi (aka copii din flori). Stii de ce n-o sa le respect eu pururi pe cele ca tine? Pentru ca fac pe victimele. Pentru ca sunt slabe si incapabile sa faca decizia justa. Pentru ca vor sa fie independente, fara sa stie ce inseamna asta. Tu vei fi una din alea care fac gat ca nu primesc ajutor pentru copii. Si din cauza ta eu n-o sa fac copii niciodata. Nu ma pot inhama sa distrug o viata din cauza de "greseala", "imprudenta" sau "numa' panaramele fac avort". O sa-ti vina mintea la cap cand vei vedea ce usoara e viata.

| PBear a răspuns (pentru alexa1808):

"Panaramele" nu fac avorturi pentru ca stiu sa se protejeze, asta e meseria lor. Cine ti-a bagat in cap prostia asta putea mai bine sa te invete ce e ala prezervativ, sterilet, perioada fertila a lunii etc.

Acum lucrul e facut si accept decizia pe care o iei, vreau sa subliniez doar ca ai o responsabilitate mare fata de copil si acesta e lucru ar trebui sa primeze in decizia ta, nu vorbele de claca si prejudecati de tipul "doar panaramele fac avort". Nici o metoda contraceptiva nu e perfecta si ORICE femeie are dreptul sa faca avort daca nu-si doreste copilul.

Si nu e doar o chestiune de dorinta, trebuie sa-ti pui si intrebarea daca ai ce sa-i oferi acestui copil, ori tu din start i-ai produs un handicap greu de recuperat prin lipsa tatalui. Sa ma ierti dar scoala foarte multa nu pari sa ai, sper macar sa ai o situatie materiala buna.

| alexa1808 explică (pentru PBear):

Sictir ca nu te-a bagat nimeni in seama. Vezi-ti de viata ta "perfecta".