| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU! astazi este a 44 a zi de la ultima menstruatie si inca nu a aparut. e normal? ciclu regulat nu am dar 44 de zile mi se pare prea mult. acum o saptamana am avut o durere destul de intensa de ovar, acum 2 zile am avut crampe, plus acnee si sani sensibili/durerosi. contact sexual am avut protejat deci nu cred ca poate fi vorba de o sarcina. ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca-i normal, atata vreme cat ciclul tau este de tip NEREGULAT!

4 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Buna. Menstruatia intarzie din N motive. De la stres, oboseala pana la alimentație. Dacă ai facut sex protejat, normal ca nu ai de ce sa te ingrijorezi si nu poate fi vorba de o sarcina.
Eu nu inteleg de ce lumea cand are dureri nu face nimic si prefera sa puna intrebari pe TPU.
Primul lucru cand ai o durere, nu trebuie sa o ignori, nu lasi zilele, saptamanile sa treaca, trebuie sa iti faci programare la ginecolog
Cand ai orice fel de problema, prima si singura solutie este sa consulti un medic specialist. Este posibil sa fie vorba de o dereglare hormonală.
Nu mai amâna si fa-ti programare cat de repede poți la ginecolog!

| Chicken91 a răspuns (pentru AnemonaP):

Asa am facut si eu pana m-am invatat minte. Medicul ginecolog se speriase ca am avut hiperplazie endometriala la 28 de ani in conditiile in care apare la femei trecute de 40. Bunica din partea mamei a avut cancer uterin si inca traieste, dar m-am tras cu sperietura si acum ma duc pentru orice. Asa am aflat ce suferinte ginecologice mai am si nu ma feresc sa intreb daca e ceva ce nu stiu.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Prea putine informatii avem dar daca ai zis ca te a durut ovarul, acolo ai o problema, care poate fi o cistita o anexita o infectie urinara sau in cazuri mai grave un chist pe ovar, acum ce trebuie sa faci este sa te programezi la o ecografie abdominala si vei afla cu certitudine cauzele întîrzîierii ciclului, insarcinata clar nu esti dar ai dereglari hormonale, nu ai spus ai luat anticonceptionale ca vad ca sex faci chiar daca ciclu nu ai, in perioada asta pana te reglezi cu menstruatia numai fă si sex, ca zapacesti organismul si numai stii de unde este cauza întîrzîierii ciclului de la sex, de la pastile de la ovare.Ce varsta ai?

| Chicken91 a răspuns:

Mergi la control ginecologic ca sa-ti faca analizele uzuale, si daca ai ocazia sa faci test hpv (daca e gratis sau redus). Ar putea fi orice, asa ca mai bine intreaba medicul decat sa stai sa suferi si asa faci si preventie si tratare de afectiuni.