| CatrinaAndreea a întrebat:

Azi am avut un contact sexual cu prietenul meu,am facut protejat cu prezervativ,dar cand o faceam,simteam ceva umed, am crezut ca s-a rupt prezervativul dar cand m-am uitat nu am vazut sa fie rupt. sper sa nu se fi rupt, pentru ca sunt si la jumatatea lunii aproape de ovulatie. Voi ce parerea aveti? Ce credeti ca este daca nu s-a rupt prezervativul. Multumesc

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Intimpul coitului/sexului, in urma/in timpul frecarii aparute intre penis si peretele vaginului se activeaza functionarea unor glande specializate care sunt localizate/situate in mucoasa vaginului. Acele glande secreta un lichid cu rol de lubrifiere pentru ca vaginul sa ramana umed si alunecos pe timpul sexului. In cazul in care coitul ofera placere si satisfactie, cantitatea de lichid lubrifiant poate fi mult marita si astfel sa se acumuleze o anumita cantitate. Este absolut normal si chiar obligatoriu ca acel lichid sa fie produs de catre respectivele glande, responsabile de mentinerea umiditatii vaginului, fiindca in caz contrar vaginul devine uscat si coitul dureros, neplacut din cauza usturimii aparute in urma frecarii pe ''uscat''. Fii fericita ca ai un vagin umed. Sa ai parte de sex placut si pe viitor. Multa sanatate!

| Freya1 a răspuns:

Poate era de la tine.Ai verificat prezervativul la sfarsit?

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu s-a rupt prezervativul, nu poti fi gravida.

| Yon1470 a răspuns:

Sigur nu ai facut pe tine?