| Ion_Catalina_1999 a întrebat:

Poate fi confundata o menstruatie care dureaza 5-6 cu ruperea himenului? Tin sa mentionez ca am avut contact sexual cu prietenul meu si la doua zile am sangerat foarte putin seara...si peste doua saptamani mi a venit menstruatia..nu mai trebuie sa mi fac griji de o posibila sarcina?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sangerarea produsa de ruperea himenului de obicei este nesemnificativa cantitativ si la 4 din 10 femei nici nu se produce. In cazuri extrem de rare sangerarea poate dura in cazul celei mai intense hemoragii pana in 2 zile dar in astfel de cazuri sangele scurs este complet diferit fata de cel eliminat prin menstra. O menstruatie care dureaza 5 zile si este similara cu cele produse anterior ca si cantitate de menstra eliminata, culoare, flux zilnic, etc. in nici un caz nu poate fi o menstruatie falsa peste o sarcina instalata in endometru. De asemenea daca ulterior ultimei menstruatii nu ai mai intretinut raportiri sexuale rezulta ca nici in acest ciclu menstrual nu s-a format o sarcina si in consecinta ori este vorba de o dereglare hormonala destul de frecventa la varsta voastra, in cazul in care ai un c.m. regulat, sau este vorba de un c.m. mai lung in cazul in care ciclul tau este de tip neregulat. Nu poate fi vorba in acest caz de o sarcina nici macar una ipotetica. Multa sanatate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu poate fi confundata.

| Faranume1111 a răspuns:

Nu poate fi confundata menstruatia cu ruperea himenului in nici-un caz! La ruperea himenului apar cateva picaturi de sange pe cand la menstruatie apare mult sange! Ar trebui sa iti urmaresti menstruatia lunar,eu am o aplicatie care imi place si ii foarte ok,se numeste calendar menstrual,il poti descarca doar de pe magazin play.Iar in legatura cu ruperea himenului este diferit de la femeie la femeie,exista femei care se nasc fara himen, exista femei la care li se rupe cand fac sport, o sfoara etc, sunt femei la care nu li se rup la primul contact sexual, si mai sunt femei la care li se rup in timpul contactului sexual.Don´t worry!