| anonim_4396 a întrebat:

Azi m-a parasit prietenul sad cel care imi spunea ca nu ma va lasa niciodata, ca ma iubeste foarte mult, ca vrea sa ramana cu mine pentru totdeauna. Am avut o relatie la distanta, ce-i drept, dar totul era foarte frumos, pana in ultimul timp, cand am observat ca doar eu ma implic in relatie: nici nu mai imi spunea cuvinte frumoase sau ca ma iubeste...El zice ca nu are pe nimeni, doar ca distanta asta il impiedica sa mai continue relatia cu mine sad Dar ma gandesc, ca daca ma iubea atat de mult precum zicea, distanta nu era un obstacol prea mare, nu? Sunt cu moralul la pamant, plang incontinuu, nu pot sa imi revin, nu am chef de nimic. La fel mi s-a intamplat in toate relatiile: eu eram cea care puneam suflet cel mai mult, mie imi pasa de toate, eu practic faceam tot. Imi lipseste enorm, incontinuu ma uit la telefon sa vad daca nu am vreun semn de la el, dar nimic.crying Parca nu ii pasa, s-a racit brusc. Ce ziceti: sa il sun? Sau ii dau pace? sad

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Nu,sa nu-l suni si inceteaza sa plangi.
Ceva se intampla cu tine, ieri iti placea un baiat cu trei ani mai mic si nu te lasa mama ta sa ai vreo relatie, azi plangi ca te-a parasit un iubit virtual, ai 20 de ani,nu vrei sa fii ceva mai realista?
Nu te cert,daca asta ai inteles,dar faptul ca in toate tu joci rolul de victima,va alunga pe toata lumea din jurul tau.
Uita-te in jur,sunt mii de oameni singuri si nu se tavalesc pe jos de plans,au acceptat sa astepte,atat!
Nimeni nu renunta la speranta sa fie fericit, sa iubeasca si sa fie iubit, dar cu totii cauta sau asteapta.
Indreapta-ti coloana vertebrala, nu te mai plange ca ai oferit, doar ai facut-o din propria dorinta si invata "marketing-ul" iubirii din secolul 21!
Atunci cand doresti langa tine un baiat,intretine-i curiozitatea si interesul pentru tine,nu te oferi singura!
In orice relatie sunt doi,iar daca tu te zbati sa joci si rolul lui,atunci lui nu-i va ramane decat sa plece,poate o alta ii va permite sa-si exercite rolul si indatorirea de mascul al relatiei.
Sa nu te simti jignita,ti-am vorbit ca si copilului meu,reciteste ce ti-am scris si invata.
Doi ochi luminosi si-un ras mic, ii cauta orice barbat, doi ochi plansi, il vor alunga insa, in cele mai multe dintre cazuri!
Sa tii minte!
happy

| Sophie94 a răspuns (pentru greece12):

Pai el e baiatul cu pricina sad Pana ieri totul a fost frumos, cand dintr-o datam fara explicatii, mi-a trimis mesaj ca totul s-a terminat. Si nu vrea sa imi spuna un motiv concret sad

| Sophie94 a răspuns (pentru Sophie94):

Mama nu stia de relatia mea cu el, stiu ca suna complicat. Trebuia sa ne vedem la sfarsitul saptamanii si sa discutam despre ce vom face in viitor, sa spunem fiecare parintilor nostri despre celalalt. Dar, asta e sad

| greece12 a răspuns (pentru Sophie94):

In cazul asta,te-ai ambalat mult prea repede si i-ai atribuit calitati pe care nu le avea. Daca pui in calcul si faptul ca era imatur,sincer,nu ai nici un motiv de suparare!
Virtual,vei descoperi mii de "iubiti" care sa-ti promita marea cu sarea,intoarce-te la realitate!
E de sute de ori mai buna,decat minciunile dulci de pe net!
Nu mai plange!
Si priveste in jur cu mai multa atentie, pentru ca preocupata cum erai cu dragostea ta virtuala, poate nici n-ai observat cum un alt baiat se chinuie live sa se apropie de tine...
Si daca nu s-a intamplat inca, se va intampla in curand, doar sa-i dai ocazia!
happy

| anonim_4396 explică (pentru Sophie94):

Ce soarta praf.
Eu cred ca s-a simtit stresat de situatie, acum ca trebuie sa confrunte realitatea si de fapt nu a fost o relatie prea puternica, ci vorbe goale, cam astea sunt cele de pe internet. Oricum dupa nume credeam ca ai 20 de ani.

| Sophie94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai am 20 de ani... Doar ca nu prea ma pricep in genul acesta de relatii, sunt mai credula, si sufar consecintele sad De aceea v-am cerut sfatul.

| anonim_4396 explică (pentru Sophie94):

Multi inainte. Ca sa stii cu cine vorbesti: implinesc 17 ani in patru zile, desi consider ca arat, ma port si gandesc de mai putin, dar in fine.Tot asa, nu stiu ce experienta am, dar sper sa ajute oricum ar fi.
Multe fete sunt asa, eu cred ca e in instinctul ala sentimental care te face sa nu mai iei decizii spre binele tau fiind orbita de dragoste. Pe masura ce o sa capeti mai multe cunostinte, vei intelege ca nu tot ceea ce zboara se mananca, ca nimic nu tine o eternitate, ca omul e coruptibil, ca sufletul pereche nu exista/nu are rost sa- cauti (totul tinand pana la prima bataie/adulter/rutina in cazul casatoritilor, chiar daca au ramas impreuna toata viata, nu inseamna ca se iubesc ca la inceput si ca nu au facut niste compromisuri).Si mai ales, ca vorbele se duc, faptele raman si ca nu poti sa il invinuiesti fiindca s-a schimbat si a realizat realitatea.Ar fi fost de preferat sa iti spuna-n fata,doar ca, ori a fost las, ori nu a vrut sa se complice, evitand stresul, lasandu-te pe tine sa te prinzi subtil.

| Sophie94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi inainte si tie! Ca si tine, si eu ma comport si actionez uneori ca un copil, nu ca cineva care are 20 de ani laughing. Ce ma doare pe mine, e faptul ca nu vrea sa spuna motivul real, ma duce cu "zaharelul". Mi-a trimis aseara mesaj, spunand: ce faci? Eu nu i-am raspuns, (sper sa fi facut bine), vreau sa il testez. Sa vad daca ce a zis este real, sau doar o minciuna (faptul ca tine la mine, ma iubeste, etc). Dupa mintea mea, daca imi va trimite mesaj zilele astea si insista sa raspund, consider ca a tinut la mine, daca nu, raspunsul se subintelege. Ma doare ca am investit timp, iubire (cel putin din partea mea), afectiune si etc...Cand puteam sa-mi vad de treaba linistita. Dar asta e, cum se zice : lucru manual. sad

| anonim_4396 explică (pentru Sophie94):

Inteleg logica ta, doar ca, eu, in situatia asta, nu as actiona asa. I-as raspunde, dar as face-o obisnuit, adica nu „waaw decenumi-airaspuuuunsceseintamplaaaa?". Stiind ca eu sunt cea care vrea sa afle si care nu vrea sa fie ofensiva in vreun fel, nu mi-as dori sa creez vreo situatie stresanta pentru el sau sa il fac sa creada ca nici eu nu imi mai doresc ceva.
Si ce nu intelegi ca alea-s vorbe si doar pentru ca a zis ca va fi alaturi de tine toata viata nu inseamna ca trebuie sa fie pe bune pentru eternitate?
Si nu are de ce sa te doara. Nu risti, nu castigi. Gandeste-te ca, daca nu erai intr-o relatie, nu aveai parte nici de momente frumoase alaturi de el, nu lua doar partea proasta, ca asa nu ajungi nicaieri in viata. Antreprenorii cum crezi ca procedeaza si, pe langa costurile de productie si de impozit, au si un castig propriu?

In fine, cred ca e o diferenta de perceptie, vezi ce se va intampla in curand si, daca vrei, poti sa ma tii la curent.

| Sophie94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Revin cu noutati. Ieri am trimis mesaj, i-am spus tot ce simt acum, dar nu pe un ton de cearta, i-am spus frumos. Si nu mi-a raspuns nici azi, am constatat ca si-a inchis ambele conturi de fb. Ce sa inteleg de aici? Ma ignora intr-un hal, si culmea ca el e de vina! E un las si un imatur. O sa accept infrangerea, ii dau pace si o sa imi vad de ale mele...

| anonim_4396 explică (pentru Sophie94):

Nu le-a inchis. Ti-a dat block. Asa se vede cand primesti block.
Ma gandesc ca ti-a dat mesaj pentru a discuta cu tine, insa vedea ca te implici prea mult pentru cat poate el sa duca.
Da, omul vrea liniste si sa nu se streseze prea tare, sa iti dea de inteles ca vrea ca totul sa se termine. Poate ca nici n-a prea tinut la tine si cauta pe cineva pe internet cu care sa se distreze, doar ca si-a dat seama ca in final nu prea mai merita. No big deal, n-ai pierdut nimic, cat timp o parte din cuplu nu are acelasi interes cu celalalt, nu poti ajunge nicaieri. Oricum ai da-o, nu ai fi fost fericita, chiar daca ramaneati pereche acum, interesele voastre nu se pupau.

34 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Nu are rost sa il mai suni

| IsabelaIssa a răspuns:

Relatiile la distanta nu merg. Daca pentru tine era OK, pentru el nu era, si daca tu spui ca il iubeai, el ce putea sa faca, sa ramana cu tine din mila? Daca va iubeati asa mult de ce nu ati facut ceva ca sa fiti mai aproape!? Normal ca nu il suni si il lasi in pace! Cersesti iubire? Daca asta ti s-a intamplat in toate relatiile cred ca ar trebui sa iti dea putin de gandit, sa te schimbi, sa vezi unde gresesti. Sa stii ce cauti la un barbat. O sa iti dau un link sa citesti, poate te ajuta la ceva:
http://www.damaideparte.ro/index.php/cele-5-limbaje-ale-iubirii/168/

| VadTot a răspuns:

Buna! Imi rau pentru ce ti s-a intamplat. din cate am observat. am impresia ca esti extrem de sensibila si foarte finuta!
Tocmai de aceea cred ca vei mai suferii foarte mult de acum inainte! asta in cazul care te vei schimba si vei devenii altfel! Adica sa numai pui la suflet tot felul de maruntisuri! Deci in aceasta problema care o ai eu te as sfatui sa nu l mai cauti! Si sa l lasi in pace!
Cred ca ai crezut foarte mult in el. si l ai considerat. trimisul " lui Doamne Doamne dar el de fapt era. un catelus cu blana de milusel! Data viitoare ai grija si sper ca vei invata din aceste greseli!

Mult Noroc si sa fi cu adevarat iubita!

| Sophie94 a răspuns (pentru VadTot):

Intr-adevar...sunt foarte sensibila. Problema este ca m-am atasat mult prea mult de el, si lui nu i-a pasat sad Sunt mai "prostuta", adica, cum zici si tu, chiar am crezut in el si chiar il ''divinizam'' uneori sad Imi era bine doar daca el era fericit, si el nu se prea intreba de mine. Nu pot sa trec asa usor, cum ma critica RAY23TM, adica nu sunt genul care maine sa ma arunc in bratele primului venit sad

| VadTot a răspuns (pentru Sophie94):

Mey. Incearca sa ti acorzi mai multa atentie tie. nu lasa pe altul sau altcineva sa aive grija de tine! incearca sa ai tu grija de tine insuti! Si incearca sa faci in asa fel incat sa ti fie tie bine!~! Ca Se pare ca in ultma perioada ai cam suferit foarte mult!

| eugenl a răspuns:

De ce n-am noroc eu de asa o fata care sa se ataseze ca n-o lasam in pace big grin

| Sophie94 a răspuns (pentru eugenl):

Pai uita-te in jurul tau. Poate o sa gasesti fata aceea happy Doar sa nu te joci cu sentimentele ei! big grin Macar tu poate ai noroc sad

| eugenl a răspuns:

Nu pot sa-mi bat joc de ea. Nu ma reprezinta. Cand vad ca ma vrea in viata ei o sa fac tot posibilul sa-i indeplinesc dorinta asta. Dar pana una alta ce-ar fi daca vorbim prin mesaje? Poate impartasim experienta de pana acum.

| RAY a răspuns:

Las ca maine, poimaine il uiti si ai pe altu

| Sophie94 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca o sa il pot uita asa usor! crying(((

| RAY a răspuns (pentru Sophie94):

Voi fetele mereu uitati usor asa imi spunea si fosta ce crezi a doua zi a avut pe altu numai te plange atata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

M-ai crede ca si eu am fost aproape intr-o faza asemanatoare ca a ta? Eu candam simptit ca relatia "scartie" i-am dat eu drumul pentru ca daca nu o faceam ajungeam intr-o stare ca a ta-adica plangeam(in cazul meu fara rost). Sfatul meu-incearca sa-ti revii, sa iesi cu prietenele etc...-in concluzie orice sa nu te mai gandesti la el.Pana la urma oricum se despartea de tine-asa sunt baietii-daca nu te au aproape tot timpul relatia se raceste, iar daca esti tot timpul in preajma lui sfarsesti prin al plictisi.E trist dar e adevarat sad in plus tu trebuie sa te gandesti ca esti puternica si poti trece peste asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu ce te asteptai la o relatie in care nici nu va puteti atinge? Totusi, la 20 ani ai mai multe posibilitati decat alti adolescenti cu relatii la distanta, presupun ca a fost ceva destul de dificil sa va vedeti.
Asta se intampla cand orice speranta se duce si presiunea psihica este prea mare pentru amandoi cand poti sa te cuplezi mult mai usor in realitate.
Nimic nu tine o eternitate, nici macar iubirea de la casatorie.
Ai incercat sa discuti cu el sa afli ce se intampla?
Apropo de vorbele alea de care spuneai tu mai sus... sa nu te increzi prea tare-n ele, poti sa fii convins pe moment, insa dupa sa te trezesti ca realitate nu sta deloc asa.

| Sophie94 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt doar 53 de km intre noi sad

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum adica te-a parasit? Nici macar nu aveati o relatie. Relatiile la distanta nu sunt relatii, sunt mai mult promisiuni. O relatie implica timp petrecut impreuna nu vorbe goale la telefon si pe internet. Incepe sa suni pe altcineva si apoi imagineaza-ti ca ai o relatie cu persoana respectiva... E exact acelasi lucru.

| Zabbyel a răspuns:

De obicei voi femeile va implicati mai mult intr-o relatie happy noi barbati nu prea ne implicam happy Lasa-l vreo 4-5 zile daca nu da semn de viata happy adio

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

''cel care imi spunea ca nu ma va lasa niciodata, ca ma iubeste foarte mult, ca vrea sa ramana cu mine pentru totdeauna.''

Daca te incalzeste cu ceva, asta spun toti.

Răspuns utilizator avertizat
| Kirito21 a răspuns:

Relatiile la distanta au sanse minime de supravietuire. Cel mai bine este sa renunti; nu poti cersi iubire de la o persoana care nu vrea sa ti-o ofere. Timpul vindeca orice rana trebuie doar sa ii dai timpului timp.

| Carrie1 a răspuns:

Nu il suna...lasa.l asa cateva zile sa vezi daca i se face dor de tine

| dwar a răspuns:

Toate cuvintele scrise pe site-ul asta nu pot exprima ceea ce simti in astfel de momente, toate trec pe langa tine ca si cand nu ar fi fost scrise vreodata..Eu personal consider loialitatea intr-un cuplu,decisiva pentru viitorul in doi. Daca cineva calca pe bec,s-a terminat,mai ales cand cealalta persoana ofera totul.
Daca il iubesti si vrei sa fii cu el, trebuie sa lupti, dar tine minte, daca el te-a inselat deja(lucru de care eu sunt aproape sigur), o va face si a doua oara..si a treia..si a 4-a oara..gandeste-te bine daca vrei o asemenea relatie...

| WetDreamAlina a răspuns:

Da-i pace! mergi inainte ai multe de vazut si de trait

| andreeeeeadeeeea a răspuns:

Majoritatea baietilor "zapacesc" fetele cu vorbe de genu.eu zic sa'i dai pace...si sa treci peste ca nu'i capat de lume.asta ii una din multele dezamagiri care o sa le ai in viata.si sa nu mai crezi tot ce spune un baiat.

| Kidd_Deea_1995 a răspuns:

Ei bine si mie mi s-a intamplat la fel ca tie..baietii astia sunt precum vremea: acum e cerul senin si soarele iti straluceste orbitor, acum se innoreaza si incepe sa ploua abundent. El poate a bagat stramba ca "distanta este problema care ma face sa nu mai vreau sa continui relatia" deoarece si-a gasit o alta fata. Nu stie ce pierde, avand in vedere ca tu il iubeai atat de mult. Si inca il iubesti. Ar trebui sa il testezi, sa vezi daca te mai iubeste. Daca n-ai curaj sa o faci tu roaga pe cineva apropiat lui. Apoi dupa acest test vei considera daca este bine sa incerci sa il faci sa o luati de la capat sau sa ramaneti asa. :* Sper ca te-am ajutat cu raspunsul meu. happy Te pup. :*