| Aalee00 a întrebat:

Cand am contact sexual in anumite pozitii nu ma doare nimic, dar in altele cand patrunde mai adanc simt ca o lovitura dureroasa in ovare. E ca un mic soc dureros. Ce credeti ca e?

10 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Unul dintre capetele extreme ale uterului este reprezentat de colul uterin (cervix-ul), care partial intra in vagin, astfel ca este situat/aflat in profunzimea vaginului. Colul uterin reprezinta o formatiune putin mai intarita oarecum cartilaginoasa, care este ca o „poarta" ce se inchide atunci cand nu doreste ca „cei dinafara" (microbii) sa intre in centrul cel mai intim a corpului nostru, uterul si se deschinde insa numai atunci cand doreste sa invite pe „cei dinafara" sa intre (spermatozoizii) si sa permita totodata iesirea din uter, din corp a sangelui (uterul se curata, se reinnoieste) si a mucusului fertil. Totodata aceasta parte mica a corpului are un rol important in sarcina (protejand bebelusul pe toata perioada sarcinii) si in nasterea acestuia. Insa acel cervix este foarte sensibila la atingere dar mai ales atunci cand este lovita de catre penisul introdus violent, in forta. Trebuie sa-i spui partenerului sa procedeze mai atent si vei scapa de neplacerea mentionata. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Îți atinge colul uterin cu vârful penusului. De aia simți acele "şocuri".
Alegeți poziții în care penetrarea să nu mai fie aşa adâncă.

| Emilian65 a răspuns:

Roaga prietenul tau sa nu mai fie dur cu pasarica ta.

| Hammurabi a răspuns:

E excesul de zel al prietenului/soțului tău.
Spune-i să fie mai blând. sad

| Aalee00 explică (pentru Hammurabi):

Adica este normal sa simt acea lovitura sa spun asa in ovare la o penetrare adanca? Nu am dureri dupa, e ceva doar pe moment. Am citit ca durerile apar din cauza unor boli sau leziuni

| Hammurabi a răspuns (pentru Aalee00):

Nu, apar și când partenerul e neatent sau forțează o penetrare mai dură.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa parerea mea, ai un prieten prea dotat.

| Jay1 a răspuns:

Partenerul să fie mai finuţ şi dacă tot simţi durea, poate fi suspectată Endometrioza, un uter retrovers, o deteriorare a ligamentelor care susţin uterul sau o deformare a ovarelor şi a trompelor uterine reprezintă cauze ale durerii, atunci când o simţi în adâncime, la o penetrare profundă.
Vizita la medicul specialist te va ajuta să găseşti tratamentul potrivit cauzei. SĂNĂTATE!

| eugeniu2020 a răspuns:

Zi-i prietenului tau sa lase chestia cu hardcore si sa fie mai bland!
te va rani pe interior si vei avea o scurgere de sange(hemoragie) ca nu vei sti ce e cu tine!

| Issabelle6789 a răspuns:

Buna...nimeni nu poate spune concret.Am avut acea durere despre care vorbesti si s-a dovedit a fi un chist ovarian de 8 cm care a trebuit operat. Dupa operatie nimic nu a mai fost la fel.Ma doare si acum (acolo, pe partea stanga) cand fac dragoste. Spune-i sa fie mai bland...sa nu mai fie totul atat de adanc.O sa ajungi sa nu mai vrei sa o faci daca el continua asa.