| outkastfresh a întrebat:

In cazul in care un baiat si o fata intretin relatii sexuale amandoi ne mai fiind virigini iar baiatul nu ejaculeaza in fata...care sunt sansele ca ea sa ramana gravida?

7 răspunsuri:
| adelolyta a răspuns:

1% poate nici atat, ca sa poti ramane insarcinata trebuie ca baiatul sa ejaculeze in vaginul fetei, dar este lichidul pre-ejaculator care contine sper. in cantitati foarte foarte mici.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

În cazul în care nu folosiţi prezervativul, CHIAR dacă nu ai ejaculat în ea, EXISTĂ un "risc" ( de sarcină ) mai MIC - datorat lichidului preseminal, care POATE conţine spermatozoizi!

Lichidul preseminal este un lichid care iese cu "ceva" timp înainte de ejaculare şi POATE conţine spermatozoizi - numărul lor DIFERĂ în funcţie de mai mulţi factori : nivelul de excitaţie ( înainte de a ejacula ), un eventual sex oral practicat înainte de penetrarea vaginală, etc. - şi POATE produce sarcină ( mai ales dacă te afli în perioada fertilă )!

Acum depinde şi de parteneri, de motilitatea spermatozoizilor, etc! Deci, RISCUL de sarcină ar fi ( aşa cum spuneam mai sus ) de 1-5 % - şi se datorează acelui lichid preseminal!

Dacă o să-i întârzie menstruaţia mai mult de 7 zile ( faţă de data aproximată de ea ), atunci TREBUIE să facă un test de sarcină!

În GENERAL, testul de sarcina trebuie facut dupa MĂCAR 1 saptamana de la intarzierea menstruatiei sau dupa MĂCAR 3 saptamani dupa un contact sexual neprotejat.

Daca il faci mai repede si rezultatul e pozitiv inseamna ca embrionul s-a implantat repede, dar daca e negativ nu inseamna ca nu exista sarcina.

Atunci când suspectezi o eventuală sarcină, se face 1 test de sarcină la 7-10 zile de la data la care TREBUIA să-i vină ciclul ( dacă e regulat, sau la 15-20 zile dacă e neregulat ) SAU la cel puţin 3 săptămâni de la contactul sexual neprotejat – iar dacă rezultatul e neconcludent : liniuţă/e incomlete, greu vizibile, posibile „umbre" etc., atunci se REPETĂ testul la 3-5 zile!

În cazul unui ciclu neregulat, este PREFERABIL să se REPETE testul de sarcină la 3-5 zile după primul ( INDIFERENT de rezultatul testului anterior )!

Vorbim despre ciclu REGULAT dacă timp de cel puţin 6 luni consecutive îi vine la acelaşi interval/număr de zile.

Te duci la farmacie şi cumperi 1-2 teste de sarcină, test tip "stilou" ( analiză pe bază de urină, NU de sânge sau altele ) - au un preţ mediu de 10 lei/test ( NU cumperi din cele mai ieftine, că sunt şi cu vreo 4-5 lei, DAR nici cele mai scumpe )!

ÎNAINTE de a face testul, seara anterioară ( sau dimineaţa devreme ) - deoarece testul se face din PRIMA urină de dimineaţa - CITEŞTI cu atenţie INSTRUCŢIUNILE, şi le urmaţi ÎNTOCMAI, în special TIMPUL de control ( trebuie verificate EXACT la timpul indicat, NICI mai repede, dar nici mai târziu, deoarece testul va fi NECONCLUDENT )!

Pentru alte detalii, vezi articolul de la linkul : http://www.contraboli.ro/cum-se-face-un-test-de-sarcina/

Indiferent de denumirea testului şi de "reclama" care i se face, NEAPĂRAT să-l facă din PRIMA urină de dimineaţa!

EU personal, NU am ÎNCREDERE în acel tip de test "Sure Check" ( care foloseşte urina de peste zi, poate fi NECONCLUDENT, şi cu asta nu-i de glumit ) - şi asta din acelaşi MOTIV pentru care la ORICE analiză/test de urină, din sistemul MEDICAL, se CERE PRIMA URINĂ de dimineaţa ( aceea este cea mai concludentă )!

Acum, voi faceţi cum doriţi, dar eu NU recomand acel tip de teste, DECÂT DACĂ se foloseşte ( la acel test ) PRIMA urină de dimineaţa!

Cam asta ar fi...

| neutrino a răspuns:

Sansele sunt mari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpul excitatiei sexuale apare un lichid numit lichid preejaculator care contine spermatozoizi...deci, uita de ideea asta...

| mihaitaLGP a răspuns:

Daca nu ejaculezi in ea stai calm, beleaua nu e la tine.

| catosp a răspuns:

Probabilitatea este : 100% minus sansele sa fii lovit de trasnet.