| LiliCzm a întrebat:

Credeţi că e ok să începi o relaţie cu o persoană care înainte să te întâlnească a avut o relaţie serioasă şi de lungă durată? Oare nu suntem doar nişte obiecte pentru acele persoane ca să uite de trecut?

Răspuns Apreciat de Editori
| BlackOldSun a răspuns:

De ce nu? O relaţie este sansa pentru a deveni un om mai bun, mai fericit si mai implinit.
Sa crezi ca o relatie este doar pentru satisfacerea reciproca a nevoilor este una din caile prin care poti să iti bati joc de o relatie.
Oamenii sunt nefericiti in cuplu, se cearta si se despart din multe motive:

sexuale;
nevoi nesatisfăcute;
nepotrivire de caracter;
lipsa pasiunii;
plictiseala;
lipsa unui plan comun;
impulsivitate si instabilitate emotionala…

...si multe altele.
Poate că relatiile de cuplu au alt rol in viata noastra şi pentru cei care cauta iubirea aceea descrisa in mitologie si carti ale inteleptilor ar trebui să inceapa cautarea ei in alte parti fara a minimaliza importanța relatiilor de cuplu.

Asa ca orice nou inceput poate fi parcurs cu o persoana la care exista conexiune in legatura cu toate nevoile sau golurile din relatiile anterioare si poate fi o sansa noua sa devii mai bun fata de cum ai fost odata, daca nu gresesti, nu inveti!

8 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Nu neaparat.
Eu am avut o relatie de 8 ani, dar nu imi folosesc actualul iubit ca si pe un obiect.
Daca ai avut deja o relatie serioasa ce nu a mers nu inseamna ca nu mai esti om, sau ca nu o sa mai iubesti niciodata.Toti putem face alegeri gresite sau sa trecem printr-un esec, dar mai aveam dreptul la iubire si la alta sansa ca nu suntem criminali.

| LoveSleep a răspuns:

Nu, trebuie să ne însurăm cu prima persoană pe care o placem și să facem compromisuri să rămânem împreună, pentru că așa a dat Dumnezeu. Și dacă relația are prea multe goluri, le umplem cu copii.

| SG1995 a răspuns:

Depinde dacă persoana a trecut peste.

| PersonajFictiv a răspuns:

Sunt cazuri si cazuri.
Ori o sa incepeti de la 0, asta insemnand ca nu mai simte nimic pentru fostul,ca a trecut o perioada prin care s-a vindecat de rana de katana,deagle,carabina,revolver si nu mai e prinsa in trecut,caz in care ai sanse sa ai o relatie frumoasa (daca te potrivesti cu ea,etc)

Si mai e cazul in care te foloseste ca pe un tampon,sa-i opresti sangerarea,adica suferinta, caz nasol, de unde poooooooate in timp simte ceva sau poate nu simte prea multe, iar daca simte tot pe ala o sa il vrea mai mult, depinde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Un obiect este creat cu scopul de a te folosi de el.
Te poți folosi o zi și apoi să-l arunci.
Te poți folosi o viață.
A 2-a variantă nu sună așa de rău, nu?

| SandraEve a răspuns:

Depinde...cred ca la un moment dat toti avem in trecut una, doua sau mai multe relatii de lunga durata. Asta ce ar insemna, sa ramanem toti singuri pentru ca am avut relatii de lunga durata?
Daca persoana respectiva a uitat acea de iubirea respectiva, a uitat trecutul, este vindecat si se axeaza pe prezent si viitor nu vad care ar fi problema.

| Rux04 a răspuns:

Nu, nu suntem niște obiecte. Înseamnă că ceva nu a mai mers în relația aceea. Consider că este ok să începi o relație cu o astfel de persoană. A avut o relație serioasă și de lungă durată, nu aventuri deci știe ce vrea.

| andronik93 a răspuns:

Depinde cum a trecut persoana respectiva peste acea relatie, acum cat timp s-a terminat acea relatie, cum se comporta fata de tine. Important e sa te asiguri ca nu e una din urmatoarele variante si anume...sa fi avut o relatie de lunga durata si sa fie instabil din punct de vedere emotional, iar in contextul asta e posibil ca urmatoarea relatie sa fie ca sa uite de acea relatie, dupa cum ai zis, sau mai rau sa fie perfect dpdv emotional, iar acea relatie sa nu se fi terminat de mult timp, pentru ca asta inseamna ca persoana respectiva nu se ataseaza emotional