| anonymousk1029 a întrebat:

Am 15 ani si nu-mi pot decalota complet penisul, undeva pe la jumatate in erectie si aproape complet cand e flasca, iar daca incerc sa il decalotez fortat incepe sa ma doara, am fimoza? Precizez ca inca sunt virgin. Prima data in penetrare o sa am nevoie ca penisul sa fie complet decalotat? Sau pentru prima data e bine asa?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Penisul tau este afectat de fimoza, acesta este raspunsul corect la aceasta intrebare. Actul sexual poate fi intretinut si cu un astfel de penis, insa exista posibilitatea ca in timpul penetrarilor repetate sa apara senzatia de disconfort sau chiar cea de durere in locul placerii si a satisfactiei sexuale asteptate, dorite.
Dupa explicatiile prezentate se poate aprecia ca fenisul tau este afectat de o fimoza medie/usoara cel mai probabil de gradul 2 din cele 4 grade de clasificare.
Este posibil ca prin exercitii de largire a deschiderii preputiului cu ajutorul a 2 degete introduse prin deschiderea preputiala (in starea flasca a penisului) si intinderea pielii prin tragerea in parti a celor 2 degete intr-un anumit timp de probabil sunt necesare cateva saptamani, in final sa reusesti sa largesti suficient de mult deschiderea preputiului incat decalotarea glandului sa devina posibila in mod usor fara efort si fara sa mai existe senzatia de durere. Pentru inmuierea celulelor pielii preputului, este indicat sa fie folosita una din unguentele Betadern sau Dermovate cu care se unge pielea si se asteapta ca unguentul sa fie absorbit.
In cazul in care aceasta metoda nu va da rezultatele scontate, va trebui sa te prezinti la UROLOGIE pentru a fi consultat si medicul urolog sa-ti indice in ce mod este indicat sa se procedeze in cazul tau. Pana una alta, spor la munca. Multa sanatate!

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca decalotarea in ereetie este doar jumatate, atunci este vorba de FIMOZA, iar un act sexual cu penetrare nu se poate realiza.
Mergi la un UROLOG sa-ti constate gradul fimozei si sa-ti recomande tratament sau operatie.

| NotNamed a răspuns:

Cel mai probabil ai fimoza. Trebuie sa te duci la un urolog pentru a te consulta si a.ti da tratamentul aferent. Cat despre viața sexuală, ei bine NU, nu e recomandat sub nicio forma sa faci sex când ai fimoza deoarece penisul trebuie sa se decaloteze in timpul sexului deoarece nervii care te fac sa te simți tu bine se afla pe capul penisului decalotat, nu pe preput, asta unu la mana, doi la mana, deoarece se va exercita o presiune pe penis exista un risc si o probabilitate foarte mare sa ai dureri mari si sa iti crape preputul si crede.ma ca o dai in alte belele atunci, trei la mana, din cauza faptului ca nu o poti decalota înseamnă ca igiena sub acel preput nu e una foarte buna și atunci poti adaposti diverse bacterii, infectii sau mirosuri neplacite. Multa sanatate și du.te la un control la urolog. Va stii el cel mai bine ce trebuie facut.

| anonymousk1029 explică (pentru NotNamed):

Credeam ca e normal sa se rupa preputul in timpul penetrarii asa am auzit, si de aceea credeam ca poate nu imi pot decalota penisul complet

| NotNamed a răspuns (pentru anonymousk1029):

Nu. Faci o confuzie. "Ata" este cea care se poate rupe in timpul unei penetrari vaginale.

| Cupidonul69 a răspuns:

Esti bine frate stai calm.

| CatalinCodru a răspuns:

Nu e neaparat fimoza, foloseste unguent nidoflor in aceea zona, o saptaman si vezi dupa aceea