| maryy a întrebat:

Buna tpu.Cum poti trece mai usor peste o despartire care a avut loc chiar ieri?sad

Răspuns Câştigător
| 2middlefingers a răspuns:

1. Ceai de jaleee! In general ceaiul de cimbru este cel care calmeaza suferintele din dragoste... o sa vezi mai in roz viata.

2. Exercitii mentale. Chiar deca te costa eforturi uriase, nu te mai gandi la ea/el. De exemplu, incearca sa te speli pe dinti cu mana stanga, creierului tau ii va fi destul de greu sa proceseze aceasta informatie noua, te vei amuza, iar atentia iti va fi captata de lucruri nefiresti si nu te vei mai gandi la ea/el.

3. Atingerea! Iti lipsesc atingerile ei/lui? Stiu ca nu e acelasi lucru, roaga pe o prietena sa te maseze, sau mergi la masaj.

4. Prosteste-te! Organizeaza cu prietenii tai concursuri de gen «Cine-are-cele-mai-naspa-toale», costumati-va voi, sau luati persoanele antipaticela concurs. O sa va stricati de ras

5. Viata in miscare! Fa sport! Mergi la sala, joaca handball, volei, fotbal, baschet! Eforturile fizice elibereaza hormonii fericirii. Iar seara vei adormi, fara ganduri triste, ca un mielusel

6. Declaratie. Ia o foaie de hartie si scrie tot cea ce ai vrea sa-i spui - ce te infurie, ce te intristeaza, cat a fost de... â€" daca i-o trimiti sau nu, gandeste-te de doua ori inainte. Insa scopul e atins te vei simti mai usurat/a!

7. Vorbeste, n-ai de ce tace! Nu tine suferinta in tine. Elibereaza-te si vorbeste despre sentimentele tale pentru ea/el. Daca nu te asculta cei din gasca, vorbeste cu parintii tai, o sa te inteleaga, ei te iubesc si vor face tot posibilul sa te faca fericit/a, sau vorbeste cu bunicii.

8. Deschide supapa. Iti vine sa plangi in hohote? Nu te abtine, plangi, e durerea ta, e sufletelul tau, e dreptul tau sa plangi pana nu mai poti. Ai sa vezi ce bine te vei simti apoi, obosit/a, usurat/a, dar eliberat/a si indiferent/a.

9. Capul sus! Treci prin fata oglinzii si priveste-te... umeri lasa-ti, botic dezamagit, privire trista? Ia îndreapta spatele, ridica barbia si zambeste. Stiu ca nu vei deveni megafercit/a, dar nu-i asa ca-i te simti mai bine?

10. Baieti/fete fara griji! Exista anumite persoane care sunt mereu puse pe distractie. Chiar daca uneori starea lor te scoate din sarite, incearca sa petreci cat mai mult timp in preajma lor. Entuziasmul lor te va scoate din starea de melancolie in care te aflii. Iar pentru discutii serioase e cazul mai tarziu cand iti va mai trece durerea.

11. Deschide larg fereastra! Simti cumva ca se apropie o noua criza de plans? Deschide fereastra, inspira adanc, fluxul de oxigen va ajunge repede in sange si te va face sa te simti mult mai bine!

12. Visuri de copil. Stingi seara lumina si simti cu te napadesc imediat amintirile? Cum sa dormi in conditiile astea? Ei s-ar putea daca vei face urmatoarea chestie, chiar daca pare infantila… e bine sa asculti o poveste… cauta bine trebuie sa mai ai o caseta din copilarie cu povesti, da drumul la casetafon sau walkman, inveleste-te bine, stinge lumina si vei adormi în lumea zanelor, cuprins/a de magia lumii de basm si aventuri minunate!

13. Ochi tristi? In viata ta nu ai mai fost asa de trista, ia o poza cu tine in care erai happy, pune-o la vedere si aminteste-ti de fiecare data cand o vezi ce faceai atunci si cum te simteai atunci, vei fi curând la fel (sau poti sa-ti pui bancul preferat ceva ce te înveseleste).

14. Green day! S-a demonstrate: culoarea verde are efect ca un balsam pentru suflet, trup si psihic! In concluzie poarta verde, mananca “in verde”, salate, kiwi sau alte chestii verzi.

15. Taine dulci. Esti inca destul de suparat/a pe ea/el... i-ai taia in bucati blugii aceia da care este asa de indragostit/a sau i-ai calca mobilul in picioare... Este ceva normal! Imagineaza-ti in culorile cele mai vii ca te razbuni â€" ajuta foarte mult daca vrei sa te eliberezi de stres, iar apoi poti aborda acel zambet pe care il are un om care s-a razbunat! Si numai tu o vei stii!

16. Mici ajutoare. Te chinuie unele ganduri? Nu poti scapa de ele? Uite ce sa faci: fa niste biletele cu problemele, pune-le intr-o cutie, si ca, o data pe saptamana citeste ce ai scris. Arunca fiecare biletel pe care a fost notata o problema de care ai scapat. Dupa un timp ai sa constati ca toate s-au dus.

17. Priviri senine. Fa o lista cu cel putin cinci lucruri care te-au deranjat la ea/el in perioada cat ati fost împreuna. Pregateste-te sa-l/o dai jos de pe soclul unde l-/ai cocotat/o! Asta înseamna ca trebuie sa fii foarte sincer/a si obiectiv/a. De exemplu nu a aparut o data la întalnire, si l-/ai asteptat/-o, nu-i cauta motive de genu’ «a intervenit ceva si nu avea cum sa ma anunte, nu avea baterie la mobil sa ma anunte». Aminteste-ti cum te-ai simti asteptand-o/u-l si cat de tare te-a durut cand ti-a spus ca s-a terminat, sau ca are pe altcineva. Punem pariu ca acum va fi mai usor sa-o/-l alungi din gandurile tale?

18. Yoga pe degete. Tot ai incercat sa faci ceva sa nu te mai gandesti la ea/el si constati neputincios/oasa ca nu poti? Ia spune, nu ai incercat yoga pe degete? Un exercitiu simplu, nu din’ala de stat în cap uite: uneste degetul mare de la mana stanga cu cel de al mana dreapta. La fel trebuie sa se atinga si varfurile degetelor mijlocii. In cazul celui aratator, trebuie sa stea nu numai lipite vârfurile degetelor, ci si prima falanga. Inelarele si degetele mici sunt curbate usor spre interior, dar nu se ating. Mentine degetele in aceasta pozitie timp de cinci minute. In acest timp te concentrezi asupra respiratiei. Inspiri adanc si expiri tot aerul, incet, linistit/a si relaxat/a.

19. Arome. Cumpara-ti uleiuri aromatice. Daca, de exemplu esti prea trist/a picura cativa stropi de ulei de levantica pe o batista. Tine-o la nas si inspira adanc. Sau achizitioneaza-ti o lampa de aromaterapie.

20. Rock it, baby! Trebiue sa faci ceva pentru a te descarca… Simti ca iti vine sa urli de nervi, dar parca nu poti, chiar asa sa te apuci sa urli din senin. Uite ce iti sugerez: pune un disc cu muzica rock, da muzica tare, ia-ti un microfon ( sau unul imaginar) si urla, tipa, zbiara de sa vibreze peretii. Sfatul meu este sa o faci cand nu sunt parintii acasa ca sa nu ai probleme, pentru ca vecinii vor veni sigur sa faca gura... sau poate nu...

12 răspunsuri:
| Crisu a răspuns:

Buna! Simplu! Nu te gandesti la asta si la el. Chiar asa de greu este? Pana la urma nu conteaza daca a fost ieri sau acum 2 luni. Trebuie sa te gandesti ca a fost, s-a dus... nu o sa se mai intoarca si gata. Concentreaza-ti atentia pe altceva.

| Ciprian a răspuns:

Pur si simplu nu te mai gandi la persoana respectiva.

| andree_5411 a răspuns:

Asculta muzica relaxanta.
Nu te mai gandi la el.
Gandeste-te la Scoala, la examene.la prietene
Iesi cu prietena ta cea mai buna in oras, ditrati-va
Incearca sa razi si nu regreta nimic din ce te-a facut sa zambesti.
Ar trebui sa te bucuri ca ati fost impreuna, nu sa fi trista ca v-ati despartit.Se mai intampla.Trebuie sa trecem prin viata cu capul sus,si oricat de dureros ar fi, nu trebuie sa aratam ca ne doare.
Trebuie sa stii sa iti maschezi sentimentele cateodata, ca acum.
Nu trebuie sa te necajesti.nu are rost.
Succes.
Funda?

| Sonny a răspuns:

Sleep over it big grin.

| leonardo a răspuns:

Buna. Bautura, in oras cu fetele, combinat rapid cu altul.

| ema69 a răspuns:

Dar peste una ce a avut loc chiar azi, de ziua indragostitilor? Si pe bune fara nici o sansa de impacare... ooof, viata asta...

| DorelSudoru a răspuns:

E o zi o cearta azi te impaci.Peace and good luck

| annna a răspuns:

Nu te mai gandesti la persoana respectivawinking

| Lur656i a răspuns:

Cum am trecut si eu ierihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alta data ai grija sa nu te mai atasezi asa de mult de cineva.

| Patricia_8331 a răspuns:

Nu e bine sa suferi pentru el intreaba-te el tea uitat? daca doresti sa te "razbuni" fa ce iti zic eu -----> fai in ciuda cu alt baiat (fa scene pe care le faceai tu cu el ) astfel el va fi gelos si plin de nervozitate poate se intoarce la tine si iti v-a spune intoarcete la mine am fost un prost ca team parasit releaxeazate cheama prietena ta cea mai buna la tine acasa sa te consoleze iesi la un club cu o gasca de varsta ta Fa ceva ce demult vroiai sa faci cu timpul poate il vei uita ai sa te simti mai bine si poate o sa vina un baiat care sa te iubeasca cu adevarat nu fi trista poate mai exista sentimente

| Patricia_8331 a răspuns:

Nu e bine sa suferi pentru el intreaba-te el tea uitat? daca doresti sa te "razbuni" fa ce iti zic eu fai in ciuda cu alt baiat (fa scene pe care le faceai tu cu el ) astfel el va fi gelos si plin de nervozitate poate se intoarce la tine si iti va spune intoarcete la mine am fost un prost ca team parasit releaxeazate cheama prietena ta cea mai buna la tine acasa sa te consoleze iesi la un club cu o gasca de varsta ta Fa ceva ce demult vroiai sa faci cu timpul poate il vei uita ai sa te simti mai bine si poate o sa vina un baiat care sa te iubeasca cu adevarat nu fi trista poate mai exista sentimente