| Bellatores a întrebat:

Sal Tpu.cum se trece cel mai usor peste o despartire?

Răspuns Câştigător
| Neimportant a răspuns:

Bună!
Despărţirea provoacă suferinţă, iar ca să treci de ea, trebuie să ai ambiţie. Dacă îţi vine să plângi, descarcă-te, te vei simţi mai bine. O să realizezi că iubirea care ai trăit-o a fost imposibilă şi de aceea s-a ajuns la separare. Nu merită să stai cu capu-n jos pentru aşa ceva. Viaţa este alcătuită din părţi bune şi părţi proaste. Treci mai departe, uită tot ca şi cum nu s-ar fi întâmplat. Găseşte-ţi alte preocupări, care să te facă să te mai calmeze.

9 răspunsuri:
| consilierultau001 a răspuns:

Asculta muzica si vorbeste cu cea mai buna prietena. ATENTIE! un spune asta mai multora. "daca suferi nu spune asta iubitului pentru ca va suferi. nu spune multora pentru ca vor rade de tine ". ai sa treci si peste asta.

| axll a răspuns:

O sticla de tequila, sare si lime. sau un joint. sau amandoua. tu alegi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu vreo 10 sticle de bere/tuica.

| Dana211 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa sti ca nu functioneaza pentru ca alcoolul are efect depresiv si mai rau iti faci laughing

| Dana211 a răspuns:

Umbland cu altcineva.In felul acesta iti e distrasa si atentia si ai in permanenta o ocupatie

| source a răspuns (pentru Dana211):

Si asa, si treci peste o relatie, trebuie sa-ti faci alta relatie, cui pe cui se scoatebig grin

| Dana211 a răspuns (pentru source):

Nu trebuie neaparat sa iti faci alta relatie in care sa te implici la fel de mult ca in cea anterioara (probabil ca nici nu va fi posibil la inceput)

| xCruz a răspuns:

Salut!
Asculta aici big grin. Iti dai seama ca ai facut multe greseli in relatie, ai vrea sa o recuceresti, ai vrea sa o si ei de la capat dar nu stii cum…

Te sfasie dorul de ea, te doare faptul ca nu ai facut ce trebuia cand trebuia si te invinovatesti ca nu ai invatat mai devreme cum functioneaza o relatie si ce face o femeie sa fie fericita pe termen lung cu tine.

Draga prietene, daca te afli in situatia asta… fa o pauza de cateva secunde si respira adanc…

Este doar un moment trist din viata ta… care va trece…
Afla ca dupa despartire urmeaza o perioada de doliu afectiv… in acea perioada, sufletul tau resimte moartea relatiei si ca intr-un doliu real dispare o parte din pasiune, o parte din pofta de viata.

Acest doliu este practic perioada in care te vindeci de suferinta si nu iti sugerez ca in primul and dupa despartirea de o relatie de ani de zile, sa intrii intr-o noua relatie cu ganduri serioase sperand rapid ca "de data asta va fi mai bine…".

Dupa o despartire, pentru o perioada de vreme ai un handicap emotional si cel mai bine e sa te distrezi, cunoscand alte femei si avand aventuri si relatii foarte scurte cu ele in timp ce reflectezi la schimbarile care survin in mintea si in trupul tau…

Altfel poti lua foarte personal o despartire, si te poate urmari ani de zile si iti poate sabota stima de sine in feluri in care dupa ani si ani cu greu isi mai poate reveni. Actioneaza cat mai rapid ca sa treci cat mai rapid peste…
Urmatoarea perioada este Negarea… este perioada in care nu ne vine sa credem ca ne-am despartit si ne agatam cu ultime sperante de asta. Aici putem incerca diverse metode de recuperare a femeii si bineinteles, daca nu avem experienta cu Seductia si cu persuasiunea emotionala a femeii, vom esua lamentabil si vom trece la urmatoarea etapa si anume Frustarea.

Deja in etapa de frustare, moralul nostru este in cadere libera si ajungem la o stare de depresie, in care nu mai avem pofta de viata, ne dispare acea sclipire din privire, acea dorinta de a face, a fi si a simti…
Bineinteles apoi urmeaza etapa deciziilor in care iei hotarari importante despre cine esti, ce faci si ce planuri ai. De-abia dupa aceasta etapa de hotarare ferma poate urma armonia interioara inca o data…

Armonia interioara este numita Integrare in Psihologie deoarece am integrat noua realitate in ceea ce suntem si ceea ce facem si suntem deplini adaptati si fericiti IN PREZENT!

ps: daca esti fata schimbi si tu cand citesti :d.

| Kortxaz a răspuns:

Un glont in cap si a trecut pentru totdeauna. laughing