| Andronescuabianca a întrebat:

cum v am spus si mai devreme de ceva timp incerc sa raman insarcinata, dar eu nu stiu cand am ovulatia, luna trecuta mi-a venit pe 27, iar luna asta mi-a venit pe 25, cum fac sa calculez cand am ovulatia?

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Calculul ovulatiei nu prea este eficient.
Poti incerca cam asa: vezi cate zile are in medie la tine un ciclu menstrual (numeri pe calendar durata ultimelor 6 cicluri). Imparti la 2. Daca de exemplu un ciclu are 28 de zile, impartit la 2 face 14. Cam din ziua a zecea pana in ziua 18 iti faci in fiecare dimineata teste de ovulatie (se fac din urina, se gasesc la farmacie, dar trebuie interpretate cu mare grija). Cand testul este pozitiv (liniuta de test mai intens colorata decat cea de control) stii ca oulatia va fi peste 36-48 de ore

| CodrutElian1990 a răspuns:

Daca ai ciclul regulat, calculezi cand va fi prima zi a urmatoarei menstruatii. Vii inapoi 19 zile si afli prima zi fecunda, apoi vii de la prima zi a urmatoarei menstruatii 12 zile si afli ultima zi fecunda. Ziua ovulatiei este la mijlocul acestei perioade. Este bine sa faceti sex de cel putin 3 ori in aceasta perioada (daca il tine bracinarul pe sotbig grin). In proportie de 80% va fi fata daca faceti sex cu 2-3 zile inainte de ovulatie. Baiat 80% daca faceti sex in ziua ovulatiei sau dupa.
Sa-mi scrii si mie ce a iesit.big grin