| AnaaaaaConstantin22 a întrebat:

Buna TPU! Daca am avut menstruatie cu crampe destul de mari si cu dureri de sani care dupa sangerare au revenit la normal (ce-i drept putin mai slaba cantitativ fata de datile trecute dar a durat 4-5 zile iar sangele a rost rosu inchis/aprins + mici cheaguri) pot sa fiu insarcinata? Ma simt obosita, fac pipi des (fix dupa ce am facut imi vine iar sa fac) si uneori am si slabe greturi iar aceste simptome ma fac sa ma intreb daca nu cumva sunt insarcinata chiar daca am avut menstruatie. Mentionez ca ma si stresez foarte mult si ma gandesc ca si asta ar putea fi o cauza.Am facut si un test de sarcina care a iesit negativ dar tot am dubii. Multumesc

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fa un etstd e sarcian ca noi nu avem cum sa ghicim in stele, daca esti ori nu gravida!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Testul de sarcina se poate pozitiva cam dupa doua saptamani de la conceptie. Poti sa-mi spui cand a fost actul sexual, cand s-a declansat menstruatia si cand ai facut testul?

| AnaaaaaConstantin22 explică (pentru anonim_4396):

Contactul pe 18 mai, ciclul pe 1iunie iar testul l-am facut sambata ( nu dimineata din prima urina )

| anonim_4396 a răspuns (pentru AnaaaaaConstantin22):

Ar trebui sa fie beta hCG (hormonul detectat de testul de sarcina) la nivel detectabil dupa aproape o luna, deci daca testul de sarcina e negativ, as sta linistita daca as fi in locul tau. Pana la urma, poti sa te duci sa-ti faci test de sange pentru beta hCG sau inca un test sau doua de urina ca sa fii sigura, dar tu cel mai probabil somatizezi lucrurile pe care le stii specifice la femeile insarcinate din cauza gandului ca ai putea fi insarcinata. In plus, gandeste-te ca deja a venit menstruatia happy