| Kyuubii a întrebat:

Dacă am penisul acoperit de prepuț, e vreo problemă? Adică e ceva anormal? Dacă nu e normal, ce aș putea face să nu mai fie acoperit?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Nu trebuie forțat. Dacă nu merge de loc, e posibil să fie o ușoară fimoză. Se poate încerca, dar fără să forțezi; eventual, înainte de operațiune masezi ușor pielea cu o cremă emolientă (sigur are mama ta prin dulapul de cosmetice), sau chiar și cu o cremă de mâini cu lanolină. Să te speli bine înainte de toate astea, e posibil să apară mici răni și n-ai vrea să lași loc de infecții. Și după ce termini cu „joaca" e bine să te mai speli odată.
Retrage câte puțin, până simți tu că nu mai merge nicicum, și păstrează câteva secunde poziția aia. Normal, după câteva zile, ar trebui să reușești să dezvelești glandul.
În cazul că reușești totuși să forțezi și prepuțul trece peste gland, fără a fi suficient de „lărgit", va rămâne probabil „blocat" în poziția aia. Va trebui să te liniștești și ca să poți depăși momentul, e bine să ai ceva cuburi de gheață la îndemână. Pui câteva acolo; în mod normal, ar trebui ca penisul să se culce, și astfel vei putea retrage prepuțul peste gland.

11 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

E perfect normal, chiar si in erectie multe penisuri raman acoperite, deci nu iti face probleme, totul e in regula. Preputul protejeaza pielea capului penisului.

| suntserios a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu e deloc perfect normal, e chiar o afectiune si se umeste fimoza. Se repara printr o operatie simpla dupa un consult medical

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru suntserios):

Pai ce nu l-am lasat eu sa spuna ca nu poate sa-si decaloteze penisul? mi s-a parut ca intreaba daca e normal sa stea acoperit asa pur si simplu. Ce la tine daca n-ai fimoza cand e flasc nu sta acoperit? Sa fie si omu mai clar in intrebare eu ce sa-i fac?

| mihai69 a răspuns:

Nu e nicio problemă. Dar dacă vrei din când în când, poți să-l mai scoți la aer. Operațiunea se cheamă „decalotare" și constă în tragerea prepuțului înapoi, până se dezvelește tot glandul. Dar nu-l lăsa așa! la sfârșit, să-l „acoperi" la loc. Nu ți-ar plăcea să stai cu el dezvelit - pielea lui e prea sensibilă ca să fie atinsă mereu de haine.

| Kyuubii explică (pentru mihai69):

Am incercat de cateva ori sa-l trag inapoi dar nu e usor, oare trebuie fortat un pic la inceput?

| Kyuubii explică (pentru Kyuubii):

Adica sa-l descopar.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Kyuubii):

La inceputul dezvoltarii penisului e normal ca preputul sa se traga mai greu inapoi, insa nu foarte greu si nu cu dureri mari. Daca in timp de maxim un an pielea nu se elasticizeaza si ai dureri la decalotare abia atunci nu e normal si poti avea fimoza, iar asta se repara foarte usor la medic fara sa fie nevoie de circumcizie decat in cazuri extreme cand preputul nu se trage absolut deloc inapoi.

Trebuie exersat sub apa calda sau mai fierbinte, cand faci baie sau dus. Nu fortat propriuzis. Si in timp de cateva luni se va elasticiza. Insa asta e pe la 12 - 14 ani. Daca ai deja 16 17 sau mai mult si problema persista, atunci nu mai e in regula sa opuna atata rezistenta.

| Kyuubii explică (pentru mihai69):

Ok, multumesc frumos!

| mihai69 a răspuns (pentru Kyuubii):

Nu trebuie forțat. Dacă nu merge de loc, e posibil să fie o ușoară fimoză. Se poate încerca, dar fără să forțezi; eventual, înainte de operațiune masezi ușor pielea cu o cremă emolientă (sigur are mama ta prin dulapul de cosmetice), sau chiar și cu o cremă de mâini cu lanolină. Să te speli bine înainte de toate astea, e posibil să apară mici răni și n-ai vrea să lași loc de infecții. Și după ce termini cu „joaca" e bine să te mai speli odată.
Retrage câte puțin, până simți tu că nu mai merge nicicum, și păstrează câteva secunde poziția aia. Normal, după câteva zile, ar trebui să reușești să dezvelești glandul.
În cazul că reușești totuși să forțezi și prepuțul trece peste gland, fără a fi suficient de „lărgit", va rămâne probabil „blocat" în poziția aia. Va trebui să te liniștești și ca să poți depăși momentul, e bine să ai ceva cuburi de gheață la îndemână. Pui câteva acolo; în mod normal, ar trebui ca penisul să se culce, și astfel vei putea retrage prepuțul peste gland.

| Ovi4678 a răspuns:

Taieti-l

| Kyuubii explică (pentru Ovi4678):

Auzi, eu am pus o intrebare serioasa, daca tu ai chef de mistocareala, du-te fratele meu la sectiunea "Trivia/Amuzante". Tu te gandesti asa un pic inainte sa raspunzi?

| redman20124 a răspuns (pentru Kyuubii):

De fapt el are drepate daca ai glanda acoperita de preput trebuie sa il tai, preputul normalhappy