| Chachi913 a întrebat:

Daca fumez din tigara electronica si iau anticonceptionale (Artizia) exista vreun risc?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, de tromboze. Este de preferat sa nu asociezi contraceptivele cu fumatul, mai bine folosesti prezervativ pe perioada cat fumezi.

| Chachi913 explică (pentru Brigaela):

Dar nu e același lucuru ca tigara normala. Mie mi s-ar părea inregula.

| Brigaela a răspuns (pentru Chachi913):

Nicotina favorizeaza trombozele (printre altele) si ea este prezenta in ambele (atat in tigara electronica cat si in tigarile obisnuite), asa incat nu exista diferente remarcabile intre cele doua. Cred ca tu nu te-ai informat suficient daca ti se pare in regula, nu gasesc nici o explicatie pentru acre ai considera nicotina din tigara electronica )care este extrasa din tutun) altfel decat cea din tigara normala, esti prima persoana din lume care sustine ipoteza asta.

| xCatastrophe a răspuns:

In principui nicotina si anticonceptinalele nu trebuie asociate, dar am mai intalnit cazuri de fumatoare ce luam anticonceptionale si pareau in regula.
Incerca sa intrebi un doctor, el iti va da mai multe detalii, internetul e plin de erori.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Riscurile sunt aceleaşi ca şi în cazul în care fumezi ţigări "normale" : ambele conţin NICOTINĂ!
Diferenţa este că ţigara electronică NU are gudron.

Vezi alte detalii în Prospectul AC...

Toate cele bune.

| Emilian65 a răspuns:

Este riscul sa te imbolnavesti de prosteala, care nu se vindeca niciodata.

| Chachi913 explică (pentru Emilian65):

Ce raspuns matur!

| vioricavio a răspuns:

Nu stiu daca e acelasi efect la tigara electronica ca efectul pe care l are tigara normala. Cel mai bine ar fi sa mai cauti pe net mai multe detalii, cu toate ca nu cred sa gasesti prea multe studii legate de efectul tigarii electronice.